Yüz Bakım Egzersizleri İle Yüzünüze Can Katın

Günde iki defa sekiz dakikanızı ayıracağınız bu masajlarla yüzünüze bakım yaparak kırışıklıklardan kurtulabilirsiniz.

 

Siz kadinneder.com okurları için hazırladığımız egzersiz yöntemleri ile kırışıklıklardan, boyun çizgilerinden, kaz ayaklarından evde oturduğunuz yerden kurtulabileceksiniz. Sadece iki defa sekiz dakikanızı bu egzersizlere ayırarak yüzünüzdeki farkı sizde görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

İşte Yüz Bakım Egzersizleri

yüz egzersizi

Göz Açıcı Egzersiz

Resimde olduğu gibi göz kapaklarınızı yukarı ve aşağı doğru hareket ettirerek gözaltı şişliklerinden yüzünüzü koruyabilirsiniz. Dikkat çekici ve daha büyük gözlere sahip olabilirsiniz. Yapımı çok basittir; işaret parmaklarınızı kaşlarınızın ortasına yerleştirerek başparmaklarınızı resimde olduğu gibi köşelere katin. Gözlerinizi iyice kapatın. Başparmaklarınızı yavaşça bastırarak dışarı doğru hareket etmesini sağlayın. Göz çevrenizde bulunan kasları üstte bulunan parmaklarınızla yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin. Yapacağınız baskılama ve hareketi 40 saniye yapmanız yeterlidir.

 

alın açıcı egzersiz

 

Alın Çizginiz İçin Egzersiz

Baş parmaklarınızı kulaklarınızın önüne kıvırarak katın ve diğer dört parmağınızla da şakaklarınızı yakalayın. Kaşlarınızı yukarı hareket ettirmeye çalışarak dört parmağınızla alnınızı aşağı doğru hareket ettirmeye çalışın. Yaklaşık otuz saniye bu pozisyonda kalın. Az bir alın çizginiz varsa günde bir defa yapmanız yeterlidir. Eğer fazla ise günde üç defa uygulayabilirsiniz.

 

Göz Altı Şişliklerini İçin Egzersiz:

Göz Altı Şişliklerini İçin Egzersiz 

Bu egzersizi uzanırken yâda yatarken yapabilirsiniz. İşaret parmağınızı gözaltınızın dış kısmına doğru resimde olduğu gibi katın. Gözlerinizle tavana doğru bakın. Dış göz kaslarınızı hissetmeniz lazım. Yüzünü ileriye doğru ve omuzlarınızı geriye doğru hareket ettirin. Daha kuvvetli şekilde yapmak için ayaklarınızla yere baskı yapabilirsiniz. Yaklaşık kırk saniye bu pozisyonda kılınız. Gözaltı şişkinliğiniz aşırı değil ise günde iki defa uygulayınız. Aksi durum var ise günde üç defa uygulayınız.

 Yanak Şekillendirme Egzersizi:

Yanak Şekillendirme Egzersizi

Yüz kaslarını kaldırma hareketi yaparak yanaklarınızı şekillendirebilir ve gözaltı çukurlarını doldurarak bu soruna çözüm bulabilirsiniz. İşaret parmaklarınızı resimde olduğu gibi yanaklarınızın üzerine katın. Ağzınızı da yine resimde olduğu gibi şekillendirin. Gerginliği tam sağlamak için üst dudağınızla dişlerinizi kapatarak gerginlik yaratın. Şaşkın bir yüzü ifadesine benzeyen bu egzersizi yirmi defa yapınız.

Burun Gençleştirme Egzersizi

Burun Gençleştirme Egzersizi

Yaş ilerledikçe burunda buna bağlı olarak yaşlanır ve değişir. Yapacağınız düzenli burun egzersizleri ile genç kalmasını sağlayabilirsiniz. Sağ elinizin başparmağı ve işaret parmağıyla burun kemiğinizin olduğu bölümü köprü gibi tutun. İyici tutarak aşağı baskı yaparak hareket ettirin. Aynı anda sol elinizin işaret parmağını üst dudağınızın üzerine yaslayarak burnunuzun ucuna koyun ve yukarıya doğru hareket ettirin. Her zaman parmağınızı burun ucunda hissetmeniz lazımdır. Bu egzersizi kırk defa uygulamalısınız.

 

Düşen Ağız Kenarı İçin Egzersiz
Düşen Ağız Kenarı İçin Egzersiz

Büyük sorunlardan biride yaşla beraber düşen ağız kenarlarıdır. Yapacağınız egzersizle bunun önüne geçebilirsiniz. Dudaklarınızı iyice kapayarak ve işaret parmaklarınızı ağzınızın alt köşelerine katarak bu ifadeyi koruyun. Aynı zamanda parmaklarınızı bastırarak yukarı aşağı doğru hareket ettiriniz. Bu egzersizi kırk saniye boyunca yapınız. Bu egzersiz ağız kaslarınızı fazla bir şekilde çalıştırdığı için bir ağrı hissedebilirsiniz. Dudaklarınızı bir müddet dinlendirmeyi unutmayın.

Ağız Çevresi Bakımı İçin Egzersiz

Ağız Çevresi Bakımı İçin Egzersiz

Diğer bir egzersiz sayesinde ağız çevreniz daha dolgun, genç, kırışıksız olacak. İşaret parmaklarınızı (sağ işaret parmağınız üstte, sol işaret parmağınız altta) üst dudağınızın üzerine resimdeki gibi katın. Ağzınızı biraz açarak parmaklarınızı ters yönde birbirine doğru iterek dudaklarınızı kıvırmaya, bastırmaya çalışın. Dudaklarınızda yanma hissettiğiniz zaman yirmi hızlı yuvarlak hareket yapmaya başlayın. Hareket sonunda ağız köşelerinizi hızlıca yirmi defa yuvarlak biçimde hareket ettirin.

Dudak Bakımı İçin Egzersiz
Dudak Bakımı İçin Egzersiz

Burun ve ağız kenarında bulunan çizgilerden kurtulmak ve dudaklarınızı dolgunlaştırmak istiyorsanız bu egzersiz tam size göre. Üst dudağınızı üst dişlerinizin üzerine doğru ağzınızı ‘O’ yaparak resimde olduğu gibi gerdirin. İşaret parmaklarınızı ağız kenarlarınıza sabitleyin. Parmaklarınızı çok hafif biçimde aşağı doğru hareket ettirin. Aşağı yukarı yaptığınız hareketi otuz saniye süresince yapınız.

Çene Bakımı İçin Egzersiz
Çene Bakımı İçin Egzersiz

Çene sarkmalarını azaltmak ve çene çizgilerini yok etmek için bu egzersizi uygulayabilirsiniz. Ağzınızı açarak dudaklarınızı içeri doğru kıvırabildiğiniz kadar kıvırın. Üst ve alt kısımlar gerginleşecektir. Aynı anda sol elinizi çenenizin altına katarak ve yukarı doğru iterek ağzınızı gergin bir biçimde kapatmaya çalışınız. Ağzınız kapalı bir biçimde birkaç saniye bekledikten sonra çenenizi bir kaç santim daha yukarı kaldırın.

 

10
Diğer bir sorunda çene, boyun çizgileridir. Bu egzersiz bu tür problemi bulunanlar için idealdir. Bir elinizle resimde olduğu gibi boynunuzu hafifçe tutun. Başınızı diğer yöne çevirerek boynunuzun bir duvar gibi gergin kalmasını sağlayın. Gözlerinizle tavana doğru bakın. Diliniz burnunuza değirecek gibi yukarı doğru hareket ettirin. Bu egzersizi otuz defa uygulayın. Aynı hareketi diğer elinizle diğer yöne doğruda yapın. Omuzlarınızın üstünden yukarı doğru bakarak otuz defa yine tekrarlayın.