Sezeryan Sonrası Normal Doğum

Sezeryan Sonrası Normal Doğum Yapılır Mı?

Sezeryan sonrası normal doğum isteyen hanımların sayısı her geçen gün artmaktadır. Sezeryan doğum sonrası çekilen sıkıntılar ve yaşanan bunalımlar çoğunlukla buna sebep olmaktadır.

 

Sezeryan Sonrası Neden Normal Doğum İsteniyor?

Sezeryan doğum yapan hanımların pek çoğu bir sonraki doğumlarında normal doğum için fikir sahibi olmakta ve normal doğum için karar kılmaktadırlar. Normal doğumun Sezeryan doğuma oranla daha fazla artısı bulunması, yapılan her Sezeryan doğumun doğum sayısını sınırlandırması ve sonrasında kalınabilecek gebeliklerde anne ve bebek için riskler ortaya çıkardığı için normal doğum istemektedirler.

Ayrıca sezeryan sonrası bakıma muhtaç olmak, bebeklerde emme ve annelerde ise emzirme sorununu ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca doğum sonrası bakıma muhtaç olmak hanımlarda Sezeryan doğum sonrası normal doğuma yönelmeyi arttırmaktadır.

Sezeryanla doğum yapan hanımların birçoğu normal doğumun daha avantajlı olduğunu bildikleri halde doktorları tarafından sezeryanla doğum olmaya yönlendirildiklerini ve aldatıldıklarını belirtmektedirler.

√Evde Doğum Hakkında Bilinmesi Gerekenler

sezeryan sonrası normal doğum

Sezaryen Doğumunun Olumsuz Sonuçları Nelerdir?

Sezeryan doğum oranları dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün artmaktadır. Hatta ülkemizde bu sayı %50 lere ulaşmıştır. Sezeryan oranındaki artışlar anne ve bebeği içnde birtakım riskleri ortaya çıkarmaktadır. Sezeryanla yapılan doğumların sayısı arttıkça, bebeğin rahim içinde yerleşme problemlerine bağlı, doğum sonrası kanama tehlikesi oluşmaktadır. Ameliyat sonrası karın içinde oluşan yapışıklıklar doğum sonrasında kasıklarda uzun dönem sürebilecek ağrılara neden olabilmektedir. Ayrıca bu yapışıklıklar, tüplerin yeterli fonksiyon görmemelerine sebep olabilir. Bunun sebebinde tekrar hamile kalmada problemler yaşanabilir.

(İncir Kürü)

Yapılan bütün sezeryanla doğumlarda planlı ve çoğu zamanda bebek daha doğuma hazır değilken yapılır. Bunun sonucunda doğum sonrasında bebekte solunum ve emme problemleri görülmektedir. Ayrıca normal doğumda bebek doğum kanalından geçerken sindirim sistemine aldığı yararlı mikropları alır ve bu mikroplar bebeğin sindirim sistemini güçlendiren önemli mikroplardır. Sezeryanla yapılan doğumlarda bebekler bu yararlı mikropları vücutlarına alamaz ve doğum sonrasında sindirim problemi ve alerjik hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

 

Sezeryan Doğum – Normal Doğum Nasıl Karar Verilir

Doktorlar açısından normal doğum veya sezeryanla doğuma karar vermek, doktorların tecrübelerine, dini inançlarına yada hasta açısından korkularına göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu yüzden farklı doktorlar aynı hamile kadın için farlı kararlar verebilmektedir. Doğum yapacak kişide ise bu durum, çevreden duyduğu doğum hikayeleri, şahit oldukları doğumlar yada bizzat kendilerinin daha önce yapmış olduğu doğumlarla şekillenebilmektedir.

Yapılan normal doğum ve sezeryanın ardından normal doğum istemeyen bir kişi için sezeryanla doğum doğru bir karar olarak görülebilmektedir.

Tehlikelerin ve avantajlarını bilen bir hanım da ssvd ile doğum yapmak isteyen bir hanım da sezaryen sonrası normal doğum yapabilmektedirler. Sezaryen yaptıktan sonra normal doğum yapmak isteyen gebelerin %70 -% 80 ‘i vajinal doğum yapabilmektedir.

 

Sezeryan Sonrası Normal Doğum Nasıl Yapılır?

Eğer daha önceden sezeryanla doğum yapan biri normal doğuma karar verirse ve bunun için ne kadar çok istekliyse, normal doğum yapma şansı o kadar artmaktadır.

Normal doğum öncesinde bilgilendirilen ve normal doğumun avantajları anlatılan bir gebe için doğum daha kolay ve rahat gerçekleşebilmektedir. Ayrıca gebelik ve doğum sürecinde doktor ve ekibi ile kurulan karşılıklı güven ilişkisi de doğum öncesi ve doğum esnasında oldukça önemli bir durumdur.

 

Doğum esnasında ortaya çıkacak problemlerde hasta yakınları olarak doktorun karşısında değil yanında bulunmak çoğu zaman devamında ortaya çıkacak problemlerin önüne geçecek ve doğum sürecini rahatlatmaktadır. Oluşturulacak olumlu bir ortam gece içinde rahat bir doğumu getirecektir.

Öncesinde problemli bir doğum geçiren kişilerin akıllarındaki bu olumsuz düşünceler silinmeli ve yeni doğum için doğru bir şekilde hazırlanmalıdır.

Tüm bunların yanında doğum yaptıracak ekibin normal doğum tecrübesi ne kadar fazla ise, normal doğuma karar vermek ve rahat bir normal doğum yapmak kolaylaşır.  

√Dış Gebeliğin Teşhis Ve Tedavisi Nasıl Olur?

sezeryan sonrası normal doğum

Sezaryen Sonrası Kimler Normal Doğum Yapamaz?

Öncesinde rahimle ilgili ameliyat geçirenler ( myom, septum çıkarılması vb) de rahim yırtılma tehlikesi daha fazladır. Bebeğin eşinin (plasenta) doğum kanalına yakın bulunması doğum başladığında kanamaya neden olmaktadır. Kişinin normal doğuma engel olacak tıbbi rahatsızlıklarının bulunması (kalp rahatsızlığı, geçirilmiş kalça operasyonları) durumunda vajinal doğum önerilmemektedir. Bebeği rahim içinde duruşu da normal doğuma karar vermede önemlidir.

 

Bazı durumlarda bebeğin iri olması normal doğumu imkânsız kılmaktadır. Ancak ultrason sonuçlarında bebeğin iri gözükmesi her zaman doğru sonuç vermemektedir. Normal bir durumda bebeğin iri olması normal doğuma engel değildir. Bunun kararı doğum sırasında verilmelidir.

√Limonla Yapılan Hamilelik Testi

sezeryan sonrası normal doğum zararları

Sezaryen Sonrası Normal Doğumun Tehlikeleri

Sezaryen sonrası normal doğum esnasında eski kesi yerinde %1 oranında yırtılma meyana gelebilir. Bu durumda kişi acil sezaryene alınmalıdır. Sezaryen sonrası normal doğum yapılan hastanelerde acil sezaryen ekibi doğuma hazır olmalıdır.