Hızlı Zayıflatan 6 Besin

Artık havaların ısınmasıyla beraber hanımların giydiği ince kıyafetler kışın alınan fazla kiloları ortaya çıkarmaya başladı. Aşırı kilolar hanımların estetik görüntüsünü kötü göstermekle kalmıyor sağlımızı da riske ediyor. Sizler için sağlıklı ve hızlı zayıflamada faydalı olacak 6 besini açıklıyoruz.

YOĞURT

Neredeyse tüm sofralarda bulunan yoğurt hem genel beslenmemizde hemde sağlıklı bir şekilde zayıflamak için en iyi tercihlerden biridir. Araştırmalar arasında bulunan ve 14 yıl süren ‘Framingham Kalp Sağlığı Çalışması’nda yoğurt yemenin hipertansiyon bakımından da yeni sonuçlar tespit edildi. Toplam 2 bin 197 yetişkin kişi üzerinde yapılan araştırmada, fazla yoğurt yiyen insanlarda hipertansiyon gelişme tehlikesinin düşük seviyelerde çıktığı tespit edilmiştir.

Yaz mevsimi yaklaşırken, yoğurt diyet listelerinde ki yerinide aldı. Yoğurt yağ yakımını % 61 oranında hızlandırır. Yapılan bir çalışmada , düşük kalorili diyet yapan insanların diyet listelerine yoğurt eklenerek ve gün içinde 3 öğün yağsız yoğurt tüketen aşırı şişmanların yoğurtsuz diyet yapanlara oranla yüzde 22 daha fazla zayıfladıkları tespit edilmiştir.

Diğer yandan araştırmaya katılan insanların yüzde 61 oranında daha fazla yağ yaktıkları görülmüştür. Kalsiyum ve protein miktarının yüksek olması yağ yakımına faydası olması ile beraber tok tutucu özelliğide bulunmaktadır.

YUMURTA

Sabah kahvaltılarında yumurta benzeri lösin amino asidince zengin protein ile beslenen insanların, kahvaltılarında karbonhidratça zengin bir diyetle beslenen insanlara oranla iki kat daha fazla yağ yaktıkları yapılan incelemeler neticesinde tespit edilmiştir. Yumurta yemek kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayacaktır.

Yapılan başka bir araştırmada; güne bir adet yumurta tüketerek başlayanların diğer günkü öğle yemeğine kadar aldıkları kalorinin, yumurta tüketerek güne başlamayanların aldıkları kaloriye oranla daha az olduğu tespit edilmiştir. Yumurta A,D,E ve B grubu vitaminleri yüksek miktarlarda içermektedir. Diğer yandan yumurtada mevcut olan kolin ,beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli faydası bulunmaktadır. Yumurtada demir oranı yüksek seviyede bulunmaktadır bu sebeple çocukların tüketmesi oldukça faydalıdır.

YEŞİL ÇAY

Başta Çin olmak üzere uzak doğu ülkelerinde sağlıklı yaşam için fazla oranda içilen yeşil çayın vücudu incelttiği selülitleri giderdiği ve vücut direncine faydalı olduğu pek çok kaynakta mevcuttur. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırır ve zayıflamaya büyük faydası vardır. Bilhassa uzun süreli olarak tüketildiğinde ciltteki nem dengesini sağlamaktadır. Bağırsak hareketlerini düzenler ve sindirimi kolaylaştırıcı özelliği vardır. Bir günde 2-3 bardak içilmesi yeterlidir.

YULAF

Yulaf tahıllar arasında daha fazla çözünebilen posa barındırması ile öne çıkan bir tahıldır. Diğer yandan demir, selenyum, manganez, çinko, E vitamini ve diğer B grubu vitaminleri bakımından zengin bir kaynaktır. Yüksek miktarda çözünebilir posa ve antioksidan özelliği ile yulaf kanserden korunmak için kullanılabilecek mucize gıdalardan birisidir. Yulaf yenilmesinin ardından içinde bulunan lifler su ile karıştığında jelleşir ve mideyi daha geç terk eder buda uzun süreli tokluk hissi sağlar.

Kan şekeri dengesini sağlar bu sayede de şeker ihtiyacını giderilmesine faydalı olur ve kilo kontrolüne bu etkileri ile önemli bir yardımcıdır.Yulaf glisemik indeksi az olan ve kana çok yavaş karışan bir tahıldır. Sabah öğünlerinde ve diğer öğünlerde yulaf ezmesi, yulaf katılmış ekmek biçiminde tüketilirse gün boyu kana yavaş karışacak tahıl kaynağı alınmış olur. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına fayda sağlar.

ENGİNAR

Enginar sebzeler arasında bizim için altın besindir. Son zamanlarda yapılan birçok araştırmada sayısız yararı olduğu anlaşılan enginar, bilhassa anneler tarafından çocuklarına mutlaka tükettirilmesi gereken, olmazsa olmaz bir sebzedir. Yılda bir defa 40 günlük enginar kürü yapanlara her geçen gün daha çok rastlanıyor.

Enginarda mevcut olan ‘siyanik asit’ isimli madde kötü kolesterolü düşürüyor ve iyi kolesterolün daha fazla salgılanmasını sağlıyor. Bu da kalp damar sağlığı adına ilaç niteliğinde bir yarar demek. Bilhassa karaciğer yağlanması bulunan insanların düzenli olarak yediklerinde hem zayıflar hemde yağ kaybını hızlandırır.

KİVİ

C vitamini miktarı yüksek olan bir meyvedir. Kivinin bitkisel besinleri DNA’yı korur,antioksidan özelliği mevcuttur, kan şekeri kontrolü için faydalıdır, kolon kanserinin önlenmesine faydalı olmaktadır. Astıma karşı vücudu korur. Kivi kolesterol oranını düşürür, kan basıncını düzenleyerek yüksek tansiyonu düşürür, göğüs kanserini önlemede yararlıdır.