Vajinal Ağrıların Sebepleri

Jinekologlar, bayanlarda son günlerde fazla artan vajinal ağrılarının cinsel rahatsızlıkların habercisi olduğunu belirtti.

 

Vajinal ağrıların bir çoğu bayanların cinsel yaşamını kötü etkiliyor. Buna karşın vajinal rahatsızlıkların teşhisi ve tedavisi oldukça kolaydır. Tıbbi olarak disparuni olarak adlandırılır. Sizde bu sorunu yaşıyorsanız, kesinlikle hekim yardımı almalısınız. Bu ağrılar bir çok zaman kimi sağlık sorunlarının belirtisi olabilir.

 

Vajinusmus Ve Vajinal Sıklığa Bağlı Ağrılar

Vajinusmus, vajinal kanalda bulunan kasların istem dışı kasılmasıdır. Bu çoğunlukla cinsel birleşmeden korku durumunda meydana çıkar. Vajinusmusun tedavi yöntemi oldukça fazladır. Tedavi yöntemlerinin arasında fiziksel ve psikolojik terapiler bulunuyor. Psikolojik tedavi teknikleri vajinusmus ağrısının nedenleri üzerine yoğunlaşarak gerçekleşir.

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşma söz konusu ise, kişiler bu yüzden cinsel ilişki sırasında ağrı hissedebilirler. Bu rahatsızlıkların neden olduğu sızılar asemptomatrik ve enfeksiyonun tek belirtisi olarak ortaya çıkar.

Endometriyoz Vajinal Ağrılar

Bu çeşit ağrılar vajinal yolla ilişki nedeniyle kendisini göstermez. Endometriyal dokunun vücudun çeşitli bölgelerinde büyümesiyle meydana çıkar. Ciddi durumlarda rahatsızlık kısırlığa neden olabilir.