Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Yumurta, dünya çapında aşağı yukarı herkes tarafından beğenilerek tüketilen bir besindir. Genelde marketten alınan yumurtaların son kullanım tarihleri kontrol edilmelidir. Çünkü yumurtaların tazeliği insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Fakat yumurtaların üzerinde bulunan bazı son kullanım tarihleri aldatıcı olabilmektedir. Bu yüzden alacağınız yumurtanın tazeliğini kontrol etmek için bazı yollara müracaat edebilirsiniz.

Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Büyük bir bardağın içerisine soğuk suyu yumurtadan 2 kat fazla olacak biçimde doldurun. Ardından tazeliğinden şüphe etmiş olduğunuz yumurtayı suya bırakıp gözlemleyin. Yumurta taze ise su dolu bardağın dibine oturarak yan yatar. 1 haftasını dolduran yumurta bardağın dibine doğru inerken bir kaç defa yükselip alçalacaktır. Eğer yumurta uzun süreli saklanmadan dolayı bayatlamış ise bardağın dibine direk oturur ve geniş kısmı bardağın üst bölümüne bakar.

√Yumurta Soymanın İnanılmaz Pratik Yolu
İkinci teknikde ise yumurtanızı kulağınıza yaklaştırın ve sağa sola sallayın. Kulağınıza yaklaştırdığınız yumurtadan çalkalanma sesi gelirse bilmelisiniz ki, o yumurta bayatlamıştır. Şayet hiç bir ses işitmiyorsanız yumurtanın taze olduğuna emin olabilirsiniz.Taze Yumurta Nasıl Anlaşılır?
Son tekniğimiz de ise tavaya yumurtayı kırın ve yumurtanın sarısı top biçiminde ve şişkin duruyor, yumurta beyazı da sarıya yakın bir noktada toplanmış ise büyük ihtimalle yumurtanız tazeliğini koruyordur. Ancak yumurtanın sarısı sönük görünüyor ise biraz eskimiştir. Ama yinede tüketilebilir. Yumurtanızın sarısı anlatılanların tam tersine sıvı bir hal almış ve beyazı da cıvıklanmaya yüz tutmuşsa yumurta bayatlamıştır. Hem bu tekniği deneyerek yumurtanın içini koklama şansını da elde etmiş olursunuz. kötü bir kokuya sahip olan yumurtalar kesinlikle kullanılmamalıdır.
Her şeye rağmen yumurtaları temin edeceğimiz yerlerin güven vermesi gerekir. Unutmayın, yumurta tüketimi yaparken tazeliğinin ve bayatlığının kontrol edilmesi sağlığımız açısından çok önemlidir.

√Patatesli Yumurta Tarifi