Arı Sütü Kürü Ve Arı Sütünün İnanılmaz Faydaları

Arı sütü mucize faydaları sebebiyle dünyanın en pahalı sütüdür. Türkiye’de ise bir yılda ancak 50 kilogram kadar üretilebiliyor.

 

Arı Sütü Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir.

Arı sütü ömrü uzatıyor. Bunun en büyük kanıtı ise yalnızca arı sütü ile beslenen kraliçe arılar. Normal arılar 6 hafta hayatta kalırken kraliçe arı 6 ile 7 yıl arası yaşıyor.

 Arı Sütü merhem olarak kullanılabiliyor ve cildin güzelleşmesinde olağanüstü faydalar gösteriyor.

Arı sütü, 40 ile 50 arası kovandan bir sezon boyunca yalnızca 1 kilogram üretim yapabiliyor. Arı sütünü buzdolabında saklama süresi yaklaşık 2 ile 3 ay arasındadır. Daha uzun süre muhafaza etmek istiyorsanız -17 derece altında buzlukta saklamanız gerekmektedir. Arı sütünü ne kadar çabuk tüketirseniz size o kadar çok yarar sağlar. Arı sütü ışık ve ısıya karşı hassasiyeti bulunduğundan özelliğini çabuk kaybetmektedir.

Arı sütü, yaklaşık bir haftalık genç arıların yutak altı bezlerinden salgıladıkları bir tür enzimdir. Arılar arı sütünü kraliçe arının ve yavru arıların  yemesi için üretirler. Diğer arılar ise yavru dönemlerinin ilk 3 gün arı sütüyle beslenir, devamında ise bal ve polenle beslenmeye devam ederler.

Arı sütünün üretilmesi oldukça zahmetli bir iştir. Arı sütü yaklaşık bir haftalık genç olan arılar tarafından üretilir. Genç işçi arılar hayatlarının en verimli dönemlerinde, hem kendileri hem de insanlık için inanılmaz faydaları olan arı sütünü üretirler.

Kraliçe arı yalnızca arı sütüyle beslendiği için diğer arılardan görünüş olarak daha farklıdır ve daha ağırdır. Kraliçe arı dışındaki diğer arıların tümü kısırdır fakat kraliçe arı yeryüzünün en doğurgan varlığıdır. Günde kendi ağırlığının iki katı kadar 1500 ile 3000 arası yumurta yumurtlar.

Kanserle baş etmek için hem tüm dünyada hem de ülkemizde kapsamlı olarak arı sütü kullanılmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre arı sütü kürünün kanserli hücrenin büyümesini duraksattığı ve kanser tehlikesi bulunan kişilerdi kanser oluşumunu frenlediği tespit edilmiştir. Uzmanlara göre yılda en az bir defa arı sütü kürü uygulamak kanser olma tehlikesini azaltıyor.

Arı sütü kürü mikropları öldürdüğü gibi mikropların oluşumunu da engellemeye yarıyor. MS gibi çok tehlikeli rahatsızlıklarda bile çok iyi performans alındığı belirtilmiş.

Kısırlık problemi olan kişiler üzerinde yapılan araştırmalarda arı sütünün hücre yenileyici faydası sayesinde erkekteki sperm sayısını artırdığı, damar yapısını güçlendirdiği ve hormonsal yapıyı derleyerek çocuk sahibi olmayı rahatlaştırdığı gözlemlenmiştir.

Bayanlarda da rahimden kaynaklanan sorunları geçirdiği görülmüştür.

Arı sütü damar tıkanıklığını açarak kan akışını derlediği tespit edilmiştir. Aynı sırada kolesterole iyi gelir.

Arı sütü tansiyonu dengeler. Diyabet hastaları arı sütü aldıktan sonra bu rahatsızlığı olan kişilerde iyileşme gözlemlenmiştir. Arı sütü kandaki şekeri yakarak enerjiye dönüştürüyor ve insülin eğilimini düşürüyor.

Arı sütü bronşit, astım ve nefes darlığı rahatsızlığı olan hastaları tedavi ediyor ve akciğeri temizleyerek balgam sökümüne yardımcı oluyor.

Çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerini olumlu yönde destekleyerek kas ve kemik gelişimini hızlandırıyor.

Arı sütünü saf olarak tüketebilirsiniz. Dilerseniz pekmeze veya süte de ekleyebilirsiniz. En sık kullanımı bala ekleyerek tüketilmesidir. Bal, arı sütünün bozulmasını önler ve ekşi olan arı sütünün daha kolay alınmasını sağlar.

Arı sütünü saf olarak tüketeceksiniz dilaltından alın. Bir miktar arı sütünü dilaltına alın ve yutmadan bekleyin. 20 ile 30 saniye arasında dilaltındaki kılcal damarlar sayesinde hemen emilir ve sindirilir. Kulaktan dolma bilgilerle dozajı ayarlamamanızda yarar var.