Zayıflığın Kalıcı Olması için Neler Yapılmalıdır?

Zayıf olmak aslında her kadının hayalleri arasında yer almaktadır. Sağlıklı kilo vermek ve verdiğimiz kiloların kalıcılığını sağlamak için birçok yöntem bulunmaktadır. Mühim olan kısa zamanda sağlıklı bir biçimde zayıflamaktır. Asla sağlıksız ve kalıcı olmayan uygulamalar tercih edilmemelidir.

Kilo vermek için öncelikle kendimizin buna inanması gerekmektedir. Yani beynimizde kilo verip zayıflayacağımıza olan inancımız tam olmalıdır. Kararlı ve istikrarlı olunmalıdır. Bu sayede kilo vermeye odaklanmamız fazlasıyla bizi motive edecektir. Bu şekilde motive oldukça da kilo vermemiz kolaylaşacaktır.

Kilo Vermenin Püf Noktaları

Öncelikle vücudunuza giren kaloriden daha çoğunun gitmesi gerekiyor. Vücudumuzda birikmiş olan yağları eritmenin ilk ve en önemli maddesi vücudumuza giren öğünlerden aldığımız kaloriden daha fazla kalori yakmamız gerekmektedir. Sağlıklı olan bir kişinin günde takriben 2000 ile 2500 kalori alması gerekir. Zayıflamak istiyorsanız 1800 kalori alınmalıdır. Bunun yanında da 300 – 400 kalori kadarı da spor ile atılmalıdır. Bu şekilde vücut 2500 kalori alıyorken 1500 kalori almış olacak ve hızla kilo verip zayıflamaya başlayacaksınız.

4

Hedefinizi Belirleyin

Zayıflamak için ilk önce hedef belirlenmelidir. Diyete başlayacağınız süre ile beraber en sonuna kadar vermeniz gereken kilonun ne kadar olduğunu iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Rejimin sonuna gelene kadar ideal kilonuza ulaşmak için kaç kilo vermeniz gerekmekte olduğunun bilincinde olmalısınız. Bu şekilde olmanız gereken kiloya ulaşana kadar istikrarlı bir şekilde inanarak devam etmelisiniz.

Olmanız gereken kiloyu öğrenmek için bir diyetisyenden yardım alarak muayene olmalı ve vücudunuzda bulunan yağ oranını öğrenebilirsiniz.

Öğünlere Dikkat Edin

Diyetlerde öğünlerin atlanmaması da önemlidir. Bazı insanlar rejim yaparken ara veya ana öğünleri atlayarak daha çok kilo verilebileceğini düşünürler. Bu şekilde yapılan rejimlerde kısa süreçte kişinin kilo kaybetmesine neden olabiliyor. Fakat sadece vücudunuzdan giden kilolar su kaybıdır. Bu şekilde uygulanan diyetler sonucu daha fazla kilo alımı olacaktır.

Bu tarz sağlıksız kilo kayıpları yerine öğünler sabah, öğle ve akşam saatleri atlamadan yenilmeli, sağlıklı bir şekilde kilo verilmelidir. İlave olacak şekilde de ara öğünler tüketilmelidir. Eklenecek olan ara öğünler de programınıza uygun biçimde olmalıdır. Kuru yemişler, mevsim meyveleri ve bunun gibi takviye ara öğünler asla atlanmamalıdır.

ara öğün

Unutmamanız gerekmektedir ki; uzun süreler aç kalınarak, öğün atlanarak vereceğiniz kilolar vücudunuzdaki kasların erimesine ve vücudunuzdaki suyun kaybına sebep olacaktır.

Her gün almanız gereken besinleri kendiniz öğrenmeniz de önemlidir. Gün boyunca aldığınız besinin bir listesini yapın ve bunu inceleyin. Analizini kendiniz yapmış olacaksınız. Kilo aldırdığını düşündüğünüz besinlerinizi listenizden silmek için çabalayın.

Tükettiğiniz Besinlere Dikkat

Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için ilk önce hamur işlerinden, kızartmalardan, hazır yiyeceklerden, hızlı yemek yeme biçiminizden kısacası sizi sağlıksız yönde etkileyebileceğinizi düşündüğünüz bütün her şeyden  hızla uzaklaşmanız veya çok az tüketmeniz gerekmektedir.

Sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Evinizin dışında beslendiğiniz besinlerin içerisinde ne olduğunu, nasıl yağlar olduğunu bilmeden tüketmek zorunda kalıyorsanız; kendi sağlığınıza büyük kötülük yapıyorsunuz demektir. Bu besinlerin içerisindeki kullanılan ürünlerde kilo arttırıcı maddeler bulunmaktadır. Bunun yerine evinizde pişirdiğiniz sağlıklı yağlar kullanarak yaptığınız yemekler sizin bağırsak sisteminizin daha aktif çalışmasına yardımcı olur. Ev yemeği yemeğe dikkat etmeli, sağlıklı beslenmelisiniz.

En Önemli Maddelerden Biri Spor Yapmak

Spor yapmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Kalıcı bir şekilde sağlıklı kilo vermek için spor yapmanız şart. Size ağır gelen ve yük olacak sporlar yapmanız gerekmiyor. Haftanın birkaç günü, birer saat kadar tempolu bir şekilde yürüyüşlerin yapılması kısa sürede size kilo kaybına yol açacaktır. Yapmış olduğunuz yürüyüşler sayesinde metabolizmanız daha hızlı bir şekilde çalışacak sindirim sisteminize de yardımcı olacaktır. Örneğin asansörlü bir evde oturuyorsanız merdivenleri kullanmayı tercih etmelisiniz.

ışık

Kilo vermede suyun önemi göz ardı edilmemelidir. Günde en az 2 litre su tüketilmesi gerekir. Su tüketimi daha hızlı bir şekilde metabolizmanızı çalıştıracaktır ve midenizde tokluğa sebep olacaktır. Yemeğe başlamadan en az 30 – 40 dakika kadar önce su tüketmenizin sizin için faydası olacaktır. Bunun yanı sıra su içmek cilt hücrelerinizi yenileyerek canlandırmasına yardımcı olacaktır.

Verdiğiniz kiloların kalıcı olmasını istiyorsanız yukarıda nedenleri ile birlikte açıklamaya çalıştığımız etkenleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

 

Tarçınlı Su Diyeti İle Doğal Zayıflama

Su Diyeti Yaparak 15 Günde 12 Kilo Verebilirsiniz

Elma Diyeti İle 1 Haftada 7 Kilo Verebilirsiniz

Salatalık Diyeti İle Zayıflayın