Tavuk Satın Alırken Dikkat!

Daily Mail’de yayınlanan bir habere göre uzmanlar çiğ tavuğun 3/4’ünün kusma, ishal ve ateşe neden olan kampilobakter bakterisi taşıyor olabileceğini açıkladı.

 

Çoğunlukla daha sağlıklı olduğu düşünülerek çoğunlukla tercih edilen tavuk eti üzerine yapılan açıklamalar tüketicileri tedirgin ediyor.

Çiğ tavuk eti içerisinde bulunan bir bakterinin mide bulantısı, ishal, kusma ve ateşe sebep olduğu ve bu bakteri türünün tavuk paketlerinin yüzde 7’sinde bulunduğu iddia edildi.

Araştırmacılar sürekli olarak çiğ tavuk ile yemek pişirirken dikkatli olmak gerektiğini açıklıyor. Tavuğu pişirmeden evvel yıkamanın bu bakterileri yok etmediğini aksine bakterilerin etrafa saçılmasına neden olacağından yıkamadan pişirilmesi gerektiği söyleniyor.

Uzmanlar kesinlikle sadece güvenilir markalardan tavuk alınması gerektiğini ve satın aldıktan sonra buzdolabında saklarken satın alınan ürün paketiyle değil ayrıca bir pakete ekleyerek saklanması gerektiğini de söylüyorlar.

Aksi durumda paketlerin üzerinde bulunan bakteriler buzdolabınızda bulunan diğer ürünlere rahatlıkla bulaşabiliyor ve ciddi hastalıklara neden olabiliyor.