Bu Önerilerle Regl Ağrısından Kurtulun

Adet Sancısından Kurtulma

Şiddetli karın ağrısına, baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal, halsizlik ve yorgunluk gibi durumlarda de katılınca hanımların iş ve sosyal hayatı da negatif etkileniyor. Aslında bayanlar regl ağrısına mahkûm değillerdir. Ağrıyı hafifletmek için evde yapabileceğiniz uygulamaları sizler için derledik.

Hangi tedavi şeklinin tercih edileceği hakkında kesinlikle hekiminize danışmalısınız. Bu konuda kişiye özel planlama yapmalısınız.

Sağlıklı beslenme ve bunun regl döneminde de devam ettirilmesi ağrıyı hafifletmede etkilidir. Minimum 2 ay hafif yağlı ve sebze yoğunluklu beslendiğinizde, adet ağrısının hafiflemeye başladığını göreceksiniz.

Düzenli ve sağlıklı uyku, stresi azaltacağından ağrınızı kontrol altında tutmanıza yarayacaktır. Günlük 3 porsiyon süt ve süt ürünleri yiyin, hiç yemeyenlere oranla daha az adet ağrılı bir dönem geçirirsiniz.

Hafif ağrılarda karnın alt bölgesine sıcak su torbası yardımıyla sıcak uygulayın, rahatlama egzersizleri de ağrılarınızı hafifletecektir.

adet sancısı
Yaşayacağınız şiddetli ağrıları doktorunuzun tavsiye edeceği ilaçları kullanarak hafifletin.

Doğum kontrol ilaçları da adet ağrısını hissedilir şekilde azaltır; adetlerin düzenli olmasını sağlar.

Nefes ve kasları güçlendirici egzersizler ağrılarınızı kontrol altına almanızı sağlar. Ev içerisinde yapılabilecek hafif egzersizler etkili olacaktır.

Ağrıyan yerin alt kısmına düzenli masaj uygulanırsa, ağrının hissedilmesini azaltılabilir.

Adet döneminde alacağınız vitamin takviyeleri regl döneminizin az ağrılı geçmesini sağlayabilir.
B vitaminlerinden bilhassa B1 ve B6 alanlarda Balık yağı takviyesi (omega 3) alanlarda adet döneminden hemen evvel ve adetin ilk üç günü E vitamini kullananlarda;

Adet döneminden beş gün önce yüksek doz D vitamini alanlarda, Magnezyum takviyesi yapanlarda adet ağrısının hissedilir düzeyde hafiflediği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.