Ramazan Diyeti İle Zayıflamak İster misiniz?

Ramazanda Diyet ile bu ramazanda hem dini ibadetlerinizi yerine getirebilir hem de fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Ramazan sevdiğiniz besinlerle kendinizi ödüllendirebileceğiniz bir aydır. Ramazanda diyet yaparak zayıflamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken birkaç adım olacak. İlk olarak Ramazan ayında bünyeniz açlık çektiği için sağlıklı bir takviye lazım olacaktır. Sahur zamanlarında ve iftar zamanlarında yediğiniz yemekler oldukça önemli.

2015 Ramazan Diyeti ile 12 saat boyunca aç kaldıktan sonra bedeninizi yormayan önerilerde bulunacağız. Bu önerilere uyarsanız Ramazanda 10 kilo zayıflayabilirsiniz. Ramazan diyeti, açlık diyeti ile benzer tepkiler sergilediğini bilmenizi isteriz. Metabolizma aç kalacak ve buna göre davranacaktır.

 

Ramazan Diyeti Yapacaklara Önerilerimiz

Aç kalınacak uzun saatler bu ramazan ayında dayanılması zor olsa da, karbonhidrat yakımı ile zayıflama bu noktada anahtarıdır. Yeterli sıvı almak yetmez. Suyu nasıl tükettiğiniz önemlidir. İftarınızı yaptıktan sonra şeker alımına da dikkat etmelisiniz. Peki ramazanda diyet ile ne kadar sıvı alınmalıdır? İki litre veya bir gün için sekiz bardak yeterlidir.

 

Ramazanda Diyet Yaparken Sıvı Alımı Önerilerimiz

  • İftarda iki su bardağı su.( İftarınızı açarken 1 su bardağı suyu yavaşça, iftardan sonra ise 1 su bardağı suyu normal biçimde içmelisiniz.)
  • İftar ve sahur arasındaki zamanda dört su bardağı su. (Saatte maksimum bir bardak su)
  • Sahurda ise iki su bardağı su.

Çay veya kahve tüketimlerinizi saymayarak içtiğiniz suları diyete dahil ediniz. Ramazanda Diyet yaparken çay ve kahveden uzak durmanız yararınıza olacaktır. Bu içeceklerin yerine bitki çayları içebilirsiniz. Bunlar sindiriminize faydalı olacaktır. Bu konuda rezene çayı tavsiyemizdir.

 

Ramazanda Diyet için İftar Vakti Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ramazan döneminde metabolizma ağırlaşır ve vücut enerji ihtiyacını düşürerek kendini korumaya alır. İftar aç geçirdiğiniz günü telafi etme zamanı değildir. Orucunuzu yavaş ve hafif yiyeceklerle açın. Aklınızda bulunsun vücut tokluğu yemek yemeye başladıktan ortalama 12 dakika sonra hissetmeye başlar.

Canınız aşırı derecede tatlı çekebilir. Ramazanda diyet yaparken en önemli noktalardan birisi ise şeker alımıdır. Ramazan süresince rafine edinmiş şekerden uzak durun. Kuru veya taze meyve veya hurma ile şeker ihtiyacınızı karşılamanız daha uygun olacaktır. Canınız ne kadar isterse istesin biraz iradeli davranabilirseniz yararını göreceksiniz.

Karbonhidrat barındıran besinlerden kaçınmalısınız. Bilhassa pilav yemeyin ve kremalı çorba içmeyin. Ramazanın gözdesi olan ramazan pidesi yada ekmek yerine tam tahıl ekmekten 1’er dilim tüketebilirsiniz.

 

Ramazanda Diyet Tavsiyemiz

Ramazanda Diyet için Sahur Tavsiyelerimiz

  • Süt ile  birlikte bir kase lifli yulaf veya benzeri gıdalar, bir dilim ekmek ve tuzsuz bir avuç fındık. Yeteri miktarda su tüketimi.
  • 3 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, 4-5 tane zeytin, çoban salata, 5 dilim kadar ekmek.
  • 1 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir, 1 tane yumurta, 4-5 tane zeytin, söğüşlü salata, 3 dilim kadar tam buğday ekmek.
  • Bir yemek tabağı makarna, 1 porsiyon kırmızı veya beyaz. Hoşaf veya komposto.
  • 2-3 tane yumurta ile yapılmış menemen, 4 dilim tam buğday ekmek, isteğinize göre çay veya kahve. (Meyve suyu da tüketebilirsiniz.)

 

Ramazanda Diyet için İftar Önerilerimiz

  • Salata, tavuk ve humus. Bir tane pide ekmek ile kuru veya taze meyve.
  • 1 orta boy kase kremasız çorba, 1 porsiyon tavuk veya balık eti, 1 yemek tabağı sebze yemeği, yarım kase yoğurt, bol miktarda salata, 3 dilim kadar tam buğday ekmek.