Testere Dişli Aslan Pençesi Faydaları

testere dişli aslan pençesi

Testere Dişli Aslan Pençesi Nedir

Aslan Pençesi olarak da adlandırılan testere dişli aslan pençesi dağlık bölgelerde yetişen, ot ile çalı arasında ortalama bir büyüklüğe sahip bitkidir. Yaklaşık olarak bin kadar türü bulunmaktadır. Avrupa’da halk arasında ilaç olarak da kullanıldığı bilinmektedir. Raf ömrü kısa olan bir bitkidir. Güneş ışığını seven ancak direk maruz kaldığında zarar gören bir bitkidir. Bu bitkinin en önemli özelliği yağmur tahmini yapabilmenizi sağlamasıdır. Eğer yaprakları terler ve su kabarcıkları birikirse aynı gün yada ertesi gün yağmur yağacağını gösterir.

Testere dişli aslan pençesi birçok ülkede kadın bitkisi olarak anılmaktadır, nedeni ise bu biktinin neredeyse tüm kadın hastalıklarına iyi gelmesidir.

testere dişli aslan pençesi

Testere Dişli Aslanpençesi Faydaları

– Yaprakları üzerinde bulunan sular çil problemine iyi gelmektedir.

– İshalin kesilmesinde etkilidir.

– Yaraların daha hızlı iyileşmesini ve daha hızlı bir şekilde kapanmasını sağlamaktadır.

– Kasları kuvvetlendirmektedir.

– Kansere karşı koruyucu etkisi bulunmaktadır.

– Damar sertliğinin ve inme tehlikesinin önüne geçmektedir.

– Adet düzensizliği yaşayan hanımların tüketmesi önerilmektedir.

– Tüylenmeyi önlemektedir.

– Demir eksikliği için tüketilmesi uygundur.

– Uzun adet dönemi ve adet döneminde yaşanan yoğun kanamalar için testere dişli aslan pençesi çayı içilmesi iyi gelecektir.

– Düşük riskini ortadan kaldırmaktadır.

– Romatizma yâda eklem ağrıların karşı faydalıdır.

– İltihaplı olan ağrılar için yararlıdır.

– Mideyi kuvvetlendirir ve mide ağrılarını dindirir.

– Gaz problemini gidermektedir.

– Kansızlığa karşı kullanımı önerilmektedir.

– Yağ yakımını hızlandırdığı bilinmektedir.

– Çıban tedavisinde merhem olarak kullanılabilmektedir.

– Diş çekimi sonrası ağız içi yaranın iyileşmesi için gargara olarak kullanılması fayda sağlayacaktır.

 

Aslanpençesi Kürü Nasıl Yapılır?

Bu kür İbrahim Saraçoğlu tarafından hazırlanmıştır.

Yapılışı: Kür malzemelerini tüketebileceğiniz miktarlarda kullanınız.

Yarım litre kaynamış su içerisine bir tutam kurumuş aslanpençesi otunu ekleyerek yaklaşık on dakika demlemeye alın. İçebileceğiniz bir sıcaklığa geldiği zaman süzgeç yardımıyla süzerek içebilirsiniz. Kürü 45 gün boyunca bir gün kullanıp bir gün boş geçerek tüketiniz. Her gün taze olarak hazırlayarak kullanınız. Bu yüzden kürü dikkatli ayarlayarak fazla hazırlamamanız iyi olacaktır.

Aslanpençesi Kürü  Faydaları

Bu kürün özellikle bayanlar için oldukça faydalı özellikleri bulunmaktadır. Rahim, meme ve prostat kanserleri için tedavi edici ve yavaşlatıcı yararı bulunmaktadır.

  • Belirli kanser çeşitlerinin ilk aşamalarında kullanıldığı zaman tedavi edici özelliğe sahiptir.
  • Hastalığın ileri aşamalarında ise yavaşlatıcı etkisi bulunmaktadır.
  • Menopoz döneminde yaşanan aşırı stres, gerginlik ve terleme problemlerine karşı hormonların dengeli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.
  • Düzensiz adet kanamalarına karşı faydalıdır ve regl kanamalarını düzenlemektedir.
  • Adet gecikmesi probleminin oluşumunu önler.
  • Erken menopoza girmeyi önlemektedir.
  • Kadınlık hormonunu dengelemeyi desteklemektedir.
  • Jinekomasti probleminin önüne geçmekte ve tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

testere dişli aslan pençesi

Testere Dişli Aslan Pençesi Sakal Çıkarır Mı? | Saç Çıkarır Mı?

Bu konu ile ilgili internette bir çok farklı bilgi bulunmaktadır. Bazı kaynaklar saç ve sakal çıkardığını belirtirken bazı kaynaklar özellikle saç ve sakal çıkarmadığını belirtmektedirler. Konuyu kısaca testere dişli aslan pençesi sakal çıkarır mı? ile testere dişli aslan pençesi saç çıkarır mı? sorularına cevap vererek açıklamaya çalışacağız. Testere dişle aslan pençesi hormon dengeleyici özelliğe sahiptir. Düşük ve yüksek hormon seviyelerini normal oranlara dengelemektedir. Yani hormonsal sebeplerden dolayı eğer sakalınız yada saçınız çıkmıyorsa çıkmasına ve yine hormonsal sebeplerde vücudunuzda tüylenme problemi varsa bu tüylere dökmeye yaramaktadır.

Testere dişli aslan pençesi İbrahim saraçoğlu tarafından özellikle bu hormon dengeleyici faydasından dolayı sürekli olarak önerilmektedir. 

Bayanlarda Testosteron hormonu yüksekliği erkek tipi saç dökülmesi yapar, bundan kurtulmanın yolu hormon dengeleyici bitki olan ve bayanlar için bulunmaz bir nimet olan testere dişli aslan pençesi bitkisidir. Hormon dengeleyici özelliği bir çok bilimsel araştırmaya konu olmuştur.

Günde 2 defa testere dişli aslan pençesi çayını tüketimi bayanlarda hormon dengelemesini sağlamakta ve saç dökülmesi problemine iyi gelmektedir.

150ml suda, 5-6-7 grama kadar kadar testere dişli aslan pençesi ekleyerek 6-7 dakika kaynatın ve  10 dakika kadar demlemeye alın. Bu çay testosteron hormonu yüksekliğine bağlı olarak gelişen saç dökülmesinin önüne geçmektedir.

testere dişli aslan pençesi kullananlar

Testere Dişli Aslan Pençesi Tansiyon

Testere dişyi aslan pençesi tansiyon için faydalı şifalı bitkiler arasındadır. Testere dişli aslan pençesi çayı hazırlarken raf ömrünü geçirmemiş olan bitkiyi kullanmamalısınız. Bazı aktarlarda kurutulmuş olan bitkilen çok uzun süre açıkta bırakılarak satıklmaktadır. Bu tür bitkiler raf ömrünü doldurduğundan hastalıklara tam anlamıyla çare olamamaktadır.

Tansiyon İçin Testere Dişli Aslan Pençesi Çayı

5 veya 6 gram testere dişli aslan pençesini suda kaynatarak yada kaynar suyun içerisine atıp on dakika kadar bekletip içebilirsiniz. Ayrıca poşet olarak olarak satılan çaylardan da kullanabilirsiniz. Ani tansiyon yükselmelerine çok iyi gelmektedir. Kullanıldıktan yarım saat 45 dakika sonra tansiyonu normal seviyelere getirmektedir. Bu çayın salınım süresi yani etki etme süresi 12 saattir. Bu etki etme süresini bitkinin tazelik derecesine göre değişmektedir. 

Testere dişli aslanpençesi çayını yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanacaksanız, günde 3 defa sabah öğle ve akşam veya sabah ve öğleden sonra ve akşam yatmadan önce kullanın. Bunun yanında tansiyon için mutlaka sinir seviyenizi en alt seviyelerde tutmalısınız.

testere dişli aslan pençesi

Testere Dişli Aslan Pençesi Prolaktin

Prolaktin hormonu dengesizliği, özellikle bayanlarda ortaya çıkan ve det düzensizliği, kısırlık veya doğum sonrası kadınlarda sütün gelmemesi gibi problemlere neden olan bir hormon bozukluğudur. Testere dişli aslan pençesi prolaktin seviyesini düşürücü ve sağlıklı seviyelerde tutucu özelliği bulunmaktadır. Kendinize testere dişli aslan pençesi çayı hazırlayarak prolaktin seviyenizin normal oranlarda kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bir bardak sıcak su içerisine bir çorba kaşığı testere dişli aslan pençesi ekleyerek on dakika kadar demleyin ve tüketin. Günde bir bardak veya hastalığınızın yoğunluk derecesine göre günde iki bardak içebilirsiniz.

Testere Dişli Aslan Pençesi Zayıflatır Mı?

Testere dişli aslan pençesi tek başına zayıflama için kullanılmaz. Diyet zamanlarında yada besle alışkanlıklarınızda değişiklik yaptığınız zamanlarda zayıflamayı desteklemesi amacıyla testere dişli aslan pençesi kullanabilirsiniz. Testere dişli aslan pençesi çayı ile hem vücudunuzdaki toksinlerden kurtulabilir hemde idrar söktürücü özelliği ile zayıflamanızı destekleyebilirsiniz. Ayrıca bağırsak sisteminizin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır ve metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlamaktadır. Bu özelliği ile gerçek bir diyet destekçisi olmaktadır. Ayrıca tok tutucu özelliği olduğu da bilinmektedir.

Testere Dişli Aslan Pençesinin Zararları | Yan Etkileri

Bu bitkinin bilinen herhangi bir zararı ve yan etkisi bulunmamaktadır anca yine de aşırı tüketiminden ve üç günden fazla üst üste tüketmekten kaçınılmalıdır. Hamile ve emziren bayanları mutlaka hekim tavsiyesi ile kullanmaları gerekmektedir.