Vajinal Akıntı Nedir? Vajinal Akıntı Nasıl Engellenir?

Vajinal Akıntıdan Nasıl Korunmalıyız?

Vajinal Akıntı Nedir? – Vajinal Akıntı Neden Oluşur?

Vajinal Akıntı sağlıklı her bayanda görülen bur akıntı türüdür. Çiğ yumurta beyazına benzer, berrak ve kokusuz bir akıntıdır. Bu akıntının var olması normal bir durumdur. Vajinal akıntı da adet dönemlerinizde renginde ve akışkanlığında değişiklikler görülebilmektedir. Özellikle iki adet ortasında yani yumurtalık hormonlarının yoğun olduğu zamanda daha yoğun görülmektedir. Ayrıca adet sonralarında kahverengi bir renkte alabilmektedir. Vajinal akıntının oluşma nedeni vajinanın giriş bölümü ile idrar deliğinin yanında bulunan salgı bezleri nedeniyle oluşmaktadır.

Yukarıda da yazdığımız gibi vajinal akıntı normal bir durumdur ancak oluşan her akıntı vücudun gereği olarak değildir ve bazen bu akıntılar bir hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçmeli ve yaptığınız hijyenik hatalara dikkat etmelisiniz.

√Vajinal Ağrıların Sebepleri

 

Vajinal Akıntıda Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Adet kanamalarınız son bulduğunda ve özellikle her cinsel ilişki sonrasında vajinanın iç kısmı mutlaka temiz bir şekilde yıkanmalı ve yıkama sonrası vajina girişi kurutulmalıdır.
  • Tuvalet ihtiyaçlarınızdan sonra temizliğe dikkat etmelisiniz. Temizliğinizi vajinanın ön kısmından arka kısma doğru yapmalısınız.
  • Hangi iş sebebiyle olursa olsun (sporda dahil) kesinlikle terli iç çamaşırlarınız ile uzun süre cildinizi temas ettirmeyiniz.
  • Birden çok kişi ile bir cinsel hayatınız var ise prezervatif kullanımına özen gösteriniz ve bu konuyu atlamayınız.
  • İç çamaşırlarınızın hangi maddelerden üretildiğine mutlaka bakın. Pamuk, yün ve ipek iç çamaşırlarını kullanmaya dikkat edin. Özellikle ucuz iç çamaşırlarından kaçının.
  • Kullandığınız pedleri temiz olsa dahi belirli aralıklarla değiştirin. Ayrıca kirlenen pedlerinizi mutlaka hızlıca değiştiriniz.
  • Birçok kadının yaptığı hatalardan biri ise, koku gelen vajina bölgesine ve vajinaya parfüm ve deodorant sıkmaktır. Bu işlemi kesinlikle yapmayınız. Ayrıca doktor önerisi almadan temizleme sabunuda kullanmayınız.
  • Sıkı iç çamaşırı, dar kıyafetler ve dar etekler giymeyiniz. Vücudunuzun rahatlamaya ihtiyacı olduğunu unutmayın.
  • Düzenli aralıklarla pap-test yaptırmayı unutmayın.
  • Şeker hastalığınız mevcutsa düzenli kontrollerinizi aksatmayınız.

 

Özellikle yaz aylarında vajina bakımı ve temizliği zor olduğundan birçok kişi bu bakıma dikkat etmemekte ve bu sebeple vajinal akıntılara yaz döneminde daha sık rastlanmaktadır. Herhangi bir hastalığa sebep vermemek için hijyene dikkat ediniz. Bir miktar akıntının da normal olduğunu aklınızdan çıkarmayınız. Vajinanın kuru olması da bir hastalık durumudur.