Elma Çayı Ve Öksürüğe İyi Gelen Doğal İlaçlar

elma çayı

Elma çayı öksürük probleminden organik yollarla kurtulmak isteyen herkesin kullanması gereken doğal bir çaydır. Kimi zaman sosyal hayatı dahi olumsuz etkileyen öksürükten elma çayı sayesinde kurtulabilirsiniz. Bu çayı bir kez denedikten sonra tarifini mutlaka listelerinizde bulun duracaksınız.

İşte siz kadinneder.com okurları için hazırladığımız Öksürük için doğal elma çayı mucizesi…

 

Öksürük İçin Elma Çayı :

İlk olarak temizce yıkadığımız elmaları ( Hazırlayacağınız elma çayının miktarına göre elma sayısını değiştirebilirsiniz.) kabukları ile birlikte dilimleyerek bir litre suyun içerisine ekleyin. Haşlanıncaya kadar kaynatın. Daha sonra kısa bir süre çayı dinlendirin. Dinlenmenin sonunda elma çayınız hazır.

Bu karışım kimi zaman çekilmez bir hal alan geçmeyen öksürükler için doğal bir ilaçtır.

doğal elma çayı

 

Balgam Söktürmek İçin Elma Çayı Tüketmelisiniz

Balgam İçin Elma Çayı Hazırlama:

İlk olarak temizce yıkadığımız elmaların ( Hazırlayacağınız elma çayının miktarına göre elma sayısını değiştirebilirsiniz.) kabuklarını soyarak bu kabukları bir litre suyun içerisine ekleyiniz. ( Balgam için hazırlanan çay ile öksürük için hazırlanan çayın farkı, balgam çayında elmanın sadece kabuklarının kullanılmasıdır.) Daha sonra suya bir miktar zencefil ve bir miktar karanfil ekleyin. Bir süre kaynatarak demlemeye alın. Demleme işleminden sonra tüketebilirsiniz. Bu karışım göğsünüzü yumuşatıcı ve balgamı söktürücü özelliği bulunmaktadır.

 

Tüketebileceğiniz çayın miktarına göre malzemeleri ayarlayarak yeteri miktarda elmanın kabuklarını bir miktar suyun içerisine soyunuz, ardından bir miktar ‪tarçın, bir miktar ‎zencefil ve bir miktar ‎karanfil ekleyin. Hazırladığınız karışımı yaklaşık 10 dakika demlendirdikten sonra içebileceğiniz bir ılıklığa getirerek tüketin. Elma kabuklarıyla hazırlayacağınız çay göğsünüzü yumuşatır ve balgam söktürmeye yardımcı olur.

 

Öksürüğe İyi Gelen Doğal İlaçlar

Gıcık haline dönüşen öksürüğünüz mevcutsa bu karışımları mutlaka deneyin.

kekik bal

 

Kekik – Bal:
Kekik ve bal üst solunum yolları enfeksiyonlarına, bronşit bronşit benzeri rahatsızlıklara karşı oldukça etkilidir. Bu tür rahatsızlıklar öksürüğe sebep olmaktadır ve bu öksürüğü gidermek için kekik kullanılmaktadır. Kekik yaprağı, oldukça etkili bir bir öksürük ilacıdır. İçerisine bal ekleyerek hazırlanacak bir kekik çayı daha yararlı olacaktır.

karabiber çayı

Karabiber Çayı:
Karabiber Çayı Hazırlanışı: Bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber, 2 yemek kaşığı balı bir fincan içerisinde iyice karıştırınız. Ardından karışımın üzerine kaynamış su dökünüz. Yaklaşık 15 dakika demledikten sonra süzünüz ve karabiber çayınız hazır. Balgamlı halde dönüşen öksürüğü karşı karabiber çayını oldukça faydalıdır. Karabiber, dolaşımı ve balgam akışını harekete geçirir. Bal, eklendiğinde ise öksürüğü tamamen keser. Bu karışım doğal bir antibiyotik özelliği bulundurmaktadır.

limon karabiber tuz

Limon – Karabiber – Tuz:
Hazırlanışı: Bir adet limonu dörde bölünüz. Böldüğünüz limon parçalarından birinin üzerine karabiber ve tuz atınız. Özellikle kış ayı rahatsızlıklarından sizi koruyacak ve daha hızlı iyileşmenizi sağlayacaktır. C vitamini ile vücudunuzun bağışıklığı güçlenirken, nefes alışınız da rahatlayacaktır. Öksürük için de uygun bir karışımdır.

badem portakal suyu
Badem – Portakal suyu:
Hazırlanışı: Tüketebileceğiniz miktarda bademleri çırpıcı yardımıyla parçalayınız. Bir fincan portakal suyu ile birkaç çay kaşığı parçalanmış bademi karıştırınız. Bu karışım öksürüğünüze çok iyi gelecektir.

ılık süt bal

Ilık süt – Bal:
Ilık bir bardak süt içerisine ekleyeceğiniz bir miktar bal, öksürüğünüzü alacak ve boğazınızı tamamen rahatlatacaktır. Boğazınızdaki gıcıktan dolayı oluşan öksürüğü kesecektir.
Not: Öksürme sebebiniz; astım, alerji benzeri rahatsızlıklar da olabilir. Her ihtimale karşı, uzman bir doktora başvurmayı unutmayınız.