Şalgam Suyunun Hiç Bilmediğiniz Yararları

Şalgam suyu gribal enfeksiyonlarda ve soğuk algınlığında doğal bir şifa deposudur. Şalgam bağışıklık sisteminizi güçlendirerek vücudunuzu korumaktadır.

Şalgam Suyunun Hiç Bilmediğiniz Yararları

Soğuk algınlığı ve grip kışı tam olarak yaşadığımız şu günlerde en çok karşılaşılan rahatsızlıklardandır. Beslenmeye dikkat etmeme ve yoğun tempolu çalışmalar bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve bu sebepten dolayı grip ve soğuk algınlığı ortaya çıkmaktadır.  Anadolu’da uzun yıllardır içilen şalgam suyu insan vücudunun direncini arttırarak rahatsızlıklara karşı iyileştirici ve koruyucu etkisi bulunmaktadır.

Şalgam içeriğinde bulunan A, B, C vitaminleri sayesinde kalp-damar rahatsızlıkları ile beraber boğaz iltihabına da karşıda oldukça etkilidir. Soğuk algınlığının ilerleyerek boğaza, ciğerlere nüfus ettiği durumlarda akciğer ve bronşları temizlemeye şalgam suyu yararlıdır. Şalgam yaprakları, kansızlık için etkili bir ilaçtır ve vücuttan toksinleri atmaya faydalıdır. Ayrıca kalsiyum, demir, bakır ve iyot içeriği bakımından oldukça zengindir.

√Elma Suyu İle Bağırsak Temizlemeşalgam suyu

İşte Şalgam Suyunun Daha Önce Hiç Duymadığınız Faydaları

-Kilo vermenizde yarar sağlar.

-Bağırsakları boşaltmak için oldukça etkili bir içecektir.

-Şeker hastalarının gönül rahatlığıyla tüketebilecekleri bir içecektir.

-İştah açıcı özelliği bulunmaktadır.

-Sindirimi rahatlatmak açısından oldukça yararlıdır.

-Mide ve karaciğer için son derece yararlıdır.

-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

–Soğuk algınlığı ve gribe karşı önlem almakta oldukça faydalıdır.

-Antioksidan özelliği bulunmaktadır.

-Kemikleri ve dişleri kuvvetlendirici yararı bulunmaktadır.

-Göz sağlığına çok yararı bulunmaktadır.

-Kalp ve damar sağlığı için oldukça yararlıdır.

-Eğer kabızlık probleminiz varsa, bu sorundan şalgam suyu tüketerek kurtulabilirsiniz. Aç karnına tüketeceğiniz 1 bardak şalgam suyu bağırsaklarınızı çalıştırarak kabızlık probleminden kurtulmanızı sağlayacaktır.

√Evde Doğal Antibiyotik Nasıl Yapılır?

şalgam suyu yararları

Çocuklar için doğal bir antibiyotik

Çocukların günlük olarak alması gereken demir, bakır ihtiyaçlarının karşılanması adına şalgam suyu oldukça yararlıdır. Anti-enfeksiyon olarak bilinen şalgam suyunu, grip olmuş çocuklarınıza içirebilirsiniz. Pek çok anne sık olarak rahatsızlanan çocuklarına mümkün olduğu kadar antibiyotik vermekten uzak dururlar. Eğer sizde alternatif tıbbı ve bitkisel çözümleri arıyorsanız, şalgam suyunu kullanabilirsiniz.

 

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. M. Sezai Yavaşça “Şalgam magnezyum, B1, B2, B3 ve C vitaminlerini içeriğinde barındırıyor. Havuç A, B, C, D ve E vitaminleri yönünden oldukça zengindir. Adana ve Mersin bölgelerinde bu iki mucize sebzenin bulgur ile fermente edilerek hazırlanan şalgam suyu tüm dünyada ciddi araştırmalara konu olmaktadır. Bilhassa Çin’de yaşanan sars gribi sırasında Çinli araştırmacılar tarafından içilmesi önerilmiştir. Gribal enfeksiyonlardan korunmada tesirli olan C vitaminini içerdiği ve prebiyotik etkili olduğu için şalgam suyu öğünlerde tüketilmeli.” diyor.