Hibiskus Çayı Faydaları – Yararları – Hazırlanışı – Yan Etkileri

hibiskus çayı

Hibiskus Çayı Faydaları – Yararları Nelerdir? 

Hibiskus Çayı Faydaları okuyunca çok şaşıracaksınız. Muhtemelen bu çayın adını daha önce hiç duymadınız ama faydaları sizi çok şaşırtacak. Jamaika’da çoğunlukla zencefil ile karıştırılarak tüketilen, çay yada soğuk içecek olarak içilmektedir. Hibiskus çayı “ekşi çay” olarak da tanınmaktadır.

 

Hibiskus Nedir?

Agua de Jamaica” yâda “Jamaika Gülü” ismi ile bilinen “hibiscus sabdariffa” bitkisi Jamaika, Güney Amerika, Meksika, Orta Amerika ve Karayip adalarına has bir bitkidir. Jamaika’da çoğunlukla zencefil ile karıştırılarak tüketilen, çay yada soğuk içecek olarak içilmektedir. Hibiskus çayı “ekşi çay” olarak da tanınmaktadır. Ayrıca Hibiskus çayı, Medine gülü, narçiçeği gibi adlarla da aktarda satılmaktadır.

 

Hibiskus çayı içerisinde kafein bulunmamaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunana yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde en popüler çaylar arasında hibiskus çayı bulunmaktadır. Ayrıca başta Kuzey Afrika, Kuzey Amerika ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere tüm dünyada etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Hibiskus Çayı ve Sağlığa Etkileri Son dönemlerde en çok merak edilen konular arasındadır

Hibiskus Çayı Faydaları – Yararları – Hazırlanışı - Yan Etkileri

 

Hibiskus Çayı Zayıflatır Mı?

Demir eksikliği ve kansızlık kilo vermeyi engelleyici sebeplerdendir.

Hibisküs çayı ise bitkisel bir demir deposudur; bilhassa kansızlık ve demir eksikliği bulunanlar için yararlıdır. İlk önce bu faydasıyla kilo vermeyi hızlandırır.

İçeriğinde C vitamini bulunan hibiskus, yağ yakmayı hızlandırır ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Güçlü bir vücuda sahip olmak, daha çok kalori yakmanıza ve kolayca kilo vermenize sebep olur.

Aşırı tatlı tüketmek yada aşırı iştahlı olmak, kilo almaya neden olur. Ancak hibisküs çayı, kan şekerini dengelediği için tatlı krizlerini engeller.

Karın şişkinliğini giderici, ödem söktürücü özelliğe bulunmaktadır.  Ödem söktürmek kilo vermeyi hızlandırmanın yollarından ilkidir ve bu çay kuvvetli bir ödem sökücüdür.

 

Hibiskus’un Faydaları

İçeriğinde kafein bulunmayan hibiskus çayı, emziren annelerin tüketmesi için de uygundur. (Sınırlı Miktarlarda)

Sakin bir şekilde zayıflamaya ve sağlığı korumaya faydalıdır.

Akciğerleri temizleyici ve sigaranın zararlı etkilerini ortadan kaldırıcı etkisi bulunmaktadır.

Yüksek tansiyon problemi bulunanlar içinbitkisel çözümdür: Tansiyonu düşürür.

Tip 2 diyabette yüksek kan basıncını azaltmak için kullanılır.

Kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir.

Sindirim sistemini hızlandırarak kabızlığı giderir.

Vücutta şişkinlik ve ödemi yok eder.

Mide kanserine karşı koruyucu faydası vardır
Kalp ve karaciğer rahatsızlıklarına karşı tüketilebilir

Antioksidandır

Kolesterolü düşürür

Hibiskus çayı ibrahim saraçoğlu tarafından bir çok kez anlatılmıştır. Vermiş olduğumuz tarifler ibrahim saraçoğlu hibiskus faydaları ve tariflerine de uyularak hazırlanmıştır.

Chemico-biological Interactions” isimli tıbbi derginin Ocak 2007 sayısında hibiskus özünün kanserli hücre sayısını düşürdüğü ve mide kanserinin yayılmasını önlediği belirtiliyor. Antioksidan etkisi bulunan hibiskusun bilhassa mide kanserinin tedavisinde faydalı doğal ürün olarak tüketilebileceğinin altı çiziliyor.

 

Bu-çaya-alışınca-bırakamayacaksınız-1

Hibiskus Çayı Nasıl Yapılır? Nasıl Demlenir?

Bu çayını isterseniz sadece kurutulmuş hibiskus çiçeğinden yapabilirsiniz. İsterseniz de tat vermesi amacıyla bir miktar zencefil, tarçın yada limon suyu ekleyerek hazırlayabilirsiniz. Bir kaynamış su içerisine 1 – 2 çay kaşığı kuru hibiskus yaprağı ekleyiniz.

Ardından karışımı demlemeye alınız. Eğer zencefil yada tarçın eklemek istiyorsanız demleme sırasında bunları da ekleyebilirsiniz. Yaklaşık 15-20 dakika demledikten sonra süzerek tüketmeye hazır hale getirebilirsiniz. Çayın tadını arttırmak için yada damak zevkinize uygun hale getirmek için daha fazla hibiskus kullanabilirsiniz. Çayı 20 dakikadan fazla demlemeyiniz, aksi halde çayınız bir miktar acılaşacaktır. Ayrıca zevkinize göre limon suyu yada balla çayınızı tatlandırabilirsiniz. Hazırladığınız çayı daha sonra tüketmek isterseniz, buzdolabında 3 güne kadar tazeliğini koruyarak muhafaza edebilirsiniz.

Hibiskus Çayı Ne Zaman İçilir?

Hibiskus diyeti uygulamak için sabah ve akşam olmak üzere günde 2 fincan tüketebilirsiniz.


hibiskus ibrahim saraçoğlu

Hibiskus Çayının Yan Etkileri:
Hibiskus çayının genel anlamda sağlık açısından herhangi bir zararı bulunmamakla birlikte kimi özel hallerde kullanılması tavsiye edilmektedır. Hamilelik döneminde düşüğe sebep olabileceğinden hamileler tarafından kullanılmamalıdır. Emzirme dönemindeki kadınlar için söktürücü özelliğinden dolayı sınırlı şekilde kullanılması önerilmemektedir. Hibiskus çayı yada özü tansiyon ve kolesterol ilaçlarıyla etkileşime geçebileceğinden ve olumsuz etkilere sebep olabilir. Bu sebepli düzenli olarak ilaç alanların hibiskus yada diğer bitkisel çayları kullanmaya başlamadan önce hekime danışmaları gerekmektedir.

 

Hibiskus Fiyatı  – Nerede Satılır

Hibiskus çayı aktarda satılmaktadır, 5 liralık hibiskus size aylarca yetecektir. Kimi yerlerde hazır sallama poşet çay olarak satılabilmektedir.

https://www.youtube.com/watch?v=fHul803QM7o