Şişmanlamadan Yiyebileceğiniz 15 Abur Cubur

Çoğu zaman söylenenlerin tersine, bilhassa katı diyet programlarının bir nebze de olsun gevşeticisi abur cuburlardan bazıları, içerdiği oldukça az miktardaki kaloriyle kilo aldırmamakta ve bundan dolayı sizi şişmanlatmamaktadır. Kadın Ne Der olarak ünlü diyetisyenler ve beslenme uzmanlarının açıklamalarından edindiğimiz bilgiler ışığında kilo aldırmayan abur cuburları belirleyerek sizlerle paylaşıyoruz.

 

Kilo Aldırmayan Abur Cuburlar

1) Meyveli Probiyotik Yoğurt: Hem şekerli hem de besleyici etkisiyle çoğumuzun diyet uygulamalarının vazgeçilmezi olan meyveli yoğurtlar, bunun yanı sıra birer abur cubur olma özellikleriyle de bilinmektedir. Bazı uzmanlara göre mümkün olduğunca az tüketmemiz gerektiği söylenen meyveli yoğurtları, hergün iki ana öğün arasında abur cubur niyetine yiyerek, diyetimize devam etmemizde bir sakınca bulunmamaktadır.

√Göbek Eriten Mucize: Limonlu Yoğurt Kürü

 

2) Bitter Çikolata ve Süt: Metabolizmanızı hızlandıran en önemli besinlerden birisi olan süt ile beraber tüketilen bir miktar bitter çikolata ile kendinize kusursuz bir abur cubur ziyafeti çekebilir, çünkü diyetinize de herhangi bir zarar vermemiş olursunuz.

 

3) Ceviz ve Yulaf Ezmeli Yoğurt: Abur cuburların içerisinde en fazla tavsiye edebileceğim bu karşım hem lezzeti hem de doyuruculuğuyla kusursuz bir seçim. Az yağlı bir kase yoğurdun içerisine iki yemek kaşığı bütün yulaf ve 1 yemek kaşığı dövülmüş ceviz ekleyerek hazırlayacağınız bu karışım, yulafın içerdiği lif yardımıyla sindirim sisteminizi de harekete geçirecek.

√Yulaf Ezmesi Diyeti

 

4) Ceviz: Günlük diyetinizin belirli vakitlerinde cebinizde taşıyacağınız bir miktar cevizi yiyebilirsiniz. Yağlı olduğu halde Omega 3 zengini olan ceviz, kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Aynı zamanda enerji takviyesi yaparak, günlük performansınıza da yardımcı olacaktır.

√Ceviz Ve Ceviz Kabuğunun Gizli Kalmış Faydaları

 

5) Leblebi: Günde 4-5 avuç rahatça yiyebileceğiniz leblebi, az kalorisi ve tok tutma özelliği ile sık sık tercih edilmektedir. İdeal bir besin olan leblebi, aynı hem eğlenceli hem de yararlı bir abur cuburdur.

√Leblebi Diyeti İle Hızlı Zayıflama

 

6) Kuru Üzüm ve Fındık İçi: Film izlerken, müzik dinlerken, yolda yürürken belirli bir oranda karıştıracağınız kuru üzüm ve fındıkla diyetinizi riske etmeden abur cubur ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

 

7) Ayran: Temel ham maddesi su ve yoğurt olan ayrandan, tuzsuz olmak kaydıyla gün içerisinde 5-6 bardak içebilirsiniz. Hem günlük kalsiyum ihtiyacınızı ayrandan alırken, hem de ekstra su tüketmek zorunda kalmazsınız. Hatta çoğu diyet programında su yerine ayran tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

√Soda Ayran Limon ile Göbek Eritme Kürü

 

8) Süt: Süt de tıpkı yukarıda açıkladığımız ayran gibi kalsiyum ihtiyacınızı ve su ihtiyacınızı karşılayan önemli besinler arasındadır.

 

9) Havuç Dilimleri: Sarı veya turuncu havucu çubuk biçiminde parçalara ayırarak gün içerisinde rahatça tüketebilirsiniz. Lifli yapısı ve D vitamini içeriğiyle diyet uygulamalarının vazgeçilmezi pozisyonundaki havuç, abur cubur kategorisinin de müdavimidir. Fakat dikkat etmeniz gereken önemli nokta; havuçları tatlandırmak için tuz kullanmaktan kesinlikle kaçının. Yani havuçları tek başına tüketin.

 

10) Yağsız Peynir ve Maydanoz Karışımı: Tuz oranı azaltılmış yağsız peyniri çatal ile ezip, maydanoz yapraklarıyla karıştırıp, bilhassa gece yatmadan birkaç saat önce (TV seyrederken, müzik dinlerken,film izlerken) tüketebilirsiniz.

 

11) Haşlanmış Fasulye veya Nohut: Her ikisi de safra kesesinin kasılmasına neden olan hormonu tetiklediği için diyetisyenler tarafından sık sık tavsiye edilmektedir. Safra kesesinin kasılmasını sağlayan hormonun, yapılan araştırmalara göre iştah kesici bir özelliğe de sahip olduğu belirtilmekte. Bu nedenle haşlanmış nohut ve fasülyenin kimyon ve limon suyu ile karıştırılarak tüketilmesi sindirimi basitleştirdiği gibi, her zaman tüketebileceğiniz bir abur cubur olmasıyla da önem arz etmektedir.

 

12) Greyfurt: C vitamini deposu ve anti oksidan olan greyfurt kış döneminin vazgeçilmez meyvelerinden birisi olmasının yanı sıra oldukça kilo verdirici bir özelliğe sahiptir. ABD’de yapılan bilimsel bir araştırmaya göre; günde 1 bardak taze sıkılmış greyfurt suyunun ayda 1 kilo verdirdiği kanıtlanmış. Gazlı içecekler veya meyve suları yerine, günde bir bardak greyfurt suyu içmek hem kilo aldırmayacak hem de zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

 

13) Tuzsuz ve Yağsız Patlamış Mısır: Tadıyla ve kokusuyla abur cuburlar içerisinde en beğenilenlerinden birisidir. Günde birkaç kase rahatça tüketebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken husus; tuz ve yağ ekle memeniz gerektiğidir.

 

14) Soya Peyniri: Marketlerin çoğunda bulabileceğiniz bu besin yardımıyla, ana öğünlerde daha az yiyebilmeniz mümkün. Etkili bir iştah kesici olan soya peynirini, öğünlerinizin yarım saat öncesinde tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

 

15) Haşlanmış Yağsız Siyah ve Beyaz Et: Her ikisi de haşlandıktan sonra ekmeksiz tüketilebilir. Bu haliyle hem doyurucu hem de protein deposu olan haşlanmış et parçaları, kimyon, kara biber gibi baharatlarla beraber daha da lezzetli hale getirilebilir.