Şifa İçeceği Kızılcık Suyu

Kızılcık Suyu ABD Tarım Bakanlığı tarafından diyabet ve felç tehlikesini en aza indiren, kalp rahatsızlıklarını düşüren bir içecek olduğu açıklandı.

Kızılcık suyunu günde bir bardak tüketmek kalp rahatsızlığı ve inme tehlikesini en aza indirdiği ortaya çıkmıştır. ABD tarım bakanlığı tarafından yapılan araştırmada, araştırmaya katılan 56 kişiye kontrollü diyetler uygulandı. Katılımcılar 28 kişiye bir günde iki bardak kızılcık suyu içirildi, diğer 28 kişiye ise normal olarak beslenmesi önerildi.

Daily Mail’de yayınlanan habere göre, sekizinci haftanın sonunda araştırmaya katılanların kan şekeri, kan basıncı ve kan lipitleri değerleri ölçüldü. Çıkan sonuçlarda kızılcık suyu içenlerin kan değerlerinin olumlu çıktığı görülmüştür.

Yapılan araştırmalar, kızılcığın içerisinde mevcut olan polifenollerin çok etkili antioksidanlar olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu değerler bakımından kızılcık oldukça zengindir. Kızılcık suyunda yaban mersini, üzüm, elma veya kirazdan daha fazla polifenol bulunmaktadır.

 

Kızılcık Suyu Nasıl Yapılır?

Malzemeler;

1 kg Kızılcık
2 buçuk litre su
1.5 su bardağı şeker

Kızılcık Suyu Tarifi;

Kızılcıkları temizce yıkayarak uygun büyüklükteki bir tencereye ekleyiniz.

Üzerine sıcak su katıp kaynamaya alınız.

Kaynamaya başladığından itibaren 15 dakika süresince tekrar kaynatıp ateşi kapatınız.

Sık olan bir süzgeç yada tülbent yardımıyla süzünüz. Daha sonra şekeri ekleyerek tekrar karıştırmaya devam ediniz.

Oda sıcaklığındaki bir soğukluğa gelene kadar dışarıda soğumaya alınız ve daha sonra soğuması için buzdolabına katınız.
Kızılcık suyunuz hazırdır
Afiyet şifa olsun.

NOT: Eğer konsantre şerbet yapmayı isterseniz, süzdükten sonra şekerini ekleyip, cıvık pekmez kıvamında olana  kadar kaynatın. Daha sonra kavanozlara ekleyip ters çeviriniz.