Diş Gıcırdatma Ve Sebep Olduğu Rahatsızlıklar

diş gıcırdatması

Diş gıcırdatma, çene ekleminde düzleşmelere, hasarlara ve kırıklara dahi sebep olabilmektedir.

 

Diş Gıcırdatma Yüz ve Baş Ağrılarına Sebep Olmaktadır

Diğer bir adıyla “bruksizm” halk arasında diş gıcırdatma olarak bilinmektedir. Bu problem psikiyatride “bruksizm” olarak adlandırılmaktadır. Bu problem insanda yüz ve baş ağrılarına sebep olmaktadır. Tedavi edilmediği ileri düzey seviyelerde ise çene ekleminde hasarlara, düzleşme ve kırıklara dahi sebep olabilecek ileri derece problemlere yol açabilmektedir. Bu rahatsızlık insanda sadece gece görülen bir problem değil çoğu insanın gündüzde karşılaştığı bir problemdir. Halk arasında neredeyse her 10 – 20 insanda bir diş gıcırdatma problemi görülmektedir.

 diş gıcırdatma tedavisi

Tedavi Edilmeyen Diş Gıcırdatma Çene Hasarlarına Sebep Oluyor

Pek çok insanda görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen, tedavi amaçlı bu rahatsızlıkla ilgili hastanelere müracaat sayısı oldukça azdır. Bu problem çoğunlukla gece ortaya çıkmaktadır ve diş yüzeylerinde düzleşme, ileri safhalarda çene problemlerine sebep olabilmektedir.

 

Diş Gıcırdatmanın Sebepleri

Diş gıcırdatma; huzursuzluk, depresyon, huzursuzluk, depresyon ve uyku bozukluğu sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca alkol, sigara, kafein, uyuşturucu, uyarıcı maddeler ve psikiyatrik ilaçları düzensiz kullanmak da diş gıcırdatmalara sebep olabilmektedir. Diş gıcırdatma yaşlılıktan ziyade daha çok genç yaşlarda görülen bir rahatsızlıktır. Özellikle kalıcı dişlerin çıktığı zamanlarda daha sık görülmektedir.
Çoğu insan bu problemi bir rahatsızlık olarak görmemektedir. Ancak diş gıcırdatmadaki artış sürtünmenin fazlalaşmasıyla, diş kayıplarına, şiddetli ağız ve çene ağrılarına sebep olmaktadır. En önemlisi ise çene eklemlerinde hasarlara, düzleşme ve kırıklara dahi sebep olabilmektedir. Bu sebeple diş gıcırdatma problemlerinde mutlak suretle bir diş hekimine müracaat edilmelidir.