Yufka Açarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yufka Açmanın Püf Noktaları

Hanım işlerini hanımların neredeyse hepsi ve tüketir. “Ben arada yiyorum” diyenler olsa da, sürekli olarak hamur işi tüketenlerin sayısı da az değildir. Artık hanımlar eski zamanlara göre neredeyse her işlerinde hazır yufka kullanırlar. Kimi zaman hamuru açmak zor gelir, kimiz zamansa açamamaktan korkarlar. Her işin bir zahmeti mutlaka vardır ama öyle gözünüzün korkacağı kadar bir zahmeti yok hamur açmanın. İlk denemede mükemmeli yakalamanız belki zor ama zamanda sizde ustalaşacaksınız. Siz kadinneder.com okurları için hamur açmanın püf noktalarını kısaca anlatalım dedik;

 

yufka açmanın püf noktaları

√Hamur Mayalamanın Püf Noktaları

Yufkaların hamuru için gerekli malzemeleri ilk önce tezgah üzerine dizerek hazırlamanızı öneriyoruz. Böylece eksiklerinizi belirleyip yoğurmaya başlamadan önce temin edebilme şansınız olur. Hamur için gerekli unu eleyip işe başlayabilirsiniz. Eleme aşaması yufka hazırlığı için gerekmektedir. Un tanecikleri elemenin etkisiyle aralarında boşluklar oluşarak zemine düşer. Suyun oda ısısında hatta hafifçe sıcak olması iyi sonuç verir. Böylece kullanacağınız kuru ya da yaş maya çok daha çabucak aktif hale gelecektir. Yoğurma aşamasında hızlı olmanız gerekir. Hamur bezeleri yapışmaması için un serpilmiş bir zemin üzerine aralıklarla dizilmelidir.

√Lor Peynirli Poğaça Tarifi

Bezeleri tarif için gerekli incelikte açmalısınız. Börek, baklava, su böreği ve ekmek için yufkanın farklı kalınlıklarda açılması gerekmektedir. Börek yapımında incecik bir yufka kullanamayacağınız gibi baklava yaparken de börek için gereken yufkaları kullanmanız doğru olmayacaktır. Unutmayın, doğru yufka nefis bir tarif için ilk adımdır.