Damarlarınızı Temizleyecek 10 Besin

Kalp rahatsızlıkları her geçen gün artmakta ve sağlığımızı daha fazla tehdit etmektedir. Dengesiz ve kötü beslenme sonucu tıkanan damarlar ölüm riskini arttırmaktadır. İşte damarlarınızı temizlemede destekleyici besinler

Yeşil çay

Yeşil çay, damarlara hasar veren oksidatif stresi azaltır ve damarları temizler. İçerdiği antioksidanlar ve flavonoidler sayesinde kötü kolesterolü ( LDL ) düşürür ve kalp sağlığının korunmasında vücudu destekler.

Açai üzümü

Kolesterolü düşüren bu meyve de kan akışını dengeleyerek kalbi korur.

tarçınlı süt nasıl yapılır

Tarçın

Tam bir antioksidan deposu olan tarçın, kandaki şekeri düşürür, bu özelliği ile damar sağlığını korur. Kalp ve Diyabet hastalıklarından korunmada vücudu destekler. Günde 1 çay kaşığı tarçın tüketenlerde kandaki yağ oranını %26 oranında azaldığı belirtilmiştir.

Badem

E vitamini, çözünebilen lif ve tekli doymamış yağ asitleri açısından zengin olan badem, bu özelliklere nedeniyle, bağırsak sağlını korur, kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır.

Yulaf

Yulaf, kötü kolesterolü ( LDL ) düşürür ve damarları temizler. Yüksek lifli içeriği sindirim sistemi için faydalıdır. Öğünlerinize yulafı eklemenizi öneririz. Yulafınıza süt ve çilek gibi meyveler ekleyerek daha leziz hale getirebilirsiniz.

Zeytinyağı

Akdeniz ülkelerinde kalp hastalıkları görülme oranının daha az olması zeytinyağı sayesindedir. İçeriğindeki antioksidanlar kalp hastalıklarına karşı faydalıdır.

Brokoli

K vitamini ve lif açısından oldukça zengin olan brokoli, kolesterolü ve tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. K vitamini damarlardaki kalsiyum seviyesini dengeler.

zerdeçallı çay macunu

Zerdeçal

Zerdeçal, damar temizliğinde en etkili baharatlardan biridir. İçeriğindeki kurkimin maddesi karaciğer yağlanmasında ve hepatit gibi rahatsızlıkların önlenmesinde oldukça faydalıdır. Zerdeçali istediğiniz her öğünde tuz yerine günde bir çay kaşığını geçmeyecek ölçüde yemeklerinize, çorbalarınıza eklemeyi unutmayın.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz, damarlardaki baskıyı azaltarak akışını hızlandırır. Ayrıca damar tıkanıklığına ve enflamasyona iyi geldiği söylenir.

 

Nar

İçerisinde barındırdığı antioksidanlar ve C vitamini sayesinde, kan akışını arttırır ve damarların tıkanmasını önler. Ayrıca bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.