Çörek Otu Yağı Faydaları – Yararları Nelerdir?

Çörek Otu Yağı Saç Bakımı Ve Faydaları

Saç bakımı üzerine yapılan birçok araştırma da yağlı saçların normal saçlara göre daha kolay döküldüğü tespit edilmiştir. Saçların yağlanmasına sebep olan etken ise dehidrotestosteron hormonudur. Çörek otu yağı bu hormon üzerinde etki göstererek saç bakımı için mucizevi bir ilaca dönüşmektedir. Bu makalemizde siz kadinneder.com okurları için çörek otu yağı ile saç bakımı, ayrıca çörekotu yağının saç dökülmesi, saç beyazlaması ve cilt bakımı üzerindeki etkileri hakkında bilgi vereceğiz. Çörek otu bünyesinde ortalama yüzde 20 protein yüzde 35 karbonhidrat ve yüzde 35 bitkisel yağ içermektedir. Çörek otu içeriğinde oleik asit, palmitik asit, kalsiyum, demir, çinko, nigellon, timokinon, linoleik asit, sodyum, potasyum, bakır, fostor, magnezyum, selenyum, fosfor, A, B ve C içermektedir.

 

Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır – Nasıl Kullanılmalıdır?

Çörek otunun sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez birer silme çay kaşığı miktarınca kullanabilirsiniz. Çörek otunu ağzınıza alarak yumuşayıncaya kadar ağzınızda beklettikten sonra çiğneyerek yutabilirsiniz. Eğer doğal köy balı bulabilirseniz çörek otunu döverek balla karıştırabilir ve çörek otu bal karışımını günde 2 çay kaşığı olarak yiyerek tüketebilirsiniz. Çörek otunu yağ olarak içmek istiyorsanız, sabahları aç karnına olduğunuz zamanlarda, bir çay kaşığı kadar çörek otu yağı, 1 su bardağı su ile beraber tüketebilirsiniz. Herhangi bir bilimsel açıklama olmasa da Çörek otu yağını tüketenler, birer gün ara ile kullanmaya dikkat etmektedirler. Çörek otu yağını ayrıca masaj yağı olarak da kullanabilirsiniz (saç bakımı, vücut bakımı ve cilt bakımı). Çörek otu yağını oral biçimde günde iki kez yarım çay kaşığını geçmeyecek biçimde hem yağını hem de çörek otunun kendisini tüketmek; sindirim sistemi, böbrekler, bağırsaklar, sinir sistemi ve benzeri sistemlere olumlu yönde katkı yapmaktadır. Eğer bu bitkiye karşı bir hastalığınız ya da alerjiniz var ise çörek otu yağını kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışınız.

 

Saç Dökülmesi, Saç Beyazlaması Ve Saç Bakımı İçin Çörek Otu Yağının Faydaları – Yararları

Saç dökülmesi ve saç beyazlaması için çörek otu yağını kafa derinize masaj yaparak kullanabilirsiniz. Yeni saç çıkarma ve saç gürleştirme için çörek otu yağını saç çıkmasını istediğiniz ve gürleştirmek istediğiniz bölgeye iyice yedirdikten sonra üç dört saat beklemeniz gerekmektedir. Çörek otu yağının diğer önemli bir özelliği de DHT ( Dihidrotestosteron ) ismindeki aktif testesteron hormonunu baskılamasıdır. Bu sebeple çörek otu yağı saça masaj biçiminde uygulanabildiği gibi oral biçimde alınarak da DHT hormonunun saç üzerindeki tesirini ortaya çıkarır. Çörekotu yağının faydalarından en etkin bir biçimde yararlanmak için 5 günde bir kez saç çıkarmak istediğiniz ya da saç gürleştirmek istediğiniz bölgeye masaj şeklinde uygulamalısınız. Bunu yapabilmek için 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile iki üç çay kaşığı çörek otu yağını karıştırıp uygulamak istediğiniz bölgeye sürünüz ve üç dört saat bu şekilde bekleyiniz. Bilhassa erkeklerde saç çıkarmada oldukça etkili bir yoldur.

 

Çörek Otu Yağı Saçları Güçlendiriyor – Kuvvetlendiriyor

Saç yağlanması saç dökülmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesidir. Saçların yağlı olması saçların zayıflamasına ve çabuk bir biçimde dökülmesine sebep olur. Yapılan araştırmalar yağlı saçların sebebinin testosteron olduğunu göstermektedir. Bu sebepten dolayı çörek otu yağı hem masaj yaparak hem de oral yoldan alınarak bu problemin giderilmesini sağlar. Ayrıca çörekotu yağı en iyi saç bakım yağıdır. Diğer yandan DHT (Dehidrotestosteron) ile mastürbasyon ve ilişki arasında bir bağ bulunmaktadır. Bu biçimdeki yoğun hareketler ve aktiviteler vücudun DHT hormonu salgılama miktarını fazlalaştırarak saç beyazlaması ve saç dökülmesini hızlandır. Bu biçimdeki yoğun aktiviteler fazlaca testosteron hormonunun DHT ye dönüşmesine neden olmaktadır. Vücutta aşırı miktarda oluşan DHT saç beyazlamasına, kelliğe ve bütün bunların yanında prostat bölgesindeki yavaş kan dolaşımının ortaya çıkardığı prostat büyümesi tehlikesinin ortaya çıkarmasına sebep olmaktadır.

 

 

Çörek Otu Yağı Aşırı Kıllanmayı Önlüyor, Saçları Koruyor

Yukarıda belirttiğimiz çörek otu yağının saç üretiminin artırılması aklınıza çörek otu yağının vücudun diğer bölgesinde kıllanmaya sebep olup olmayacağını getirebilmektedir. Çörek otu için böyle bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Çörek otu yağı mükemmel bir mucizevi etkiye sahiptir. Saç dökülmesini engelleyip vücutta yeni saç üretimini oluştururken diğer yandan vücudun diğer bölgelerinde oluşan aşırı kullanmayı da engellemektedir. Bunun sebebi ise DHT hormonunda saklıdır. Bu hormon vücutta saç dökülmesine sebep olurken vücudun aşırı kıllanmasına sebep olur. Çörek otu yağı ise DHT nin yan etkilerini bastırarak hormon fazlalığından meydana gelen aşırı kıllanmayı engellemektedir.

 

Saç Dökülmesini Engellemek İçin DHT Hormonu Baskılama Önerileri

  • Aşırı cinsel aktiviteler ve mastürbasyondan uzak durunuz.
  • Hormonlu süt ve et ürünleri tüketimini azaltın. Kırmızı et tüketmek yerine kümes hayvanları ve deniz ürünleri tüketiniz.
  • Prostat büyümesini önlemek için L-arginine  ve Isoflavones  içeren doğal fındık, çekirdek, fıstık benzeri ürünleri yemeye özen gösterin.
  • Taze meyve ve sebze alımını arttırın.
  • Tüm bunların yanında egzersiz yapmayı da unutmayın.

 

 

Yapılan Bilimsel Araştırmalar Sonucu Çörekotu Yağının Faydaları

Radyasyonun zararlarını engeller: Çörek otu yağı (NSO= Nigella Sativa ) ve aktif bileşeni olan thymoquinone ( timokinon ) radyasyona bağlı nitrosatif stresten korur

Kalp krizine karşı vücudu korur: Timokinon maddesi özü deneysel kalp krizi ile ilişkili hasara karşı koruyucu bir etkisi bulunmaktadır.

Diyabet ile ilişkili olan böbrek hasarlarını engeller: Çörek otu yağı thymoquinone özü deneysel olarak diyabetik nefropati üzerine koruyucu tesirleri bulunduğu bilinmektedir.

Alzheimer nedeniyle ortaya çıkan Nörotoksisiteyi engeller.

Ayrıca meme kanserini bastır. Çörek otu yağı içeriğinde mevcut olan thymoquinone ( timokinon )  özü sayesinde tümör büyümesini engeller ve kanser hücrelerinin yok edilmesine fayda sağlar.

 

 

Çörek Otu Yağı Bayanlarda Göğüs Büyümesi İçin Kullanılmaktadır

Göğüs büyütmek için ister dâhili istenilirse harici olarak çörek otu yağı kullanılmaktadır. Harici kullanımlarda dilerseniz tek başına, dilerseniz şerbetçi otu ile çörek otu yağını karıştırarak kullanmanız mümkündür. Şerbetçi Otu Faydaları

 

Cilt Bakımı İçin Çörek Otu Yağı

Mantar, sedef hastalığı, egzama benzeri cilt bakımı için istenmeyen durum olarak ortaya çıkaran bu gibi problemlerde, çörek otu yağı, vücudun ilgili kısımlarına doktor önerisi ile sürülerek kullanılabilmektedir. Cilt bakımı için çörek otu yağını kullanmak için, bir ölçek zeytinyağı ile bir ölçek çörek otu yağı karıştırılarak problemli kısımlara masaj yaparak uygulanmalıdır. Eğer imkanınız varsa hazırlamış olduğunuz bu karışıma 3 – 4 damlayı geçmeyecek şekilde biberiye yağı ya da çay ağacı yağı ekleyebilirsiniz. Pek görülmese de eğer alerjik bir durumunuz var ise bu karışımı kullanırken biraz dikkat etmelisiniz. Ayrıca çörek otu yağını sivilce problemi içinde etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Yukarıdaki karışım eğer hassasiyetiniz yoksa cildiniz için de uygulayabilirsiniz.

Ayrıca çörek otu yağı;

Parkinson rahatsızlığını önler.
Diyabetik patolojileri önler.
Glakom
Bunaklık
Myastenia gravis
Nörodejeneratif koşullar
Postural Taşikardi Sendromu
Şizofreni gibi rahatsızlıklarda da çeşitli kullanım alanları mevcuttur bunlar için ayrıca araştırma yapmanız gerekmektedir.

 

Egzamaya Karşı Çörek Otu Yağı Kullanımı

Yapılan en son araştırmalar çörek otu yağının el egzaması şiddetini hafifletmede cilt kremi Betametazon kadar tesirli olduğu ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca çörek otu yağının neredeyse hiçbir yan etkisinin de bulunmadığı bu araştırma neticesinde ortaya çıkarılmıştır. Çörek otu yağı bütün süper mikropları yok edecek güce sahiptir. Bilhassa hastanelerde daha çok karşılaştığımız bu direnç kazanmış mikroorganizmalar çörek otu sayesinde yok edilmektedir. Örneğin metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) isimli mikroorganizma bu türlerin en tehlikelilerinden biridir. Tüm dünyada bakım evleri ve hastanelerin en büyük problemlerinden olan sıradan Staph enfeksiyonları  jenerik antibiyotiklere dirençli hale gelmektedir. Nedeni ise MRSA çoğunlukla prosedürler, intravenöz tüp ve yapay eklem ameliyatlarında yaşlıları tehdit etmektedir.

 

Böbrek Hastalığına Çörek Otu Yağının Faydaları Yararları

Diyalize bağımlı yaşamak zorunda olan böbrek yetmezliği bulunan insanların hekim kontrolünde yapılması kaydıyla çörekotu yağı kullanmaları ile bu rahatsızlığa karşı pek çok faydayı göreceklerdir.

 

Çörek Otu Yağı Kullanırken Nelere Dikkat Etmelisiniz

İlk olarak çörek otu yağı kullanmaya karar verdiyseniz kullanacağınız çörek otu yağının markasına çok dikkat etmelisiniz. Satın aldığınız çörek otu yağının üzerinde kesinlikle soğuk press ibaresi bulunmalıdır. Soğuk pres sıkma nedir? Çörek otu yağı elde edilecek tohumlar direk basınçla ezilerek çıkarılıyor anlamına gelmektedir. Bunun haricinde yapılacak olan çıkartma işlemleri kimyasal ve ısıl işlem zoruyla çıkarılmaktadır. Soğuk press çörek otu yağı fiyatı internet üzerinde ve piyasada ortalama 30 TL ile 60 TL arasında satılmaktadır.

Not: Hamile bayanlara çörek otu yağı kullanmalarını tavsiye etmemekteyiz. Ayrıca emziren bayanların ve sağlık problemi bulunanların hekim tavsiyesi olmadan kullanmamalarını önermekteyiz.