Emziren Anneler Bitki Çayı İçebilir Mi?

Emzirme zamanlarında bazı hanımlar sütlerinin miktarını ve kalitesini çoğaltmak için bitki çayları içebiliyor. Devedikeni, çemen otu, ahududu ve rezene bitkilerinden yapılan çayların anne sütünü çoğalttığı çok eskilerden kabul edilmekle birlikte bu bitkilerin anne sütünü çoğaltıp çoğaltmadığı ile ilgili bilimsel çalışmalar çok azdır. Tüm bunlar göz önündü bulundurarak kadinneder.com olarak emziren anneler bitki çayı içmeye başlamadan evvel hekiminize mutlaka danışınız. Emziren annelere önerilmeyen, anne sütünü azalttığı yâda kalitesini düşürdüğü bilinen çaylar ise kuş otu, kekik, adaçayı, nane çayı ve maydanoz çayı ilk sıralarda yer almaktadır.

Emziren Annelerin Kullanabileceği Bitki Çayları

Emziren Annelerin Kullanabileceği Bitki Çayları

Emzirme tüm annelerde annenin yediği gıdalar içerisinde bulunan iyi veya kötü bileşenler süt kanalıyla bebeğe geçer. Besin kaynağı sadece anne sütü olan bebeklerin sağlığı açısından yediğiniz bütün yiyecek ve içeceklere özen göstermelisiniz. Bu dönemlerde çevrenizde bulunan tüm insanlar kendi kullandıkları süt arttırma yöntemlerini önereceklerdir ancak bilinmelidir ki bu tür yöntemler her insanda aynı etkiyi yaratmayabilir. Örnek verecek olursak çemen otu anne sütünü arttırmak için çok eskilerden beri kullanılır fakat gereğinden çok çemen otu çayı tüketmek bebeğinizde ishale ve mide sıkıntılarına sebep olabilir. Herhangi bir bitki çayı kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalı ve içeceğiniz bitki çayının oranını iyi ayarlamalısınız.

Kimi bitkiler kafein içermektedir ve aşırı miktarda kafein tüketmek emziren hanımlara önerilmemektedir. Türk çayının da üretildiği “Camellia sinensis” bitkisinin yapraklarından üretilen yeşil çay da kahvenin yarısı kadar kafein mevcuttur. Diğer yandan mate çayı, kakao bitkisinden elde edilen çaylar, guarana çayında da kafein mevcuttur. Marketlerden aldığınız bitkisel çaylarda kafein bulunup bulunmadığını etiketini mutlaka kontrol ediniz.

Anne Sütünü Azaltan Çaylar

Karahindiba çayı, nane, adaçayı ve keklikotu çayları anne sütünü azaltabilmektedir. Karahindiba çayının şişliği giderici özelliği bulunmaktadır ancak aşırı su kaybetmenize sebep olabilir. Bu çayların emzirme zamanlarında tüketilmesinin ne gibi olumsuz etkileri bulunduğu konusunda herhangi bir bilimsel çalışma bulunmamaktadır ancak geleneksel olarak tüketilmeleri tavsiye edilmemektedir. Bebeğiniz 6 aylık olana kadar bu çaylar uzak durmak sizin için en iyi olanıdır.

Emziren Annelerin Uzak Durması Gereken Çaylar

Emziren Annelerin Uzak Durması Gereken Çaylar

Kimi bitkileri emziren annelerin tüketmesi içerisinde alkaloidler içermesinden dolayı önerilmemektedir. Bu bitkiler C vitamini açısından oldukça zengin olsa dahi anne sütünün kalitesini yakından etkileyen “folik asit” üretiminin azalmasına sebep olabilmektedir. Bu çaylar bebekte sindirim problemlerine, ishale sebep olabilir ve süt kalitesini düşürebilir.

Ravent
Ginseng
Papatya
Boyotu
Gingko
Maydanoz
Hodan
Akdiken
Kekik
Sarı Kantaron
Anason Çayı

Yukarıda yazılı bulunan çayların dışında emziren annelerin tüketmemesi gereken ve yan etkileri bulunan çaylarda mevcuttur. Hamilelik, emzirme gibi vücutta değişimlerin bulunduğu hassas dönemlerde tüketilecek gıdalar tüketilmeden önce doğru bilgiyi almak için doktorunuza danışmalısınız.

kilo vermek

Emziren Anneler Zayıflamak İçin Hangi Çayları İçebilir?

Emziren anneler zayıflamak için birçok bitkisel çayı içebilirler ancak dikkat etmeleri gereken zayıflamak adına kesinlikle aşırıya kaçmamak ve içecekleri bitki çaylarının süt kalitelerine zarar vermediğinden emin olmak. Biz sizler için emzirme döneminde zayıflamak için kullanacağınız birkaç tarifi vereceğiz. Emziren anneler olarak zayıflamak için kullandığınız bitki çayları varsa bizimler paylaşabilirsiniz.

Aşağıda yazdığımız listede olan çaylar çoğunlukla emziren anneler için güvenilir olarak kabul görülmektedir. Fakat bu çayların aşırı olarak içilmesinin mide bulantısı, kusma, uykusuzluk gibi yan etkilere sebep olabileceğini aklınızda bulundurarak az miktarda içmelisiniz. Hekiminizden günlük olarak tüketebileceğiniz miktar hakkında sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Zencefil: Zencefili kurutulmuş olarak değil taze zencefili dilimlere ayırarak çayınızı yapabilirsiniz. Kan akışını arttırır ve mide ağrısını ve mide bulantısını giderir.

Kırmızı Ahududu: Anne sütünü çoğalttığı bilinmektedir. Bebek ayrıca emziren anne için yararlı bir çok mineral barındırır.

Isırgan Otu Çayı: Çok eskilerden bu yana anne sütünün miktarını ve yoğunluğunu arttırmak için kullanılır.

Kuşburnu: Yüksek miktarda C vitamini barındırır ve enerji verir.

Devedikeni: Anne sütünü arttırıcı özelliği mevcuttur.

Ekinezya Çayı: Meme sızılarını hafifletir, enfeksiyonların daha çabuk iyileşmesine faydalı olur, emziren anneyi soğuk algınlığına karşı korur.

Çemenotu Çayı: Sütü fazlalaştırır. Aşırı şekilde içilmesi sindirim problemlerine ve bebekte ishale sebep olabilir.

Emziren Anne Detoksu Zayıflama Kürleri

tarçınlı süt

Tarçınlı Süt

Süt protein, kalsiyum ve magnezyum bakımından oldukça zengin bir üründür. Günde iki kez tarçınlı süt hazırlayarak tüekebilir ve emzirme döneminde sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

yoğurt kürü

Yoğurt Kürü

Yoğurdun yağ yakma özelliği bulunduğu birçok bilimsel araştırma ile tasdiklenmiştir. Ancak emziren anneler diğer yoğurt kürlerinden farklı olarak keten tohumu ve dereotu ile hazırlanan yoğurt kürünü kullanmalıdırlar. Bir kâse tam yağlı yoğurdun içerisine bir çay kaşığı keten tohumu ekleyin ve üzerine bir miktar dereotu ekleyerek tatlandırın. Uyumadan iki saat önce yâda akşam yemeklerinde iki saat sonra yoğurt kürünü yiyerek sağlıklı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

 

Emziren Anneler İçin Ceviz Suyu

Emziren Anneler İçin Ceviz Suyu

Ceviz suyu içeren emzirme döneminde ortaya çıkan aşırı işteh sorununu dengeleyebilir ve sağlıklı bir kilo kaybı yaşayabilirsiniz.

Gece bir bardak suyun içerisine bir cevizin içini tam olarak ekleyerek sabaha kadar bekletin. Sabah aç karnına ilk önce ceviz suyunu için daha sonrada kalan cevizi yiyin. Hiçbir zararı olamayan bu tarifi istediğiniz kiloya gelinceye kadar uygulayabilirsiniz.

 

yeşil çay

Emziren Anneler Yeşil Çay İçebilir mi?

Emziren anneler yeşil çayı kontrollü ve aşırıya kaçmadan olacak şekilde tüketebilirler. Ancak biz kadinneder.com olarak yeşil çayı tek başına değil karanfil ile birlikte tüketilmesini önermekteyiz. Yine de emziren anneler yeşil çay ile tereddütleri var ise tüketmeyebilirler.

Bir bardak sıcak su içerisine bir paket yeşil çay ve bir çay kaşığı karanfili ekleyerek 5 dakika demleyin. Ilıyınca içebilirsiniz. Yeşil çayın en etkili tüketim saati öğlen yemeklerinden sonradır.

hibiskus çayı

Emziren Anneler Hibiskus Çayı İçebilir mi?

Emziren annelerin hibiskus çayı içip içemeyeceği ile ilgili herhangi bir bilimsel açıklama bulunmamakla birlikte internette bu konuyla ilgili pek çok farklı bilgi bulunmaktadır. Biz kadinneder.com olarak vücut ve hormon dengelerinin çok farklı olduğu emzirme dönemlerinde hibiskus çayını emziren annelere önermemekteyiz. Evet hibiskus çayı zayıflamaya büyük katkı sağlamaktadır ancak dediğimiz gibi vücut dengelerinin çok farklı çalıştığı emzirme döneminde bu bitki çayını içmek hem size hem de bebeğinize zarar verebilir.

papatya çayı

Emziren Anneler Papatya Çayı İçebilir mi?

Papatya çayının vücudu sakinleştirici, uykuyu düzenleyici ve gaz giderici özelliği bulunmaktadır. Bu özelliklerinden dolayı emziren annelere papatya çayı tüketimi aşırıya kaçmamak kaydıyla önerilmektedir. Özellikle yeni doğan çocuklarda gaz problemi, uykusuzluk problemi ve huzursuzluk problemleri yoğun olarak görülmektedir. Papatya çayı içerek hem kendinizi hem de bebeğinizi bu problemlerden uzak tutabilirsiniz.

Emziren Anne Zencefil Çayı İçebilir Mi?

Zencefilinde tıpkı papatya çayı gibi gaz sancılarını giderici özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple emzirme döneminde bayanlar aşırıya kaçmamak kaydıyla zencefil çayı içebilirler. Ancak hem kendinizin hem de bebeğinizin zencefile karşı alerjiniz bulunup bulunmadığına dikkat ediniz. Bunun için bir hekime başvurabilir yada çok az kullandıktan sonra hem kendinizdeki hem de çocuğunuzda değişiklikleri gözlemleyebilirsiniz.

Emziren anneler zencefil çayı yaparken kuru zencefil yerine taze zencefilleri dilimleyerek çayını yaparsa hazırlayacakları çay daha sağlıklı olacaktır.

Emziren Anneler Lavanta Çayı İçebilir mi?

Emziren Anneler Lavanta Çayı İçebilir mi?

Genel olarak emziren annelere lavanta çayı tüketilmesi önerilmemektedir. Bunu sebebi hem bu konuda bir bilimsel çalışma bulunmaması hem de tıpkı hibiskus çayında olduğu gibi vücut dengelerinin çok farklı çalıştığı emzirme döneminde lavanta gibi bitki çaylarını içmek hem size hem de bebeğinize zarar verebilir. Bu nedenle kadinneder.com olarak lavanta çayını emziren annelere önermemekteyiz.

 

Diğer Konularımız:

Emziren Annelerin Kullanmaması Gereken Besinler

Hibiskus Çayı Faydaları – Yararları Nelerdir?

Sumaklı Yoğurt Kürü İle Göbek Eritme

Göbek Eriten Mucize Yoğurt Kürü

Pinterest Sayfamızı Ziyaret Etmeyi Unutmayınız: www.pineterest/kadinneder