Yoğurt Kaplarındaki Tehlikeye Dikkat..!

Her mutfakta bulunan yoğurtların plastik kaplarındaki rakamların ne anlama geldiğini biliyor musunuz.

Marketlerden yoğurt alırken yâda evde bulunan yoğurt kaplarınızı kontrol ediniz. Eğer kabın üzerinde 5 rakamı mevcutsa sakınca yoktur ancak hiçbir rakam yoksa sağlığınız tehlikede demektir.

Aldığınız plastik kaplı ürünler üzerinde üçgen içerisinde bulunan rakamlar ürün hakkında bilgi vermektedir. Ve bu rakamlar bizim sağlığımızı yakından ilgilendirmektedir. Üçgen içerisinde bulunan ‘5’ rakamı şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında kullanılır ve zararsız olduğunu belirtir. 3, 6 ve 7 rakamı bulunanları satın almayınız.

yoğurt kabındaki tehlike

Plastikte Ki Kanser Tehlikesine Dikkat Ediniz!

Plastikler 1’den ‘’ye kadar türlerine göre sınıflandırılarak numaralandırılmaktadırlar. 3 ,6 ve 7 rakamı bulunan plastiklerden uzak durmanızı belirtmiştik. Konuyu daha iyi anlayabilmek için hangi numaranın ne anlama geldiğini bilmek gerekmektedir. Konunun devamında bundan bahsedeceğiz. Sizin yapmanız gereken aldığınız ürünlerdeki numaraları mutlaka kontrol etmek. Çoğunlukla etrafında oklar bulunan üçgen içerisinde bu numaralar yazar. Bazen de bağımsız bir yere yazarlar.

 

Hiçbir Rakam Bulunmayan Ürünlere Dikkat Edin!

Ülkemizde özellikle hanımların yoğun olarak alışveriş yaptığı semt pazarlarında satılan ürünlerin paketlerinde bu numara bulunmamaktadır. Numaralı ürün ise numarasına dikkat etmeyi unutmayın.

yoğurt kabı

Numaraları Kullanan Ürünler ve Zararlı Numaralar

Paket üzerinde bulunan numaralar hakkında siz kadinneder.com okurlarına kısaca bilgiler aktaracağız. Lütfen aklınızdan çıkarmayın.

  1. PET yada PETE Polietilen:Çoğunlukla su, iki litrelik alkolsüz içecekler ve yağ paketlemede kullanılan pet şişelerde kullanılmaktadır. Tıpkı cam gibi şeffaftır ve zararsızdır.
  2. HDPE Yüksek yoğunluklu polietilen:Deterjan ambalajları ve pet süt şişesinde kullanılır ve zararsızdır.
  3. PVC Polivinil klorid:Streç folyo, duş perdeleri, şeffaf ve kabartmalı plastik ambalajlarda, dış mekânda kullanılan eşyalar, plastik pipo, zemin malzemelerinde kullanılır ve zararlıdır!
  4. LDPE Az yoğunluklu polietilen:Kuru temizleme ve çöp torbaları, yemek saklama kaplarında kullanılır ve zararsızdır.
  5. PP Poliproplen:Şişe kapakları, içecek kamışları, biberon, yoğurt kaplarında kullanılır ve zararsızdır.
  6. PS Polistiren:Yemiş paketleri, plastik bardak-tabak, markette etin satıldığı köpük tabak, hazır paket fast food ürünlerinde kullanılmaktadır ve zararlıdır.
  7. DİĞER:Bunlar az önce yazdığımız numaraların dışında kalan ve yemek saklama kapları ve bazı pet şişelerde kullanılmaktadır ve zararlıdır ve zararlıdır.