Zerdeçal, Ispanak, Domates İle Zayıflayın

İçindekiler

Zerdeçal, Ispanak ve Domates’i beslenme listenizde ilk sıralarda tutarak sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz. Bu üç gıda da zayıflamaya yardımcı ve kilo vermeyi destekleyicidir.

 

ZERDEÇAL

Zerdeçal’ın etken maddesi olan curcumin insan vücudunu kansere karşı korur ayrıca tümör hücrelerinin vücutta çoğalmasını önler. Curcuminin antioksidan etkisi E ve C vitaminlerinden daha güçlüdür. Zerdeçalın toz haline getirilmiş kök kısmı kullanılmaktadır. Antioksidan özelliği bulunmaktadır. Zerdeçal vücutta yağ yakımını sağlamaktadır. Tüketilen yüksek proteinli gıdaların çözülmesini hızlandırarak sindirimi kolaylaştırmaktadır. Vücutta yağ dokularının büyümesini engellemektedir. En bilinen özelliğiyle zerdeçal, ödem atar ve hazmı kolaylaştırır. Tüm bu faydaları sayesinde kilo vermenizi sağlamaktadır. Zerdeçalı ister yemeklerde isterseniz de çay olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca zerdeçal bal ela karıştırılarak da tüketilirse çok faydalıdır.

Ayrıca daha önce yazmış olduğumuz Zencefil Zerdeçal Yoğurt Tarçın İle Zayıflama Diyeti konumuza göz atabilirsiniz.

 

ISPANAK

Kış sofralarının baş yiyeceği alan ıspanak, A, B1, B2, C, E vitaminleri, fosfor, kalsiyum, demir, folik asit ve çeşitli minareleri içeriğinde bulundurmaktadır. Kalorisi düşük ancak bol vitamin ve mineral barındırmaktadır. Kansızlığa faydalıdır. Zayıflamak istiyorsanız tüketmeniz gereken besinler arasında ilk sırada olmalıdır. Ispanağın idrar söktürücü ve sindirimi kolaylaştırıcı faydası bulunmaktadır. Bu faydaları ile zayıflamaya yararı oldukça fazladır. Ispanağın lif özelliğinden faydalanmak için özellikle salatalarda çiğ olarak tüketilmelidir. Çok az bilinen ama mucizevi yönü de iştah bastıran protein barındırması ve bu sayede kalorilerden vücudu korumasıdır. Bu proteinler açlık hissinizin azalmasını da sağlamaktadır. Yoğurdun zayıflamaya etkisi herkesçe bilinmektedir. Zayıflamak için tüketilecek ıspanaklı bir kâse yoğurt iyi bir tercih olacaktır.

DOMATES

Domates, içeriğinde bulunan lif kabukları sayesinde sindirimi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca demir, potasyum, kalsiyum ve fosfor mineralleri ile A, B ve C vitaminleri içermektedir. Domates tüketmek, bağırsaklarınızın ve midenizin düzenli çalışmasını sağlayacaktır. Ayrıca domates kabızlığa iyi gelmektedir. Etkili bir idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Bu sayede zararlı maddelerin vücuttan tahliyesini sağlamaktadır. Yaşlanmayı geciktirir ve cildi canlandırarak tazelik katar. İçeriğinde bulunan C vitamini ve asitler ile metabolizmayı hızlandırır ve bu sayede kilo vermenizi sağlar. Karaciğerin yüksek oranda yağ tortusunu süzmesini de fayda sağlar. Kalori kontrolü yapıyorsanız, vücudunuzun vitamin ve mineral eksikliği gidermek için domates suyu tüketebilirsiniz. Taze domates düşük kalorilidir ve uzun süre tok hissetmenizi sağlar.