Yumurta Akının Cilde Faydaları

Yumurta Akının Cilde Faydaları Yazmakla Bitmiyor…

Yumurta, içeriğinde bulunan yüksek protein sebebiyle cilt besleyici maskeler ve saç maskelerinin birçoğunun ana maddesi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca gözenekleri küçültmek, cilt sıkılaştırma ve vücutta bulunan fazla yağı alma, biriken gözenekleri temizlemek gibi birçok alanda da doğal bakım ürünü olarak kullanılmaktadır. Yumurta akı kullanarak yapacağınız cilt maskelerini sürekli olarak kullandığınız zaman cildinizde bulunan sivilcelerden, siyah noktalardan, aknelerden ve fazla yağlardan kurtularak daha pürüzsüz, sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olabilirsiniz.

 

Fazla Yağ: Yüzünüz gün içerisinde maruz kaldığı etkilerden dolayı, yüzünüzde bulunan gözeneklerde fazla yağ birikmesi meydana gelmektedir. Bu yağlar küçük beyaz, siyah noktalara benzeyen yağ birikmelerine sebep olabilmektedir. Yumurta akı bu gözeneklerde biriken fazla yağı temizlemek ve cildinizi dış etkenlere karşı korumak ve gözeneklerin küçültülmesinde kullanılabilmektedir. Tüm bunların yanında küçük gözenekler, cildinizin daha pürüzsüz bir görüntüye sahip olmasını sağlayacaktır.

 

Cilt Sıkılaştırma: Cildinizin üzerinde biriken ölü hücreleri temizlemek yalnızca cildinizin daha sağlıklı ve sıkı görünmesini sağlamaz. Ayrıca vücudunuzda oluşabilecek sivilce ve aknelerin de engellenmesine sağlar.

 

Yumurta Akıyla Akne Maskesi:

Bir tane yumurtayı uygun büyüklükteki bir kasenin içerisine kırın ve sarısı ile beyazını ayırın ardından yumurtanın akını köpürene kadar çırpın. Eğer cildiniz fazla yağlı ise yumurtanın içerisine birkaç damla limon suyu katabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz karışımı yüzünüzün tamamına eşit miktarda olacak şekilde, maske biçiminde dağıtın. Ardından ortalama 15 dakika kadar bu şekilde bekleyin ve daha sonra yüzünüzü ılık bir su ile temizleyin. Bu maskenin faydalarını tam olarak görebilmek için bir hafta kadar bu maskeye devam etmeniz gerekmektedir.

 

Yumurta Akıyla Akne Maskesi Hazırlama:  

Bir tane yumurtayı uygun büyüklükteki bir kasenin içerisine kırın ve sarısıyla beyazını ayırın ardından yumurtanın beyazını köpürene kadar çırpın. Eğer yağlı bir cilde sahip iseniz karışımın içerisine bir kaç damla limon suyu katabilirsiniz. Hazırladığınız karışımı tüm yüzünüze maske biçiminde eşit bir şekilde dağıtınız. Ardından maske yüzünüzde iken yaklaşık 15 dakika kadar bekleyin ve daha sonra yüzünüzü ılık bir su ile durulayın. Diğer maskelerde de olduğu gibi bu maskenin de yararlarını görebilmek için bir hafta süresince uygulayınız.

 

Kırışıklıklar İçin Yumurta Akı Maskesi Hazırlama:

Yumurta akı maskesi yüzümüzde bulunan ince kırışıklıkları yok etmek derin kırışıklıkları ise hafifletmek için kullanabilirsiniz. 2 adet yumurtayı uygun bir kasede beyazını ayırarak alınız, ardından köpürünceye kadar yumurtayı iyice çırpın. Daha sonra parmaklarınızla kasede yumurtanın akını belirli miktarlarda alıp masaj şeklinde yüzünüze dairesel hareketlerle yediriniz. Ortalama 30 dakika boyunca yumurta akının yüzünüzde kurumasını bekleyiniz. Ardından soğuk bir su yardımı ile yüzünüzü yıkayarak temizleyiniz.

 

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Yumurta Akı Maskesi Hazırlama:

2 adet yumurtanın akını, yarım limonun suyu ve 1 yemek kaşığı sirke ekleyerek karışımınızı hazırlayınız. Ardından karışımı köpürünceye kadar çırpınız, daha sonra parmak uçlarınızla karışımdan bir miktar alarak boynunuza ve yüzünüze eşit miktarlarda olacak şekilde uygulayınız. Bu karışımı göz çevrenize sürerek de kullanabilirsiniz. Yüzünüze boynunuza ve göz çevrenize uygulayacağınız maskeyi yaklaşık 10 15 dakika kadar beklettikten sonra soğuk su ile yıkayarak temizleyiniz. Bu işlemin ardından dilerseniz yüzünüze nemlendirici krem de sürebilirsiniz.

 

Yumurta Akının Diğer Yararları:

Yumurta akı insan vücudu için lazım olan B kompleks vitaminleri ve proteinleri içeriğinde zengin olarak bulundurmaktadır. Diğer yandan içeriğinde bulunan selenyum sayesinde damar sertleşmesini engeller ve vücudu bazı kanser türlerinden korur. B kompleks vitaminleri kırmızı kan hücresi üretimini artırır ve sistem için enerji üretimine yararlı olur.

 

Uyarı: Vücudunuzun yumurta akı maskesine karşı herhangi bir alerjisi olup olmadığını test etmek için hazırlamış olduğunuz karışımı kullanmadan önce, elinizin üst kısmına küçük bir alana sürerek test edebilirsiniz. Çünkü yumurta akı kimi insanda kızarıklığa ve cilt tahrişine sebep olabilmektedir. Yumurta akı maskesi kullandıktan sonra cildinizde herhangi bir rahatsızlık ya da akne, sivilce benzeri problemlerin artışını görürseniz maskeyi kullanmayı hemen bırakınız. Cilt güzelliği yalnızca kozmetik cilt maskeleri ya da doğal maskeler ile sağlanamaz. Bunların yanında beslenmenize de dikkat etmelisiniz ve cilde faydalı olduğu bilinen A, C, B3 vitamini bakımından zengin olan gıdaları tüketmeye de dikkat ediniz.