Cilt Bakım Maskeleri Evde Nasıl Hazırlanır? 12 Pratik Yüz Maskesi

Cilt Bakım Maskeleri

Cilt bakımı için müracaat edilen kozmetik ürünler hem kimyasal olmaları ile size zarar vermekte hem de doğal yollarla cildinizi evde kendi hazırlayacağınız malzemelerle koruyabilecekken bu ürünlere ciddi paralar verilmektedir.

Cilt üzerinde oluşan problemler hem sosyal açıdan sorun oluşturabilmekte hem de insanda istemsiz olarak bir güven problemi yaratabilmektedir. Tüm bu sebepler insanı cilt bakım ürünlerine yönlendirmektedir. Bizde sizler için cilt bakım maskeleri evde nasıl hazırlanır? Ve ev yapımı tarifleri hazırladık. Yazdığımız tariflerin hepsi hem evde bulunan malzemeler ile hazırlanabilir hem de oldukça pratik cilt bakım malzemeleridir.

Cilt Bakım Maskeleri Evde Nasıl Hazırlanır?

Cilt Bakım Maskeleri Evde Nasıl Hazırlanır?

Cilt sorunlarını çözmek için birçok kişi güzellik merkezlerine müracaat etmekte ve hatırı sayılır paraları buralara aktararak güzelleşmeye çalışmaktadır. Evet, bazen güzellik merkezlerine mecburi olarak gidilebiliyor ancak unutmayın ki hanımlar doğa size güzellik kazandırmak için birçok seçenek sunuyor. Basit birkaç deneme ile sizde vücut ve cilt tipinize uygum cilt bakım maskenizi evde hazırlayabilirsiniz.

Her doğal ürün her ciltte aynı etkiyi yaratmayabilir, bu sebeple evde yapılabilecek cilt maskelerini bir araya getirdik. Size uygun olanını seçerek kullanabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Maskesi

Malzemeler

  • 1 adet yumurta
  • 1 adet avokado
  • Yarım çay kaşığı kadar limon suyu

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakım Maskesi Yapılışı

Uygun büyüklükteki bir kap içerisinde malzemeleri krem kıvamına gelene kadar karıştırın. Hazırladığınız cilt bakım kürünü cildinize uygulayın ve cildinizde kurumasını sağlayın. 15 dakika sonra kürü soğuk suyla temizleyebilirsiniz.

Yumurta Akı, Bal Ve Limon Suyu Maskesi

Yumurta Akı, Bal Ve Limon Suyu Maskesi

Cildi germek ve gözenekleri daraltmak için kullanılabilecek en doğal yöntem yumurta akıdır ve birçok cilt bakım maskesinin özünü yumurta akı oluşturmaktadır.

Cilt Bakım Maskenin Yapılışı

Uygun büyüklükte bir kap içerisinde 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı limon suyu ve 1 yumurtanın akını karıştırın ve hazırladığınız karışımı cildinize uygulayın. Cildinizde 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü temizleyebilirsiniz.

Donuk Ciltler İçin Aspirin Maden Suyu Cilt Bakım Maskesi

Donuk Ciltler İçin Aspirin Maden Suyu Cilt Bakım Maskesi

Malzemeler

  • 5 adet aspirin
  • 90 ml maden suyu
  • 15 ml elma sirkesi

Maskenin Yapılışı

Aspirinleri bir kap içerisinde yada havan yardımıyla iyice dövünüz. Ardında maden suyu ile sirkeyi karıştırarak hazırlamış olduğunuz olduğunuz aspirinleri üzerine ekleyiniz. Hazırladığınız cilt bakım maskesini cildinize sürerek kullanabilirsiniz.

siyah nokta maskesi

Pratik Sivilce Maskesi

Cilt problemlerinin belki de en büyüklerinden biri sivilce problemidir. Hazırlayacağınız sivilce maskesi ile hem sivilcelerden kurtulabilir hem de sivilce izlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Malzemeler

  • 4 yemek kaşığı bal
  • 4 çay kaşığı limon suyu
  • 3 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 yumurta

Hazırlanışı

Bir kap içerisine tüm malzemeleri ekleyerek karıştırınız. Daha sonra karışımı yaklaşık 20 dakika boyunca dinlendiriniz. Ardından cildinize uygulayınız. 10-15 dakika cildinizde kaldıktan sonra ılık su ile cildinizi temizleyebilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Muzlu Cilt Bakım Maskesi

Kuru Ciltler İçin Muzlu Cilt Bakım Maskesi

Muz maskesi en pratik cilt bakım maskesidir diyebiliriz çünkü kullanacağınız tek malzeme muz. Dilerseniz ek malzemelerle maskeyi güçlendirebilirsiniz ama maskenin özü muzdur.

Maskenin Hazırlanışı

Bir adet muzu püre haline gelinceye kadar birkaç içerisinde eziniz. Daha sonra yüzünüze sürerek yaklaşın 15 dakika cildinizde bırakın daha sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayınız. Yüzünüzü yıkarken hafif vurarak yıkayınız.

Muz maskesinin etkisini arttırmak için içerisine 2 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yoğurt ekleyerek hazırlayabilirsiniz.

Yağlı Ciltler İçin Soda Maskesi

Yağlı Ciltler İçin Soda Maskesi

İlk olarak basit cilt bakım malzemeleri ile başlamak daha iyi olacak diye düşünerek basit ev maskelerini ilk önce yazdık. Bunlardan biride soda maskesi.

Hazırlanışı

Sade sodadan bir iki yemek kaşığı alıp bardak içerisine ekleyin. Parmaklarınızı sodaya batırarak yâda pamuk yardımıyla yüzünüze sürün. Silmeden sodanın yüzünüzde kurumasına izin verin.

https://image.shutterstock.com/image-photo/apple-cider-vinegar-made-fermented-450w-587034113.jpg

 

Elma Sirkesi Cilt Bakım Maskesi

Sirke bazı kimseler tarafından sevilmese de cilt için çok faydalı ürünlerden biridir.

Hazırlanışı

Hazırlanışı diğer cilt bakım maskeleri kadar kolaydır. Bir bardak suyun içerisine bir yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve hazırladığınız karışımı yüzünüze sürün. Maskesi yapmadan önce yüzünüzü mutlaka yıkayınız.

Zeytin Yağı Maskesi

Zeytin Yağı Maskesi

Gerçek bir zeytinyağının cildi nemlendirmek ve cildi parlaklaştırmak gibi birçok faydası bulunmaktadır.

Bir tatlı kaşığı zeytinyağını parmaklarınızı yüzünüze sürün ve iyice yedirin. Fazla batırmadan nazik bir şekilde yedirin. Yağı cildinize nüfus etmesini sağlayın. Yüzünüzde yarım saat kadar beklentinden sonra (Cilt yapınıza göre süreyi uzatıp kısaltabilirsiniz) soğuk suyla temizleyiniz.

Tüm Ciltler İçin Süt Tozu Maskesi

Tüm Ciltler İçin Süt Tozu Maskesi

Bir bardağın dörtte biri kadar süt tozu ekleyin. Üzerine karıştırarak su ekleyin ve hamur kıvamına gelene kadar karıştırın. Daha sonra hazırladığınız maskeyi yüzünüze sürün ve yüzünüzde kurumasını sağlayın. İyice kuruduktan sonra ılık su ile yüzünüzü yıkayın.

Bal Maskesi

Tüm Ciltler İçin Bal Maskesi

Balda tıpkı yumurta akı gibi tüm cilt maskelerinin içerisinde bulunmaktadır. Sizde basit bak maskesi ile cildinize bakım yapabilirsiniz.

Benmari usulü ısıtacağınız iki yemek kaşığı balı ılıdıktan sonra yüzünüze sürün. Maske yüzünüzde 15 dakika kaldıktan sonra yüzünüzü ılık su ile temizleyebilirsiniz.

karbonat yoğurt maskesi

Cildi Yumuşatan Ve Temizleyen Yoğurt Maskesi

Bir kase süzme yoğurdu tabaka şeklinde yüzünüze sürün ve 15 dakika boyunca yüzünüzde bekletin. Silerseniz içerisine portakal suyu ekleyerek de kullanabilirsiniz. Eğer portakal suyu ekleyerek kullanacaksanız yüzünüzde 5 dakika bekletiniz.

Salatalık Bal Maskesi

Salatalık Bal Maskesi

Son olarak vereceğimiz tarif salatalık bal maskesi. Salatalığın cilt üzerindeki etkisini bilmeyen yoktur. Bu cilt güzelleştirici ürünün yanına balda eklenince ortaya evde hazırlayabileceğiniz etkili bir cilt bakım maskesi çıkmaktadır.

Bir kaşık bal ile yarım salatalığı ezerek püre haline getirin ve karışımı yüzünüze uygulayın. Yüzünüzde 20 dakika kaldıktan sonra su ile temizleyebilirsiniz.