Sigara Bel Fıtığı

Uzmanlar, sigara tiryakilerini uyarıyor; sigaranın beldeki disk beslenmesini bozarak, disklerde çeşitli bozukluklara neden oluyor bu durumunda aşınmaya ve yıpranmaya neden olarak bel fıtığı için uygun zemini oluşturduğu belirtiliyor

Yapılan çeşitli araştırmalar, insanların % 80’inin yaşamları boyunca en az bir defa bel ağrısı problemlerini yaşadığını ortaya koydu. Hareketsizlik, ağır kaldırma, yanlış eğilme hareketleri yapanlar, bel ve karın kaslarının zayıflığı, uzun zaman araç kullananlar, duruş bozukluğu olanlar, aşırı kilollu olma, hamileliğin son aylarında olanlar, bazı sporlar ile çeşitli ruhsal problemler, bel ağrısı ve diğer bel problemleri açısından risk arzediyor. Sigara kullanımı, disk benlenmesini bozuyor ve iyileşmeye karşı direnç oluşturuyor. Bu durumda bel ağrılarının kronikleşmesi anlamına geliyor.

Uzm. Dr. Ali Şahabettinoğlu, sigaranın içindeki zehirli maddelerin diskleri dejenere ederek, fıtık gelişimine zemin hazırladığını belirtti. Disk dejenerasyonunun, omurga kemiklerinin hereketlerini süspanse eden kıkırdaksı maddenin yapısının bozulması ve hasar görmesi anlamına geldiğini belirten Şahabettinoğlu, sonuç itibariyle bel ve boyun fıtıkları, disk kayması, çeşitli şekil bozuklukları ve omurilik kanalında daralma gibi rahatsızlıkların ortaya çıkma ihtimalini arttırıyor. Boyun ve bel bölgesinde sürekli ağrısı olanların fizik tedavi uzmanına görünmesi gerekiyor.  başlanması gerekmekte olduğunu ifade etti.

FITIĞA AMELİYATSIZ TEDAVİ:

Ali Şehabettinoğlu, Bursa’daki merkezinde yıllardır bel ve boyun fıtığı hastalarını manipülasyon (elle tedavi) ile tedavi ediyor ve bu tedavi yöntemini Türkiye’de sayılı uzmanın yaptığını belirtiyor. Elle tedavide rahatsızlığın olduğu bel ve boyun bölgesine ellerle birtakım germe, bastırma ve döndürme gibi teknikleri uygulandığını belirtti.

Bel Sağlığınızı Korumak İçin Öneriler;

  • Öncelikle asıl neden hareketsiz yaşamdır. Böylesi bir yaşam stili sebebiyle kaslarınız zamanla daha zayıf hale gelecek, yağ oranınız artarak göbek ve çevresinde omurlara yük bindirecek yağ kütlelerinin oluşumunu sağlayacaktır. Eğer uzun zamandır egzersiz ve spor yapmıyorsanız ve yapmayı planlıyorsanız size önerimiz, yanlış spor hareketleri yapmamak için biraz araştırma yapmanızdır. Önce hafif egzersizlerle ve bel ağrıları yaşayanlar için uygulanan hareketlerle başlamanız ve bunlara ağırlık vermeniz iyi olur. Tabi bunları yapmadan önce doktorunuza danışmanız daha iyi sonuçlar verecektir.
  • Ani ağır kaldırmalar da fıtık oluşumuna neden olur özellikle ayaklar dik konumda iken başınızı öne eğerek yerden bir şey kaldırmanız çok tehlikelidir.
  • Sırt üstü sert bir zemine uzanıp ayaklarınızı karnınıza doğru büküp sağa sola hafif hareket etmeniz bel ağrılarınızı kısmende olsa hafifletecektir.
  • Bel Problemlerinizde kesinlikle kırıkçılara, çıkıkçılara, işin uzmanı olmayanlara gitmeyin. Yarım hoca dinden eder, yarım doktor candan eder sözünü hatırlayın. Bu bilimsel olmayan uygulamalarda kısmi başarılar mümkündür fakat yüzdesi çok azdır ve çoğu geçici bir rahatlamadan