Yumurtalık Kistine Doğal Çare Siyah Üzüm

siyah üzüm

Siyah üzüm hanımların en büyük korkularından biri olan yumurtalık kistine doğal çözüm bulmak isteyenlerin cevabıdır. En bilinen özellikleri arasından kan yapıcı özelliği bulunan siyah üzüm bunu yanında yumurtalık kistinede care olmaktadır.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda siyah üzüm yemenin; hanımlarda kısırlık, düşük yapma, adet düzensizliği gibi birçok problem sebep olan, yumurtalıkta meydana gelen kistleri yok edici tesiri olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmanın yürütücülerinden İstanbul Bilim Üniversitesi Fizyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Deneysel Cerrahi Uygulama ve Araştırma Merkezi Sorumlusu Yrd. Doç. Dr. Oytun Erbaş, yaptığı açıklamada, Polikistik Over Sendromu’nun (PKOS) en bilinen kadın rahatsızlığı olduğunu ve yaptıkları araştırmalar neticesinde en çok siyah üzümde bulunan “resveratrol” adlı bileşiğin bu rahatsızlığı iyileştirdiğini belirtti.

PKOS rahatsızlığının hanımlarda yüzde 5 ile 10 arasında görüldüğünü belirten Dr. Erbaş, obezite, insülin direnci, kıllanma, adet düzensizliği, sivilce, kısırlık, düşük riskinde fazlalaşma benzeri problemlere sebep olduğunu, diğer yandan damar sertliği, rahim ve meme kanseri tehlikesini de fazlalaştırdığını belirtti. Yapılan araştırma 2014 yılında başlatıldı ve 6 ay süresince PKOS modeli oluşturulan fareler üzerinde denendi.

Siyah Üzüm Deney Farelerinde Başarılı Oldu

Araştırma süreci hakkında bilgi veren Dr. Erbaş, şunları aktardı: “PKOS modeli oluşturulan deney farelerinde kistler gelişti, yumurtlama bozuldu, yumurtalıklar büyüdü, insulin direnci ve obezite oluştu. Resveratrol tedavisi verilen PCOS rahatsızlığı bulunan farelerde yumurtalık kistleri ortadan kalktı. Yumurtlama işlevi tekrardan oluştu diğer yandan insülin direnci düştü. Resveratrol en çok siyah üzümde diğer yandan kayısı, üzüm, dut, erik, fındık, elma gibi rahatça ulaşıla bilinen birçok meyvede de bulunan polifenol bileşiğidir. İltihap giderici etkisi de mevcuttur. Bu sebeple damar sertliği, kanser, alzheimer rahatsızlığına karşı da koruyucudur.”