Süt Reçeli Nasıl Yapılır? Pratik Tarif

Süt reçeli yapımı pratik olan lezzetli bir tariftir. Süt reçeli bu sıralar oldukça popüler bir tarif. Çocuklar için güzel bir pratik yiyecek olduğunu söyleyebiliriz. Reçelinizin daha iyi kıvam alması için taze inek sütü kullanmanız önemlidir.  Bu kısa bilgiden sonra tarifimize geçebiliriz.

Süt Reçeli Malzemeleri

  • 1 litre kadar tercihen hazır süt
  • 1 su bardağı toz şeker
  • Bir çay kaşığı kadar ( silme ) kabartma tozu

Süt Reçeli

Süt Reçeli Yapılışı

Sütü ve şekeri derin ve yapışmayan bir tencereye koyup dibinin tutmaması için ara ara karıştırarak kaynatıyoruz. Kaynamaya başlayınca bir silme çay kaşığı kabartma tozunu ilave ediyoruz. O anda biraz süt kabarmaya başlayacağı için mutlaka derin bir tencere kullanın, yoksa taşacaktır. Hızla karıştırmaya devam ederek sütün normale dönmesini sağlayın.

Sonra orta ateşte yaklaşık 40-45 dakika ara ara karıştırarak pişiriyoruz. Karışımımız kaynadıkça rengi sarıya doğru dönmeye ve koyulaşmaya başlıyor. Böyle olmaya başladığı andan itibaren dibi tutmasın diye sürekli karıştırıyoruz. Akışkan bir boza yada pekmez kıvamına geldiğinde ateşten alıyoruz ve cam bir kaba alıp soğumaya bırakıyoruz. Soğuduktan sonra bir iki saat buzdolabında bekletiyoruz. Daha sonra afiyetle yiyebiliriz.