Gül Suyunun Cilde Faydaları

gül suyunun faydaları

Gül Suyunun Cilde Faydaları

Harika bir kokusu bulunan ve neredeyse en eski bakım ürünlerinden biri olan gül suyu, antik çağlardan zamanımıza kadar bir çok cilt hastalıkları sorununda kullanılmıştır. Gülsuyu ve gülsuyu yağı, sade ve hafif bir koku olarak kullanımının yanı sıra kızarıklığı, ciltte tahrişe neden olun birtakım cilt sorunlarının belirtilerini hafifletmek ve kaşıntıyı gidermek için kullanılabilir.

Gülsuyu ve Cilt Bakımı

Cilt Kızarıklığına Karşı Gül Suyu:

Kaşıntıyı ve iltihabı önleyici, kızarıklığı giderici özelliğinin yanında mantar ve egzama gibi cilt sorunlarının neden olduğu kaşıntı, cilt kuruluğu gibi etkileri gidermek için gülsuyu etkili bir çözümdür. Cildinizin sivilce ile ilgili sorunları varsa temizlik için gülsuyu kullanmak, sivilceye sebep olan bakterilerin çoğalmasını önlemek hem de mevcut sivilcelerin daha çabuk girilmesine yardımcı olur

 Cildi Nemlendirmek İçin Gül Suyu:

Vücudunuzun kuruluğunu gidermek için duşlardan sonra gülsuyunu tüm vücudunuza tümüyle sürebilirsiniz. Unutmayınız ki gülsuyunun size vereceği faydalardan kesin olarak faydalanmak istiyorsanız %100 doğal gülsuyu kullanmanız gerekir. Doğal gül suyu yerine kimyasallar içeren ve esans olarak kullanılan gül sularının vücudunuza sürmek cildinize fayda sağlamak yerine daha çok kurutup tahrişe yol açacaktır.

Cildi Temizlemek İçin Gül Suyu:

Sivilce oluşumunun sebeplerinden biri, cilt gözeneklerinde biriken yağ ve kirin bakterilerin üremesine zemin hazırlaması ve akabinde sivilce oluşmasıdır.

Bir miktar pamuğu yeteri kadar gül suyu ile ıslatarak bu gözenekleri ve bakterileri dezenfekte edebilirsiniz. Aynı işlemi vücudunuzda sivilce bulunan diğer alanlara da uygulayabilirsiniz. Bu sayede sivilcelerden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Saç Bakımı İçin Gül Suyu

Gül suyunun doğal nemlendirici etsini tıpkı cildinizde olduğu gibi kurumuş ve yıpranmış saçlarınız içinde kullanabilirsiniz. Saçlarınız nemlendirilmiş olacaktır. Banyo ve duşlardan sonra gülsuyunu saçlarınıza sürebilir veya badem yağı, E vitamini ile karışım yaparak kendinize saç bakım maskesi hazırlayabilirsiniz. Son olarak gülsuyu kepeği engellemek ve yok etmek ayrıca saç derisi hastalıklarında da kullanılabilmektedir.