Evde Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç bakımı tüm kadınların ortak problemlerinden birisidir. Saç bakımı için pahalı saç kozmetik ürünleri kullanabilir yâda kuaföre gidebilirsiniz fakat bu işi daha keyifli ve çok daha hesaplı yapmanın bir yolu daha var, bir miktar beslenmenize dikkat etmek ve doğal ürünlerle evde yapabileceğiniz bir saç bakımı alışkanlığı oluşturmak. Eğer bu iki konuya dikkat ederseniz ve sürekli olarak uygulayabilirseniz dışarıda saç bakımı yaptırmanız veya pahalı saç bakımı ürünlerine para harcamanıza gerek kalmayacak.

 

Saç Bakımında Saçın ve Saç Derisinin Temiz Olması Önemli

Saç bakımında en büyük sorunlara biri saçların koparak dökülmesi ve kepektir. Bunun başlıca sebebi saç derisinde kalan jöle, köpük benzeri saç bakım ürünlerinden dolayı kalan artıklar, toz ve yağ sebebiyle saç köklerinin tıkanmasıdır. Bu sebeplerden dolayı saç derinizin her zaman temiz olmasına özen gösteriniz. Saç kökleriniz kirden dolayı tıkanırsa saç telleriniz zayıflar, koparak dökülmeleriniz çoğalır ve saçınız donuk görünür.

Hindistan Cevizi Yağı Saç Maskesi

Saç Ve Saç Derisini Temizlemek İçin Doğal Yöntemler

Saçı ve saç derisini doğal yollarla temizlemek için 2 basit uygulama var.

 

– Birincisi haftada 1-2 defa saçlarınızı sirkeli su ile durulamak.

Hazırlanışı: 1 su bardağı sirkeyi 2-3 litre suya ekleyiniz ve saçlarınızı şampuanla yıkadıktan sonra hazırladığınız bu karışım ile durulayınız. Saçlarınız ıslakken sirke koku yapabilir fakat kurudukça bu koku hafifleyecektir. Koku sizi fazla rahatsız ederse bakım sıralamasını değiştirebilirsiniz. Yani ilk olarak saçınızı hazırladığınız sirkeli su ile ıslatabilir daha sonra şampuanla yıkayabilirsiniz. Sirkeli su saçlarınızı temizlemenin yanında saçlarınıza hacim ve doğal bir parlaklık kazandırır.

 

– İkinci olarak yapmanız gereken uygulama ise karbonatla yapılan saç terapisi. 2 litresu içerisine 3 yemek kaşığı karbonat ekleyerek karıştırın ve sirke karışımında olduğu gibi saçınızı hazırladığınız bu suyla durulayın. Hazırlayacağınız karbonatlı su karışımı ile saç saç derinizde kalan artıkları temizleyerek saç derinizin pH değerini dengeler ve saçınızı yıpratan cilt rahatsızlıklarına karşı koruma sağlamış olursunuz.

Saçlarınızı Çok Sıcak Su İle Yıkamayın

Saç derisinde üretilen yağın fazlası kötü olabilir fakat saç derimizin ve saç tellerinizin bu yağa mutlaka ihtiyacı var. Eğer bu yağı tamamen kurutursanız çok çabuk kırılan, kuru ve donuk gözüken saçlarınız olur. Saçlarınızı aşırı sıcak su ile yıkarsanız saç derisinde mevcut olan bu yağ tamamen ortadan kalkacaktır. Ortalama olarak 15 günde birçok sıcak suyla yıkanmanın bir zararı olmayacaktır fakat haftada 2-3 defa saçlarınızı sıcak suyla yıkıyorsanız bir müddet sonra saçlarınız kuruyacaktır. Saçlarınızı soğuk suyla yıkamak saç derisindeki kan dolaşımını arttırarak canlılık vermesini sağlar. Saç derisindeki kan miktarı fazlalaştıkça saç kökünde bulunan hücrelere giden oksijen miktarı da fazlalaşır.

 

Saçınızı Çok Sık Yıkamayın

Saçlarınızı çok fazla yıkamak saçı ve saç derisini kurutur ve bu sebeple saçlar cansız görünür ve kırıklar fazlalaşır. Saçınızı haftada 1-2 defa yıkamanız yeterli olacaktır. Saçlarınız çok fazla yağlanıyorsa her iki yıkama arasında kuru şampuan kullanabilirsiniz.

 

Saçınızı Güneşten Koruyun

Cildinizde olduğu gibi saçlarınız da güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korumasızdır. Güneş ışınları saç tellerinizi ve saç derinizi kurutarak saçlarınızı cansızlaştırır ve kurumasına, rengini kaybetmesine sebep olur. Güneşin bu olumsuz etkilerinden saçlarınızı korumak için yüksek koruma faktörlü saç kremi kullanın yâda şapka takın.

Eğer saçlarınız güneşten yıprandıysa şu bakım maskesini uygulayabilirsiniz. 1-2 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 yemek kaşığı bal ve 1 yumurtanın akıyla iyice karıştırarak saçlarınıza uygulayınız. 20 dakika beklettikten sonra hafif bir şampuanla yıkayın ve su ile iyice durulayın.

Saçınızı Doğal Yöntemlerle Kurutun

Saçlarınızı doğal yollarla kurutmak oldukça önemlidir. Saç kurutma makineleri, saç maşası gibi aletler fazla kullanıldıklarında saçı kurutur, koparak dökülmeleri artırır ve uçlarının daha çok kırılmasına sebep olur. Saçlarınızı yıkadıktan sonra evde oturacaksanız saçlarınızı havlu yardımıyla çok fazla hırpalamadan olabildiğince kurutun ve doğal kurumaya bırakın. Saçınızı ıslak olduğunda kesinlikle fırçalamayın. Saç kurutma makinesini mecburi olarak kullanacaksanız en azından en soğuk hava ayarında kullanmaya çalışın. Tüm bunlara ek olarak kırıkları 5-6 haftada bir keserek düzeltin.

saç serumu

Doğal Saç Bakımı Uygulamaları

Yazımızın bu bölümünde saçınıza doğal yollarla parlaklık verecek, kurumasını engelleyecek, saç derisine bakım yaparak nemlendirecek bazı kolay saç maskelerini siz kadinneder.com okurları için derledik. Evde bulunabilecek ve yapımı oldukça kolay bu saç maskeleri ile saçlarınızı kendiniz ek ücret ödemeden bakıma alabilirsiniz.

 

Yumurtayla Saç Bakımı

Yumurta protein açısından son derece zengindir bilhassa cansız, boyadan veya güneşten yıpranmış kuru saçlar için uygulanan maskelerin neredeyse hepsinde yer alır. Zamanın az ise yalnızca 1 yumurtayı (Uzun saçlarınız varsa 2 yumurta da kullanabilirsiniz) köpürünceye kadar çırpın ve masaj yaparak saç derinize uyguladıktan sonra arta kalanı kökten uçlara doğru saçlarınıza sürüp 20 ile 25 dakika arası bekletin. Yumurtayı saçlarınız ıslak iken (fazla suyu havluyla alınmış) süreceksiniz. Saçlarınıza uyguladığınız yumurta maskesini temizlemek için soğuk su (ılık su da olabilir) ve hafif bir şampuan kullanabilirsiniz. Yumurta maskesini haftada bir uygulayarak saçlarınızı nemlendirebilir, saç derinizi yumuşatabilir, saçınıza parlaklık verdirebilir ve saç kırıklarını azaltabilirsiniz.

 

Saç Yumuşatmak İçin Bal

Kuru ve sert saçlardan şikâyetçi iseniz evde uygulayabileceğiniz bal maskesi tam saçlarınız göre.

Hazırlanışı: 1 yemek kaşığı balı hafif kıvam vermesi için 2 yemek kaşığı zeytinyağıyla karıştırınız ardından karışımı saçınıza ve saç derinize uygulayınız. Ortalama 30 dakika saçlarınızda beklettikten sonra hafif bir şampuanla saçlarınızı temizleyiniz. Eğer saçlarınız çok kuruysa yâda fazla kırılıyorsa bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Bal ile yapabileceğiniz bir diğer saç maskesi de süt, bal maskesidir.

Hazırlanışı: Yarım bardak süt içerisine 1 yemek kaşığı balı ekleyerek iyice karıştırın. Daha sonra hazırladığınız bal-süt karışımını saçlarınıza ve saç derinize masaj yaparak uygulayınız. Yaklaşık 15 dakika saçlarınızda bekletin ve daha sonra saçlarınızı şampuanla temizleyin.

 

Badem Yağıyla Saçlarınızı Nemlendirin

Saçlarınızın istediğiniz sürede uzamamasının en büyük nedenlerinden biri saç kırıkları ve bu saç kırıklarının düzeltilmeye çalışılmasıdır. Bu sorunu aşmak için badem yağı yâda zeytinyağıyla saçlarınıza bakım yapabilirsiniz. Yeteri miktarda badem yağını (Saçınızın uzunluğuna göre belirleyiniz) ocakta ılık olacak şekilde ısıtın (40 saniye kadar ısıtmanız yeterli olacaktır). Isıtma işlemini yaparken çok kısık ateş kullanın ki hem yağ çok fazla ısınmasın aynı zamanda da yanmasın. Ardından ılık yağı saç derisine masaj yaparak uygulayın ve kalan yağı kökten uçlara kadar saçlarınıza yedirin. Yağı saçlarınızsa 30 dakika kadar beklettikten sonra şampuanla temizleyebilirsiniz. Eğer sıcak yağ bakımı yapacak vaktiniz yoksa sadece saç uçlarınıza bir miktar badem yağı yâda zeytinyağı sürebilirsiniz.

doğal saç bakımı

Saç Dökülmesine Karşı Yaş Maya Maskesi

Malzemeler:

Yarım paket yaş maya

1 çorba kaşığı ılık süt

1 yemek kaşığı badem yağı

1yemek kaşığı avokado yağı

 

Hazırlanışı: Yaş mayayı süt ile beraber üzerinde hiç bir pürüz kalmayacak biçimde eziniz. Avokado yağı ve badem yağını karışımın içerisine ekleyerek eşit bir biçimde dağılıncaya kadar karıştırın. Hazırladığınız maskeyi saçlarınızın her tarafına iyice yedirin. Daha sonra saçlarınızı streç filmle kapatarak, 1 saat bekleyin. Bir saatin sonunda eğer imkân varsa doğal bir sabunla yoksa normal şampuan ile yıkayarak temizleyiniz.

 

Saçlara Parlaklık Veren Bamya Maskesi

Bamyanın içerisinde bulunan antioksidan ve vitaminlerin saçlarınızı yumuşak ve pırıl pırıl yapabildiğini biliyor muydunuz?

 

İçeriğinde bakır, çinko, potasyum, folat ve tiamin içeren bamya, bu maddelerden dolayı saçlara çok iyi gelir ve parlamasını sağlar.

 

Eğer sizde saç kırıklarından ve saçlarınızın sert olmasından şikâyetçi iseniz Bamya Maskesini kullanabilirsiniz.

 

Saçlara Parlaklık Veren Bamya Maskesi Tarifi:

 

1 su bardağı suyun içerisine dikey olarak kesilmiş 8 ile 10 adet bamyayı koyun.

 

Ocakta düşük bir sıcaklıkta yapışkan bir kıvama gelinceye kadar bir taşım olarak kaynatın.

 

Daha sonra ocaktan alıp içerisine 1-2 damla lavanta yâda nane yağı ekleyip soğumaya alın.

 

İnce bir tül yardımıyla hazırladığınız karışımı süzün ve temiz bir şişeye doldurun.

 

Saçınızı normal bir şekilde şampuanla yıkadıktan sonra hazırladığınız Bamya Maskesini bakım kremi olarak saçlarınıza uygulayınız.

 

Maskeyi 5 dakika saçlarınızda beklettikten sonra bol su ile iyice durulayınız.

 

Saç Bakımı ve Beslenme

Tıpkı cilt bakımında olduğu gibi saç bakımında da asıl kural içten dışarı doğru sağlıklı saçlardır. Yani saçlarınıza dışarıdan ne kadar bakım yaparsanız yapın, saçlarınıza ne kadar özen gösterirseniz gösterin eğer düzgün bir beslenme alışkanlığınız yok ise ilerleyen yaşlarda saçınız mutlaka sağlıksız görünecektir. Vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri vücuda tam olarak vererek, fast-food ve konserve benzeri gıdaları daha az tüketerek, yeteri kadar su içerek saçınıza en büyük bakımı yapmış olursunuz.

saç bakımı

 

Saçlara Faydalı Bitkiler

 

Kına: Kına saç bakımında çok eski zamanlardan beri kullanılan ve tropik iklimlerde yetişen bir bitkidir. Yüz yıllardır saçı renklendirmek ve nemlendirmek için kullanılan bu bitki aynı zamanda saçları canlandıran protein bakımından oldukça zengindir.

 

Papatya: Papatya saçlarınızı temizleyen, saç derisini yumuşatan ve saç köklerini güçlendirerek saçları daha dayanıklı yapan etkili bir bitkidir. Tüm bunların yanında kaşıntı, egzama, mantar benzeri saç derisinde tahrişe neden cilt rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Saçlarınıza papatya suyu sürüp güneşe çıkarsanız saçlarınızın birkaç ton açıldığını göreceksiniz.

 

Biberiye: Saç derisini yumuşatıp derinlemesine temizlemek ve kepekle mücadele etmek ve için kullanılmaktadır. Biberiye ile saç bakımı yapmak için 2-3 su bardağı su içerisine bir avuç taze yâda kurutulmuş biberiye ekleyerek 10-15 dakika arası kaynatınız. Daha sonra karışımı süzerek bir kavanoza ekleyin ve oda sıcaklığında soğumaya alınız. İçerisine birkaç damla buğday tohumu yağı ekleyerek hazırladığınız karışımı saçlarınızı durulamak için kullanabilirsiniz.

 

Arnica ve Biberiye Yağı: Arnica (dağ tütünü ve öküz otu olarak da bilinmektedir) ve biberiye yağını saç dökülmelerine karşı kullanabilirsiniz. Temiz bir kap içerisine bu iki yağdan eşit miktarda ekleyerek karıştırınız. Daha sonra saç derinize masaj yaparak uygulayınız. Karışımı saçınızda 30 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayarak yıkayınız.

 

Hatmi ve Dulavratotu: Yarım litre kaynamış su içerisine bir yemek kaşığı hatmi, 1 yemek kaşığı dulavratotu ekleyiniz ve 10 dakika süresince demleyiniz. Belirli bir soğukluğa gelince karışımı süzerek saçlarınızı bu suyla durulayabilirsiniz.

 

Yosun Özü: Deniz yosunu ve yosun özü içeren saç maskeleri saç sağlığı bakımından önemli amino asitler ve vitaminler içermektedir. Yosun özü yıpranmış saçlara lazım olan bakımı sağlarken aynı zamanda saç derisini yumuşatır.

 

Çuhaçiçeği: Çuhaçiçeği yağının iltihap önleyici özelliği bulunmaktadır ve saç derisindeki kaşıntılı, saç köklerine zarar veren cilt rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılabilmektedir. Saç büyümesine faydalıdır ve kepeği azaltır.

 

Keten Tohumu Yağı: Omega yağ asidi açısından zengin olan keten tohumu yağı saçlara doğal bir parlaklık verir ve saçların daha sağlıklı görünmesini sağlar.

 

Tarçın: 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 çay kaşığı tarçınla birlikte hazırlanan karışımı saç derisine masaj yaparak uygulayınız ve 15 dakika boyunca saçlarınızda bekletiniz. Tarçın saçların uzamasına faydalı olurken saçlara parlaklık ve yumuşaklık verir.

 

Diğer Konularımız:

Saçlarınız İçin Aspirin Karbonat Maskesi

Saçları Hızlı Uzatan Kür

Saç Yumuşatıcı Maske

Yağlı Saçlar Limon İçin Ve Lavanta Kürü

Facebook Sayfamızı Ziyaret Etmeyi Unutmayınız: www.facebook.com/kadinneder