Topuk Çatlağı Karbonat İle 10 Günde Hayatınızdan Çıkacak

Ayaklarımız bütün gün boyunca bedenin yükünü taşırlar. Bu yük biz fark etmesekde topuklarda birikir. Yorucu bir günün sonunda da dinlenmek istediğimizde bu dinlenme mutlaka ayaklarımızı dinlendirmek ile başlar. Aslında topuklarımızı sadece dinlendirerek  değil onlara bakım yaparakda daha sağlıklı olmalarını sağlamalıyız. Topuk çatlağı karbonat kullanarak hayatınızda bir sorun olmaktan çıkacaktır.

Güzel ve bakımlı bir vücuda sahip olmak her kadının hayalidir ve bunun için özellikle el ve yüz bölümlerine bakım yaparlar. Ancak ayak ve beraberinde topuk bakımı bir çok kadının önemsemediği bir konudur. Ancak unutulmamalıdır ki sağlıklı bir topuk ile sizde kendinizi zinde ve canlı hissedersiniz. Bu canlılık ve zindelik mutlaka vücudunuzun diğer bölgelerinede yansır. Bu sebeple çoğu zaman es geçriğiniz topuk bakımı güzelliğe giden yoldaki ilk adımınız olabilir.

topuk çatlağı karbonat

Bu sorunun cevabu hiç şüphesiz “evet” olacak. Karbonat bir çok hanımın mucize ürünleri arasındadır desek yanlış bir benzetme yapmış olmayız sanırım. Diş beyazlatmadan fırın temizliğine kadar bir çok alanda karbonatı kullanabilirsiniz. Topuk çatlağı ve mantar tedavisi için de karbonatı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.  

Topuk Çatlağı karbonat İle Nasıl Temizlenir?

Ayaklarınızın içerisinde rahat edeceği uygun büyüklükte bir kabın içerisine 2 litre ılık su ekleyin ve içerisine 1 tatlı kaşığı (elinizi korkak alıştımayın rahat olun 🙂 ) karbonatı ekleyin ve biraz karıştırarak dağılmasını sağlayın. 10 dakika kadar sonra su kullanıma hazır hale gelecektir. Su hazır hale gelince ayaklarınızı suyun içerisinde yarım saat kadar bekletin. 

Ayaklarınız suyun içerisinde iken topuklarınızı birbirine sürterek suyu topuklarınıza iyice yedirin. Ağar topuğunuzda mantar yada derin çatlaklar varsa hafif bir acı hissedebilirsiniz. Korkmanıza gerek yok. Yarım saat kadar bekledikten sonra işlem tamamdır. Ayaklarınızı temiz bir havlu ile kurulayarak çoraplarınızı giyebilirsiniz.

Karbonat ile topuk bakımı 10 gün boyunca devamlı olarak uygulandığı takdirde mantar ve topuk çatlaklarından tamamen kurtulabilirsiniz! Sabah ve akşam iki seans olarak uygulamak önerilmektedir ancak buna zamanınız dar ise yalnızca geceden geceye; 15 gün süresince uygulamak da büyük ölçü de yarar görmenizi sağlayacaktır.

Yapacağınız karbonat bakımından sonra topuklarınız yumuşayacaktır. Bu dönemle nemlendirici kremler kullanarak topuklarınızı nemlendirmeyi unutmayın. 10 günlük süre sonunda topuklarınız eski güzel halini alacaktır. Ancak devamında topuk bakımına devam etmeniz gerektiğinide unutmayın. Bakım yapılmayan topuklar ileride sizlerede çeşitli rahatsızlıklar olarak mutlaka geri dönecektir. 

Konuyu bitirmeden önce karbonata alerjisi olan yada karbonat kullanmak istemeyenler için topuk çatlağı için kullanabilecekleri bir kaç doğal yöntemide eklemek uygun olacak.

Vazelin Ve Limon İle Topuk Çatlağı Tedavisi

Vazelin neredeyse her evde bulunan ve bir çok cilt rahatsızlığında kullandığımız ürünlerin başında gelmektedir. Nemlendirici özelliği bulunmasıda topuk çatlaklarından hızla kurtulmanızı sağlamaktadır. Limon içerisinde bulunan strik asit vazelin ile birleştiğinde ortaya topuk çatları için kullanılabilecek doğal bir mucize çıkmaktadır. Özellikle topuklarda bulunan ölü derilerden limon vazelin karışımı ile kurtulabilirsiniz.

Ayaklarınıza vazelin limon bakımı yapmadan önce 20 dakika kadar ayaklarınızı ılık suyun içerisinde bekletin. Ardından kullanacağınız kadar vazelin ile bir kaç damla limon suyunu karıştırarak topuklarınıza uygulayın. Uygulama sonrasında temiz çoraplarınızı giyin. Gece uyumadan önce bu işlemleri yapmak daha iyi olacaktır. Bu sayede hem topuklarınızı dinlendirmiş hemde vazelin limon karışımın iyice ayaklarınıza nüfus etmesini sağlamış olursunuz.

Limona karşı alerjiniz varsa yada cildiniz hassas ise limon yerine aspirini ezerek vazelin ile karıştırıp kullanabilirsiniz.

Elma Sirkesi İle Topuk Çatlağı Tedavisi

Topuk çatlağı için evde uygulayabileceğiniz pratik yöntemlerden biride sirkedir. Hazırlayacağınız su ve elma sirkesi karışımı ile hem ayaklarınızdaki bakteri ve mantarlardan kurtulabilir hemde topuk çatlaklarınız pratik bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Bu karışımı hazırlarken dikkat etmeniz gerekn tek önemli nokta sirkenin doğal olmasıdır. Kaliteli olan işlem görmüş market sirkeleri mutlaka vardır. Eğer bildiğiniz ve güvendiğiniz bir marka varsa kullanabilirsiniz ancak biz doğal ev yapımı sirke kullanmanızı öneriririz.

Yine ayaklarınızın içerisinde rahat edeceği uygun büyüklükte bir kabın içerisine 2 litre ılık su ekleyin ve içerisine 1 su bardağı elma sirkesi ekleyin. Ayaklarınızı 15 – 20 dakika boyunca hazırladığınız bu suyun içerisinde bekletin. Ardından ayaklarınızı ılık ve temiz bir su ile yıkayarak kurulayın. 10 gün boyunca bu işlemleri tekrarlayarak topuk çatlağı sorunundan kurtulabilirsiniz.

Dilerseniz youtube kanalımıza eklediğimiz Topuk Çatlaklarına İyi Gelen 9 Doğal Çözüm videomuzu izleyebilirsiniz.