Yenidoğan Bebeklerin Hassas Noktaları

Yeni doğan Bebeklerin Hassas Noktalarını Biliyor Musunuz?

Yeni doğan ve henüz kendini koruma yeteneği bulunmayan bebeklerinizi taşırken, severken veya giydirirken zorluk yaşayabilirsiniz.
“Bir yerine zarar verir miyim?” düşüncesine kapılmayın; uygulayacağınız nazik davranışlarla çocuğunuzu koruyabilirsiniz. Size lazım olan en önemli şey; şefkat, özen ve dikkat.

Çıplak Olmayı Sevmeyebilir

Kıyafetlerinin değiştirilmesi çoğu çocuğun hoşuna gitmez. Çıplak durmaktan hoşlanmayan bebekler çoğu zaman ağlayarak sinirli tavırlar gösterirler. Böyle durumlarda bebeğinizin kıyafetlerini değiştirmek tam bir mücadeleye dönüşebilir. Bundan dolayı kolay değiştirilebilen kıyafetler seçmelisiniz. Aksi durumlarda zorunlu olmadıkça bebeğinizin kıyafetini değiştirmeyiniz. Bebeğinizin ağzından akan salyalar koku oluşturuyor ve rahatsızlık vereceğini düşünüyorsanız, kıyafet değiştirmek yerine lekeli bölgeyi silebilirsiniz. Kıyafetlerini giydirirken boyun bölümünü mutlaka genişletmeye çalışın. Bebeğinizin kafası kıyafetin içinde kaldığı zaman korkmasına sebep olabilir. Bu tür durumlarda onunla konuşarak korkmamasını sağlayabilirsiniz. Fermuarlı kıyafetler giydirirken vücuduna zarar vermemeye dikkat ediniz.

Altını Bezlerken

Bebeğinizin altını, bağırsak hareketleri hızlandığında veya öğünlerden önce ve sonra sık sık değiştirmek hassas olan poposunda pişik ve tahrişin engellenmesi için iyi bir yoldur. Eğer bebeğiniz uyuyorsa altını değiştirmek için uyanmasını bekleyiniz. Çok lazım olmadığı durumlarda gece bebeğinizin altını değiştirmeye lüzum yoktur. Bebeğinizin uykusu altının temiz olmasından daha önemlidir. Çocuğunuzu altını değiştirirken altında mutlaka yedek giysi veya koruyucu kumaş bulundurun. Bezin yapışkan kısmının tenine gelmesine engel olun. Eğer erkek çocuğunuz varsa altını bağlarken penisini aşağıya doğru gelecek şekilde bağlayınız ki ıslaklık kıyafetlerine gelmesin.Eğer bebeğinizin göbek bağı düşmemiş ise hava ile temas etmemi ve ıslak kalmaması için bezine aşağıya doğru katlamayı unutmayın.

Göbek Kordonuna Özen Gösterin

Göbek kordonu çok dikkat edilmesi gereken yerlerdendir. Göbek ve etrafını temiz ve kuru tutmak önemlidir. Göbek bağı kullanarak kordon dibini günde 2-3 kere alkol ile temizlemek lazımdır. Göbeği bezin dışında bırakın ki bu bölge mikrop kapmasın. Normal durumlarda bebeğinizin göbeği 7-14 gün arasında düşecektir. Düşmesinden sonra bölgede hafif kanama olması normaldir. Kanama durumunda alkol ile bölgeyi temizlemek yeterlidir.

Silerek Temizleyin

Bebeğiniz ilk zamanları mikroplara karşı zayıf olduğu günlerdir. Bundan dolayı ilk üç ay bebeğinizin banyo ve temizlik suyunu mutlaka kaynatınız. Kaynayan suyu ılıtarak (bekleyerek) temizliğe yüz bölgesinden başlayın. Sıcak suda nemlendirilmiş steril pamukla gözleri kapalı durumda iken burnundan kulaklarına doğru temizliğini yapınız. Gözleri için ayrı pamuk kullanınız. Gözde oluşan enfeksiyonun diğer bölgelere taşmasına engel olmuş olursunuz. Kulak temizliğinde sadece kepçe ve arka kısmını temizleyiniz. Kulak çöpü kesinlikle kullanmayınız. Kirlerin içeride kalıp daha çok zarar vermesine sebep olacaktır. El ve ayak temizliğinde parmak aralarına dikkat ediniz. Koltuk altı temizliğinde kollarını ileriye doğru uzatarak kıvrımlarını iyice temizleyiniz. Bezlenen bölgenin temizliğini en sona bırakınız. Kirin diğer bölgelere ulaşmasına engel olursunuz. Makat temizliğinde yumuşak hareketler yapmaya özen gösteriniz.