Tüp Bağlatarak Kısırlaşmaya Dair Bilinmesi Gerekenler

Siz hangi doğum kontrol tekniğini kullanıyorsunuz?

Yapılan araştırmalarda doğum kontrol hapı, en çok bilinen korunma tekniği olarak karşımıza çıkıyor. ABD’deki Hastalık Kontrolü Ulusal Merkezi Sağlık İstatistikleri’ne göre kadınların yüzde 16’sı kontrol hapı kullanırken, doğum denetiminde ikinci sırada yüzde 15.5 ile “tüp bağlatma” tekniği olarak bilinen kısırlaştırma şekli geliyor.

Buna göre 35 ile 44 yaş arası her beş kadından üçü, istenmeyen hamilelikle karşılaşmamak için tüplerini bağlatıyor.
Tabii bu kararı vermek için hiçbir zaman çocuk sahibi olmak istememek gerekiyor. Kişi şayet doğurganlığını tamamlamışsa, yeterince çocuk sahibi olmuşsa ve artık çocuk sahibi olmak istemiyorsa uygulanan bir yöntemdir.

İşte tüp bağlatma tekniğine dair bilinmesi gerekli olanlar…

1. Tüp bağlatma ayakta tedavi işlemi ile uygulanır

Tüp ligasyon, iki biçimde yapılır: Birincisi, laparoskopik cerrahi tekniğidir. Hekim, karından ufak bir kesik ile girer ve bütün fallop tüp uçlarını bağlar. İkincisi, Essure adıyla tanınan, ameliyat dışı teknikdir. Rahim ağzından girilerek her tüpün ucu tıkanır. Tüplerin içine coil adındaki tıkayıcı bir madde enjekte edilir ve uygulandıktan sonraki üç aylık dönemde tüpler tamamiyle tıkanır. Her iki teknikde de tüpler sperm ve yumurta geçişine kesinlikleizin vermez.

2. Tüp bağlatma neredeyse yüzde yüz etkili bir yöntemdir

Yapılan araştırmalara göre, Essure tekniğiyle kısırlaştırılan her 1000 kadından yalnızca 3’ü hamile kalabiliyor. Laparoskopik teknikle kısırlaştırılan her 1000 kadından ise yalnızca 5’i hamile kalabiliyor. Doğum kontrol hapıyla karşılaştırılırsa, doğum kontrol hapı kullanan her 100 kadından 9’u istemediği halde hamile kalabiliyor.

3. Tüp bağlatmayı kendi hekiminiz yapabilir

Tüm jinekologlar tüp bağlama tekniğini bilir, bundan dolayı bu iş için özel olarak cerrah aramanıza gerek kalmaz, kendi hekiminiz tekniği uygulayabilir.

4. Tüp bağlatma kalıcıdır

Tüp bağlatma için en doğru aday, bundan sonra hiçbir zaman çocuk sahibi olmak istemediğinden emin olan kadındır. Kararınızı değiştirirseniz tüplerinizin tıkanıklığı açılabilir veya bağları çözülebilir fakat bu, hamile kalabileceğiniz anlamına gelmemektedir ve bunun yanı sıra anormal hamilelik riskini yükseltir. Döllenmiş yumurta rahme gitmek yerine fallop tüplerinin birinde kalır ve bu da sizin için ciddi sağlık sorunu doğurur.

5. Tüp bağlatmanın yan etkileri seyrek de olsa görülebilir

Tüp bağlatmanın olası riskleri kanama, enfeksiyon ve lokal ya da genel anesteziye karşı kötü tepki gösterme biçiminde sıralanabilir. Uzun dönemde adet düzensizliğinde, ara kanamalarda, uzun veya fazla kanamalarda veya adet sancılarında tüpleri bağlanmamış kadınlara göre artış yapmaz.