Bir Dakikada Uykuya Dalmak İster Misiniz?

4 7 8 tekniği

Uykusuzluk kimi zaman büyük problemler yaratabilmektedir. Kimi zaman çok uykunuz vardır hatta uykusuzluktan gözleriniz yanıyordur ama uyuyamazsınız. Kimi zamansa hiçbir problem yokken yatakta deli gibi dolarsınız. İşte böyle durumlar için, çabucak uykuya dalmanızı sağlayacak bir tekniği siz kadinneder.com okurları için paylaşıyoruz.

Bu tekniğe “4-7-8” tekniği denir.

 

4-7-8 Tekniği İle Kolayca Uyumak

1- Sakin biçimde burnunuzdan 4 saniye boyunca nefes alın.

2- Nefesini 7 saniye tutun.

3- 8 saniye ağzınızdan yavaşça nefesinizi verin.

Gerçekten çok basit. İşe yaramayacak gibi gelebilir, ama işe yarıyor.

uyku tekniği

Uyku Tekniği Nasıl Çalışır

Stresli, huzursuz yada heyecanlı olduğunuz zamanlarda kandaki adrenalin miktarı artar ve nefes alıp verişleriniz dengesizleşir. Bu nefes tekniği ise sakinleştirici bir etki yaratır. Nefesinizi bu teknik ile yavaşlatarak kalbinizin atışlarını yavaşlatır ve daha çabuk sakinleşmiş olursunuz. Ayrıca bu teknik ile zihninizi tamamen nefes alıp verişinize odaklayarak zihninizi de sakinleştirmiş olursunuz. Bu sayede merkezi sinir sisteminiz yavaşça etkisini kaybeder ve içinizdeki duygulardan arınmış olursunuz.

Sonuç olarak tüm vücudunuz rahatlamış olur. Sahip olduğu fiziksel etkinin hızı ve gücü açısından, egzersiz bir anestezi etkisi yaratıyor diyebiliriz. Ayrıca 4-7-8 yöntemi hint yogisi tarafından da yüzyıllardır kullanılan bir tekniktir. Tam bir rahatlama sağlamak için meditasyon sırasında kullanılmaktadır.

4-7-8 Tekniğinin Size Faydası Ne Olacak

Üzerinizde bulunan tüm sıkıntılara ve strese rağmen kolayca uykuya dalmanızı sağlayacaktır. Örneğin canınızı sıkan sizi gerginleştiren bir durumda olduğunuzda bu teknik geceleri kolayca uyumanızı sağlayacaktır. Bir sınav öncesi yada ertesi gün heyecanlı bir durum ile karşılaşacaksanız iyi bir uyku mutlaka gereklidir. 4-7-8 tekniği ile sıkıntısız bir gece yaşayabilirsiniz.