Selülit Ve Yağ Yakıcı Mezoterapi

Selülit; deride portakal kabuğuna benzer ve çukurcuklarla seyreden, deri ve yağ dokusundaki dengesiz görünümü açıklayan genel bir kavramdır. Özellikle bayanlarda görülen, çoğunlukla uyluk, kalça ve karın kısımlarındaki deri altı yağ dokusunun bölgesel metabolik bozukluğu olarak açıklanabilir. Fakat şişmanlık veya obezite ile karıştırılmamalıdır.

Selülit Nedenleri Nelerdir?

Genetik faktörler, bağ doku zayıflığı, hatalı beslenme ( yüksek yağlı, aşırı karbonhidrat değerli yiyecekler, yüksek şekerli ve kafeinli içecekler ile alkol tüketimi ), hormon bozuklukları, dolaşım bozuklukları, hareketsizlik, ergenlik zamanındaki hızlı yağ doku depolanması ve gebelik başlıca sebeplerdendir. Daha çok bayanlarda görülen bir hastalık olması araştırmacıların östrojen hormonla selülit arasında bağ kurmalarına sebep olmuştur.

Selülitin oluşması için bireyin ideal kilosunun üzerinde fazla kilolu olması lazım değildir. Zayıf kişilerde de yukarda geçen nedenlerden herhangi biri nedeniyle selülit görülebilmektedir.

Selülit Kaç Evreye Ayrılır?

Muayene ile teşhis kriterlerine ve hasta olan kişide yarattığı semptomatolojiye bağlı olarak 3 evreye ayrılır; 1.evre hafif, 2.evre orta, 3.evre ileri

1.Evre selülitin ortaya çıkma evresidir. Bu evrede insan ayakta iken ve yatarken gözle görülür bir görüntü deformitesi yoktur fakat doku sıkıştırıldığın da veya oturup baskı uygulandığında selülitli alan gözle görülür hale gelir.

2.Evre dokuyu sıkıştırma testinde selülit (+) pozitiftir ve bundan sonra ayaktayken de gözle görülür deformite oluşmaktadır. Sadece yatıldığı zamanlarda selülit görünmez

3.Evre, bu evrede artık selülit çok ilerlemiştir. Sıkıştırma testi pozitiftir ve hem ayakta hem de yatarken selülitli alan rahatça gözlemlenebilir. Bu dengesiz yağ birikimleri artık sert fibrotik nödülasyonlara dönüşmüştür ve ağrılı semptomlar verirler.

Evre 1 ve 2 medikal estetik de selüliti yakalama ve erken zamanda tedavi bakımından son derece önemlidir. Bu zamanda doktorun vereceği doğru beslenme ve egzersiz talimatlarıyla büyük oranda selülit giderilir fakat dirençli bir kısmına veya önerilere uyum sağlayamayan kişilere mezoterapi, kavitasyonel ultraporasyon, endo dermal masaj kombinasyonları etkili bir şekilde uygulanır.

Selülit Mezoterapisinde Hangi İlaçlar Kullanılır?

Selülit mezoterapisinde çok değişken ilaçlar değişik etki mekanizmalarından faydalanmak amacıyla, tek başlarına veya değişik kombinasyonlar halinde kullanılabilirler. Bu maksatla hyalüronidaz, kollojenaz, fosfotidilkolin, L-karnitin, organik silika, DMAE, esberiven rutin, mezostabil, X-ADN gibi ampüllerden değişik konsantrasyonlarda solüsyonlar hazırlanarak uygun mezoterapi iğneleri yardımıyla minidoz multienjeksiyon prensibiyle selülitli bölge taranır. Bu ürünler aşağıdakilerden bir veya birkaçını sağlayarak etki ederler :

Lipolitik ( yağ yakıcı)

Fibrolitik ( fibrotik bantları ortadan kaldıran)

Anti ödem ( şişlik giderici )

Dolaşım destekleyici ( yağ hücresinin oksijenlenerek lipaz aktivesiyle küçülmesini sağlar )

Cildi tonifiye edici ( yüzey pürüzlerini giderip portakal kabuğu görüntüsünün yok olmasını sağlar )

Selülit Mezoterapisi Ağrılı Mıdır?

Bu işlemdeki ağrı kesinlikle insanların tolere edebileceği seviyededir. Fakat uygulamanın hem hasta kişi hem de doktor için rahat geçmesi amacıyla hazırlanan mezokokteylerin içine belli miktarlarda lokal anestezik ilaç katılabilir. Öncesinde selülitli alan steril solüsyonlarla silinerek işaretlenir ve topikal anesteziyle bölge işleme uygun hale getirilir. Uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre değişiklik göstermekle beraber yaklaşık 30 ile 45 dakika arası sürer.

Yan Etkileri Var Mıdır?

Enjeksiyon ile uygulanan bir tedavi olduğundan dolayı nadiren çok hafif kanama, morarma, kızarıklık ve şişlikler olabilir. Bunların tümü tedaviye ihtiyaç olmadan iyileşme sağlar. Mezoterapide kullanılan ürünler son teknolojiyle üretilmiş alerjen içermeyen ilaçlar olduğundan dolayı yan etki olasılığı son derece düşüktür.

Kaç Seans Uygulanır?

Selülitin hangi evrede bulunduğu ve kapladığı bölge genişliği seans sayısının insandan insana değişiklik göstermesine sebep olur. En az 10 en çok 20 ile 25 seansa kadar değişebilen tedavi protokolleri uygulamak mümkündür. Bölgesel zayıflamada ise yağ kırıcı ilaçlar, selülit tedavisinde de kan dolaşımını hızlandıran ilaçlar uygulanmaktadır. Mezoterapi bölgesel zayıflama maksadıyla haftada 1 ile 2 seans olarak uygulanabilmektedir. Tedaviden alınan cevaba göre aylık idame seansları yapılmaktadır.

Dr. Yaprak Konakçı