Yaz Diyeti Karpuz Peynir Diyeti

Karpuz peynir diyeti sıcak havadan bunaldığımız şu zamanlarda hem kendinizi ferahlatabilir hem de zayıflayabilirsiniz.

Karpuzun Faydaları

– Karpuz; kalp ve prostat sağlığı açısından büyük faydası bulunan laykopenden bakımından oldukça zengindir. Yapılan araştırmalar laykopenin ayrıca kemik sağlığı bakımından yararlı olduğunu da ortaya çıkarmıştır.

– Karpuz, içeriğinde bulunan yüksek su miktarı ile sıcak yaz aylarında terle atılan sıvının tekrar alınması bakımından oldukça önemli bir gıdadır.

– İçerdiği yüksek su sebebiyle düşük kalorili görülebilecek meyvelerden bir tanesidir. 150 gram karpuz ortalama 45 kaloridir.

– Bünyenin zararlı maddelerden arındırılmasında faydalı olan C vitamini bakımından oldukça zengindir. 150 gram karpuz insanın günlük alması gereken C vitamininin ortalama %20’sini karşılar.

– İnsan vücudunun terleme ile kaybettiği potasyum mineralinin vücuda geri alınması bakımından oldukça faydalıdır. 150 gram karpuz insan vücudunun bir günlük potasyum ihtiyacının yaklaşık %5’ini karşılar.

 

Tüketilen Karpuz Miktarına Dikkat Edin

İnsanı ferahlatan yaz meyvesi olan karpuzun tüm bu faydalarına rağmen aşırıya kaçmadan tüketmek lazımdır. Bütün meyvelerde bulunduğu gibi karpuzda da bulunan fruktoz, aşırı tüketilmesi halinde kilo almaya sebep olabilmektedir. Bilhassa şeker hastalığı bulunanlar karpuz tüketim miktarına oldukça dikkat etmelidirler. Kan şekeri çabuk yükselen ve kan şekeri düzeyleri oturmamış şeker rahatsızlığı bulunanların tüketmemesi daha uygundur.

 

Peynirle Yemek Şekeri Dengeliyor

Proteinli gıdalar daha uzun zamanda sindirildiklerinden dolayı beraberinde alınan karbonhidratın da kan şekerini arttırma hızını dengelemeye faydalı olurlar. Yıllardır beraber tüketilen karpuz-peynir ikilisi bu sebeple çok doğru bir seçimdir. Karpuzun birlikte yenilen peynir, kan şekerinin daha yavaş yükselerek daha yavaş düşmesine yardımcı olur.

Karpuz Peynir Diyetinde Dikkat Etmeniz Gereken Üç Nokta

Bütün gün boyunca sadece karpuz ve peynir tüketmeyin:  Tek besin diyetlerinde verdiğiniz kiloyu tekrar almanız kaçınılmazdır. Diğer yandan bütün gün yalnızca karpuz peynir yediğinizde birçok vitamin ve minerali bünyenize yeteri miktarda vermemiş olursunuz. Bu ise hem kısa hem de uzun vadeli sağlık problemlerine sebep olabilir.

Bütün gün peynir dışı hiç bir protein almamak: En az kalsiyum kadar mühim olan bir mineral de demirdir. Peynir ve diğer süt ürünlerinde demir minerali neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu sebeple beslenme hayatınızda et, tavuk veya balık mutlaka yer almalıdır.

Karpuzun yanına ekmek yemek: Temel karbonhidratlar bakımında ekmek temel gıdalardan biridir. Bu sebeple aynı öğünde fazla miktarda karpuz ve ekmeği beraber yemek hem yüksek kalori hem de yüksek karbonhidrat almanıza sebep olacaktır. Bu da kilo vermek isterken kilo almanıza sebep olacaktır.

Örnek menü

Kahvaltı

1 su bardağı süt
8 yemek kaşığı dolusu müsli

Ara öğün: 1 tane şeftali yada 4 tane kayısı yada 1 tane incir

Öğle

1 boydan dilim (200 g) karpuz
1 dilim beyaz peynir
1 dilim tam buğday ekmeği

Ara öğün: 1 kutu süt yada 1 kutu meyveli yoğurt yada 1 kutu ayran, 15 tane fındık yada 12 tane badem yada 3 tane tam ceviz

Alternatif: Yoğurtlu semizotu salatası + 3 tane tam ceviz

Akşam

2 köfte kadar et yada tavuk yada balık (100 gram, ızgara)
4 yemek kaşığı dolusu zeytinyağlı sebze yemeği veya piyaz
1 dilim tam buğday ekmeği
Bol salata

Ara öğün: 1 boydan dilim karpuz (200 gram), 1 dilim beyaz peynir

Uyarı: Yatmadan 2 saat önce yemeyi bırakınız.