Göz Altı Morlukları İçin Ev Yapımı Doğal Çözümler

Gözaltlarımızda oluşan morluklar kadın erkek fark etmeksizin birçok kişinin cilt ile alakalı sorunlarından biridir. Göz altı morlukları için ev yapımı doğal çözümler kullanarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Göz altı morlukları çoğu zaman uykusuzluk, aşırı stres, alkol tüketimi ve düzensiz yaşam tarzından dolayı oluşmaktadır. Bundan kurtulmak için kimyasal ürünlere başvurmadan önce evde hazırlayacağınız doğal çözümlerden sizin için etkili olacaktır. Yazımızda bahsettiğimiz göz altı morlukları kürleri bu tür sebeplerden dolayı oluşan morluklar için etkilidir.

Ama bazen göz altı morlukları genetik sebeplerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bunun çözümü de çoğu zaman tıbbi müdahale olmaktadır. Unutulmamalı ki sağlık açısından aşırı bir zararı bulunmasada görüntü olarak kişinin kendini kötü hissetmesine neden olan bir durumdur. Bu sebeple ilk olarak göz altı morlukları için doğal tedavileri denemenizi öneririz.

Göz Altı Morlukları Neden Oluşur?

  • Yetersiz  uyuma ve uyku düzensizliğine  bağlı olan göz altı morarmaları  görülebilmektedir.
  • Aile genlerine bağlı olan gözaltı morarmaları görülebilir.
  • Tempolu ve yoğun  yaşama şekline bağlı olabilir.
  • Çalışma ortamının aşırı  stresli olmasına bağlı olarak gözaltı morlukları oluşabilir.
  • Kişinin aşırı sigara, alkol tüketimine bağlı olabilir.
  • Kişideki beslenme düzensizliği, kafein içeren ürünlerin fazla tüketilmesinden dolayı oluşabilir.
  • Vücudumuzun az su tüketiminden dolayı oluşan morarmalar olabilir.
  • Kullanılan makyaj ürünlerinin kalitesizliği ve iyi bir şekilde temizlenmemesine bağlı olabilir.
  • Bunun dışında yaş ile cilt tipine göre morarmalar da meydana gelebilir.

√Gözaltı Morlukları İçin Kürler – İbrahim Saraçoğlu – Suna Dumankaya

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer? Evde Ne Yapılabilir?

Salatalık Kürü

Bir tane salatalığı kabuklu bir şekilde ince dilimler halinde kesiyoruz. Daha sonra kestiğimiz dilimleri göz kapaklarımıza ve altına koyuyoruz Takriben 10 dakika gözlerimiz kapalı bir şekilde bekliyoruz. Salatalık soğuk olursa daha faydalı bir sonuç elde ederiz. Bu yöntemi her gün uygulayabilirsiniz.

 √Jelatinli Cilt Maskeleri

Patates Kürü

İlk öncelikle 1 tane patatesi yuvarlak biçimde kesiyoruz. Daha sonra kestiğimiz yuvarlakları sütün içerisine koyuyoruz. Sütte bekletmeye gerek olmadan patatesleri gözlerimize yerleştirip, 10 dakika bekletiyoruz.

Gelenekselleşmiş olan patates kürümüz gözlerimizin altındaki derinin yumuşamasını ve rahatlamasını sağlayacak ve bu şekilde gözaltı morarmalarına iyi gelecektir.

 √Patates Suyu Maskesi İle Cilt Ve Yüz Bakımı

Domates Kürü

Bir tane domatesin yarısının suyunu bir kaseye ayırıyoruz. Sonrasında aynı kase içerisine çeyrek limon suyu sıkıyoruz. Kasenin içerisindekileri karıştırıyoruz. Bu karışımı bir pamuk yardımı ile yavaş bir şekilde göz altlarımıza sürüyoruz. Sürdüğümüz karışımı 5 ya da 10 dakika arası bekletip güzelce yıkıyoruz.

Çay Poşeti Uygulaması

Göz altı morlukları için çay poşeti uygulaması yaparak hem göz altlarınızı dinlendirebilir hem de morluklardan kurtulabilirsiniz. Bütün günün yorgunluğunu da gözlerinizden alabilirsiniz. Soğuttuğunuz poşet çayları uyumadan önce on dakika kadar gözlerinizde bekletmeniz yeterli olacaktır. Herhangi bir bitkisel poşet çay olabilir. Hiç önemli değil. Eğer poşet çay bulmakta zorlanırsanız normal demlediğiniz çayı soğutarak uyumadan önce gözlerinize bir bez yardımıyla sürebilirsiniz.

Her Evin Kurtarıcısı Aloe Vera

Bir çok mutfağın vazgeçilmezi aloe vera oldu son zamanlarda. Cilt için bir çok faydası bulunan bu bitkiyi artık temin etmeside kolay. Bitkini küçük bir dalından alacağınız aloe vera jelini göz altlarınıza sürerek kullanabilirsiniz. Bir süre beklettikten sonra mutlaka ılık su ile yıkayarak temizleyin.

Göz Altı Morlukları İçin Tedavi  Yöntemleri Nelerdir?

Kimyasal Peeling ile Tedavi Yöntemi: 
Bilindiği gibi peeling cildin yenilenmesi için yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem de cildin tamamen temizlenip, derinin yenilenmesi amacıyla uygulanır..

Mezoterapi İle Tedavi Yöntemi: 
Vitaminler, minerallar, aminoasit, enzimler ve çeşitli ilaç karışımlarının gözaltlarına uygulanmasıyla olur.

Işık Dolgu ile Tedavi Yöntemi: 
Bazen gözaltlarındaki  kemik yapısından dolayı çökmeler oluşabilmektedir. Bu sebepten dolayı kişinin vücudundan yağ alınır ve gözaltına enjekte edilir. Işık dolgu tedavi biçimi de bu şekilde gerçekleşir.

Blefaroplasti Tedavi Yöntemi:
Blefaroplasti yöntemi aslında en son tercih edilmesi gerekli olan bir tedavi biçimidir. Çünkü ameliyat ile gözaltında ve göz kapağında var olan derinin toparlanması yöntemidir.

√Karbonat Yoğurt Maskesi İle Cilt Bakımı

Sıkça Sorulan Sorular;

Göz Altı Morlukları En Hızlı Nasıl Geçer?

Bazen göz altı morluklarından hızlıca kurtulmak gerek. Özellikle sabahları buna çok ihtiyaç duyulur. Bu yöntemler göz altı morluklarını hızlıca geçirecektir.

Soğuk Kompres: Göz altlarınıza soğuk ile şok etkisi yaparak kılcal damarlarınızın geri çekilmesini sağlayabilirsiniz. Buzlukta bekleterek soğuttuğunuz kaşığın dış tarafınızı bir dakika kadar göz altlarınızda bekleterek göz altı morluklarını hızlıca geçirebilirsiniz.

Gözaltı Morlukları Nasıl Yok Edilir?

Bu sorunun bir çok cevabı var ancak kısaltacak olursak; eğer yorgunluk, alkol yada uykusuzluk sebebiyle oluşan göz altı morluklarınızın varsa yazmış olduğumuz ev yapımı çözümler ile sorununuza bir çare bulabilirsiniz. Fakat tüm bu sebepler hayatınız olmasa bile göz altı morluğu yaşıyorsanız büyük ihtimalle genetik bir sorundur. Genetik sebeplerin çözümü çoğu zaman küçük operasyonlar olmaktadır. Konu içerisinde yazmış olduğumuz tedavi yöntemlerine göz atabilirsiniz.

Vazelin Göz Altı Morluklarına İyi Gelir Mi?

Vazelin göz altı morlukları için verilen tariflerde kendine yer bulur ancak direkt olarak tedavi amaçla işe yaramaz. Vazelinin cildin rengini açma özelliği vardır. Göz altı morluklarının bulunduğu bölgeye sürerek cildin renginin açılmasını ve morarmanın geçici olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sebeple göz altı morlukları için yapılan kürlerde vazelin kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Göz Altı Morlukları Neyin Belirtisi?

Göz altı morlukları çoğu zaman bir cilt problemdir ve oluşmaya başladığında cilt ile alakalı çözüm yolları aranmaya başlar. Genellikle de bu durum böyledir. Ancak bazen göz altı morlukları demir eksikliği, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarının sonucu olarak ortaya çıkabilmektedir. Sizde buna bezer belirtiler mevcutsa morlukları kapatmaya çalışmadan önce mutlaka bir doktora başvurun.

Göz Altı Morlukları En İyi Nasıl Kapatılır?

Her insanın cilt tipine morluğun ortaya çıkış sebebine göre en iyi kapatma ürünüde değişmektedir. Yazımızda bahsettiğimiz kürleri yada tedavi yöntemlerini deneyerek sizin için en iyi kapatma şeklini bulabilirsiniz.

Göz Altı Morlukları İçin Hangi Yağ Kullanılır?

Göz altı morlukları en iyi yağ badem yağı ve hindistan cevizi yağıdır. Bir yemek kaşığı badem yağı ile bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağını karıştırarak sabah göz altlarınıza sürebilirsiniz. Özellikle tüm gün kendini bu morluklardan korumak isteyenler için bu iki bitkisel yağ çok işe yarayacaktır. Eğer ulaşma imkanınız olursa üzüm çekirdeği yağıda kullanabilirsiniz.

Türk Kahvesi Göz Altına Sürülür Mü?

Bir yemek kaşığı kahve ile iki yumurtanın akını karıştırarak gözaltlarınıza sürün. 20 dakika maskeyi beklettikten sonra ılık su ile yıkayarak temizleyin. Haftada bir kaç kez kullanarak türk kahvesi ile göz altı morluklarından kurtulabilirsiniz.

Karbonat Göz Altı Morluklarına İyi Gelir Mi?

Yarım bardak ılık suyun içerisine bir çay kaşığı karbonat ekleyerek karıştırın ve bir bez yada pamuk yardımıyla göz altlarınıza sürün. 20 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Ayrıca karbonatın cildi açıcı ve yumuşatıcı özelliğide bulunmaktadır.

Muz Kabuğu Göz Altı Morluklarına İyi Gelir Mi?

Muz kabuğu göz altı torbalarına iyi gelir. Gözlerinizi ve göz kapaklarınızı dinlendirerek rahatlamanızı sağlar. Ayrıca muz kabuğu içerisinde bulunan potasyum cilt lekelerinin yok olmasını sağlamaktadır.

Gül Suyu Göz Altı Morluklarına İyi Gelir Mi?

Cilt için bir çok faydası bulunan gül suyunu göz altı morlukları içinde kullanabilirsiniz. Bir kaç damla gül suyunu pamuğa damlatarak göz altlarınıza sürebilirsiniz. Eğer isterseniz hem buz hem de gül suyunu anda kullanarak daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. Bu kalıbını üstüne gül suyu dökerek göz altlarınızda gezdirin ve buzun hızlı etkisi sayesinde morluklardan hızlıca kurtulun.