Uzman Görüşleri İle Hamilelikte Diyet Yapma

Hamilelikte diyet yapmak kesinlikle uygun bir dönem değildir. Hamilelik döneminde her zamanki halinizden belirli ölçülerde kilo almanız normaldir. Ancak bu dönemde besin değeri bulunmayan gıdalardan uzak durmanız gerekmektedir. Normal zamanlarda kilolu olsanız dahi hamilelik döneminde diyet tavsiye edilmemektedir.

 

Hamile bir hanımın günlük alması gereken bir kalori miktarı vardır ve bu miktar ortalama 2.500 kalori civarındadır. Hamilelik dönemi haricinde ise 2.100 kalori ortalamasında olmalıdır. Bu kalori ortalamalarına kendi sağlığınız ve en başta bebeğinizin sağlığı için kesinlikle ihtiyacınız bulunmaktadır. Hamilelik döneminde yalnızca fiziksel değişikler yaşanmaz aynı zamanda ruhsal olarak da değişiklikler yaşanır. Hamilelik döneminde sürekli olarak acıkmanız ve arada gıda takviyesine ihtiyaç duymanızda bu ruhsal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Yani psikolojiktir.
Diyet yapmaya karar vermeden önce bilmeniz gereken konu anne karnındaki bir bebeğin tüm besin ihtiyaçlarını sizin vücudunuzdan karşıladığıdır. Bu sebeple vücudunuza gerekli gıdayı, mineralleri ve vitaminleri almamak size ve öncelikli olarak bebeğinize zarar verecektir.

 

Hamile hanımlar konuya daha geniş bir açıdan bakmalıdırlar. Doğum yaptıktan sonra aldığınız kiloların büyük bölümünü bir anda vermiş olacaksınız. Geriye kalan fazlalık kiloları ise spor yaparak yada düzenli beslenerek rahatça verebilirsiniz.


Uzman Görüşleri İle Hamilelikte Diyet Yapma

Op. Dr. Nevra Topalismailoğlu düşük karbonhidratlı bir diyetin yeteri kadar karbonhidrat alımına müsaade ediyorsa, hem bebek hem de anne için sağlıklı olduğunu söylüyor. Fakat çok az karbonhidrat miktarları bulunan diyet yapmanız uygun olmayacaktır. Çünkü karbonhidratlar hem enerji elde edilmesine yarar, hem de yağ fragmanları barındırır. Belirli bir miktarda karbonhidrat alınmazsa yağ alımı da normal yoldan olmaz ve keton olarak isimlendirilen yağ yıkım ürünleri meydana gelir. Bu yağ yıkım ürünleri bebeğin beyin ve sinir gelişimini olumsuz yönde etkiler ve eksik olan enerji ile de bebek sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişemez. Dr. Topalismailoğlu ayrıca: “Diyet yapmanız lazımsa bunu hekiminizin bilgisi ve kontrolünde yalnızca bir diyetisyenin planlamasıyla yapabilirsiniz.”

Uzm. Dyt. Dilara Koçak hamilelik zamanında 9- 12 kg kilo alınmasının normal olduğunu; fakat hamileliğe fazla kilo ile başlandıysa 7- 8 kg ile hamileliği tamamlanabileceğini belirtiyor. Eğer ikiz bebek olacaksa ortalama 17- 22 kg kilo alınması hamilelik için normaldir. Koçak et, süt, meyve, sebze, tahıl ve ekmek gibi gıdaların yeterli miktarda ve dengeli tüketmenin, gebelik zamanında fazlalaşan besin öğesi ihtiyacını karşılamanın en basit ve zahmetsiz yolu olduğunu belirtiyor ve “Bebeğinizin sağlıklı bir şeilde gelişmesi için günlük almanız gereken kalori oranına 300 kalorilik bir takviye yapmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bu sayede ihtiyaçlarınızı karşılamış ve sağlıklı bir biçimde ve dengeli olarak kilo alımınızı sağlamış olursunuz” diyor.

Anadolu Sağlık Merkezi uzmanları hamilelikte kilo almamak adına özel bir diyetin uygulanmasının doğru olmadığını belirtiyorlar: Bütün hanımların, bebeklerinin sağlıklı bir şekilde geçmesi için hamilelik zamanında almaları gereken sağlıklı kiloyu almaları gerektiğini belirtiyorlar. Hamile hanımların hamile olmayan hanımlara oranla her gün fazladan 2 köfte boyutunda et veya 2 tane yumurta, ayrıca 1 su bardağı süt, 1 dilim ekmek ve 1–2 adet meyve (elma, armut, muz, portakal benzeri) tüketmesi gerekmektedir.

Uzm. Dyt. Nesrin Artan hamilelik zamanında protein, karbonhidrat, yağ ihtiyaçlarının arttığını; diyetle alınan demir, kalsiyum, çinko, iyot, folikasit, B vitaminleri, A vitamini, D vitamini, C vitamini oranlarında her kişi için ayrı ayrı özel eklemeler yapılması gerekebildiğini belirtiyor. Bu ihtiyaçların ciddi olduğunu; bunların eğer alınmazsa ölü doğum, zihinsel ve bedensel özürlü çocuk doğumu, düşük doğum ağırlıklı veya premature (Erken doğum) bebek doğumu gibi hiçbir annenin istemeyeceği sonuçların meydana çıkabileceğini belirtiyor.

 

 

Hamilelikte Yeterli Ve Dengeli Beslenme Kuralları

  • Hamilelik döneminde kahve ve çay içmelerinizi mümkün olduğunca azaltın. Bunların yerine ayran, süt ve taze meyve sularını içmeniz daha uygun olacaktır.
  • Meyve ve sebzeleri yemeden önce mutlaka çok iyi ve bol su ile yıkayınız.
  • Sigara ve alkolü kesinlikle ve kesinlikle kullanmayınız. Sigara içilen ortamlarda dahi kesinlikle bulunmayınız.
  • Eğer tuzu az tüketmenizi gerektiren bir probleminiz bulunmuyorsa yemeklerinizi normal tuzlu olarak yiyin. İyotlu tuz kullanmanızı öneririz.
  • Salata ve yemeklerinizde zeytinyağı ve diğer yağları (mısırözü, soya, ay çiçek yağı benzeri) karışık bir biçimde kullanın.
  • Hazır gıdaları ve içecekleri ( hazır çorba, et su tablet, meşrubat, hazır meyve suları ) tüketmeyin.
  • Haftada 2 gün kırmızı et, 2 gün balık geri kalan zamanlarda derisiz beyaz et tüketimini tercih edin.
  • Her öğünde her besin grubundan (süt-yoğurt grubu, ekmek-tahıl grubu, et grubu, meyve-sebze grubu,) yiyecekler yiyerek öğünlerinizde çeşitlilik sağlayın.