Varisi Önlemek İçin Doğal Çözümler

Varis kadınların korkulu rüyasıdır. Bu korkuya karşı nasıl önlem alabilirsiniz?. İşte varisten koruyan doğal yöntemler.

 

Varis Oluşumunun Önüne Nasıl Geçilir?

 

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Küçükarslan, üzüm çekirdeğinin damar duvar yapısını koruduğunu ve bunun neticesinde varis genişlemelerinin önüne geçtiğini bu sebeple üzüm çekirdeği tüketmenin varisten korunmak için oldukça önemli olduğunu belirtmektedir.

Halk arasında bilhassa çekirdeksiz olan üzümün tercih edildiğine dikkat çeken Küçükarslan, “Bu yanlış kanının aksine üzüm çekirdeği, toksik, kanserojen, vücuda zararlı değildir. Üzüm çekirdeğinin faydaları 1947 yılında ilk kez Fransız Kimya profesörü Jack Masquelier tarafından keşfedilmiş” dedi.

 

Küçükarslan, kalp ve damarları koruyucu doymamış yağ oranı yüzde 90 üzerinde bulunan üzüm çekirdeğinin, linol, palmitin, sitearin ve diğer yağ asitleri ile birlikte özellikle antiaging E vitamini ve çeşitli mineralleri içeriğinde bulundurduğunu belirterek, şunları kaydetti:

 

“Üzüm çekirdeği, koruyucu iyileştirici fonksiyonlarının çoğunu damar cidarı stabilitesi ve damar üzerine yaptığı olumlu etkilerle sağlar. Damar duvar yapısını korur, varis genişlemelerinin önüne geçer. Damar koruyucu etkisi ve içeriğinde bulunan yağlarla kalp sağlığını korur. Hipertansiyonu ve inmeyi engeller. Makular dejenerasyon ve gece körlüğüne karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır. Göz ışık hassasiyetini enfeller, DNA hasarını azaltır, allerjen histamin salınımını azaltarak alerjiyi önler.”

Üzüm çekirdeğinin cilt kollajen yapısını sağlamlaştırdığını, kırışıklığı engelleyerek cildi de canlandırdığını belirten Küçükarslan, “Prostaglandin salgısını azaltır iltihabi romatizmayı önler, cinsel fonksiyonlara faydalıdır, yara iyileşmesini hızlaştırır, içerdiği Proantosiyanidinin antioksidan özelliği sayesinde sigara ve kirli hava zararlarından korur” diye konuştu.

 

“Tavsiye edilen günlük miktar, 150 ile 300 miligram”

 

Küçükarslan, üzüm çekirdeğinin kuru veya taze tüketilmesinin bir farkı olmadığını belirterek, bu değerli besininin rahatlıkla ve çekinmeden çiğneyerek üzüm içerisinde tüketilmesi gerektiğini belirtmektedir.

 

Üzüm çekirdeği tüketiminde tavsiye edilen günlük miktarın 150 ile 300 miligram olduğunu söyleyen Küçükarslan, “Bu oranda alınan üzüm çekirdeği, bozulmuş olan kirli kan damarlarınıza şifa etkisinde bulunacaktır” dedi.