Ayak Kokusuna Doğal ve Bitkisel Çözümler

Ayak kokusu her durumda ve ortamda rahatsız edici bir durumdur. Sizler için ayak kokusu için doğal ve bitkisel yöntemleri tek bir başlık altında topladık. Yazacaklarımız uygulayarak bu rahatsız edici durumdan hiçbir kimyasala kendinizi maruz bırakmadan kurtulabilirsiniz.

 

Ayak kokusu çoğu insanda ortaya çıkan ve çoğu zaman insanı zor durumda bırakan bir durumdur. Peki, bu kötü koku neden olur ve ayak kokusunun başlıca sebepleri nelerdir. Bir insanın ayağında 250 binden fazla ter bezi bulunmaktadır. Buda ayakların daha fazla terlemesine ve normalden daha fazla bakteri üretmesine sebep olur. Ortaya çıkan bu bakterilerde ayak terlemesinin ana sebebini oluşturmaktadırlar.

 

Ayak kokusu ile ilgili bitkisel çözümlere geçmeden önce ayak kokusunun dış sebeplerini kısaca belirtmek uygun olacaktır.

√Vazelin Aspirin İle Ayak Bakımıayak kokusu bitkisel kür

Ayak Kokusunun Nedenleri:

 • Ayakların fazla terlemesi
 • Ayakkabıların havalandırmadan uzun süre kullanmak
 • Ayakları sıcak yada nemli bırakmak
 • Ayakkabıları sıkı şekilde giymek
 • Kötü hijyen
 • Stres
 • Alkol
 • İlaçlar

 

Ayak Kokusuna Karşı Doğal ve Bitkisel Yöntemler

Ayak kokusundan evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerle kurtulabilirsiniz.

 

Yeşil Çay:Birkaç poşet yeşil çayı uygun büyüklükteki ilik su dolu kovanın içerisine ekleyiniz. Ardından yeşil çayın nüfus etmesi için yaklaşık on dakika bekleyiniz. Daha sonra ayaklarınızı hazırladığınız karışımın içerisinde bir süre bekletiniz. İçeriği sayesinde yeşil çay bakterileri yok ederek ayaklarınızın kötü kokmasını engelleyecektir.

√Karbonatla Ayak Bakımı

Tuz:Bir miktar koşer tuzu (koşer tuz diğer tuzlardan daha büyük olan tuzdur) uygun büyüklükteki ılık su dolu kovanın içerisine ekleyiniz. Ayaklarınız su içerisinde bir süre bekletiniz. Daha sonra ayaklarınızı kurutmayın ve kendi kendine kurumasını bekleyiniz.

 

Çamaşır Suyu:Birkaç damla çamaşır suyunu uygun büyüklükteki ılık su dolu kovanın içerisine damlatın. Ayaklarınızı hazırladığınız su içerisinde kısa bir süre bekletip çıkarın. Fazla bekletmemeye dikkat ediniz. Bu yöntemi haftada sadece birkaç defa yapınız. Ayaklarınıza bir miktarda nemlendirici sürmek uygun olacaktır.

  

Lavanta Yağı:Bir miktar ılık su içerisine bir kaç damla lavanta yağı karıştırın. Daha sonra ayaklarınızı çok az bir süre bu su içerisinde bekletiniz. Bakteriler yok olacaktır. İsterseniz ayaklarınızı da birkaç damla lavanta yağı ile ovabilirsiniz.

 

Ayaklarınızı Yıkayın: Beş dakika süresince ayaklarınızı bir fırça yardımıyla yıkayarak, bir miktar pudra ile sterilazatörü sürünüz. Ayak kokularınız gidecektir.

 

Kabartma Tozu:Ayaklarınızı bir avuç kabartma tozuyla iyice ovalayın. Bu yöntem ayaklarınızdaki bakterilerin yok olmasını sağlayacaktır.

 

Sirke ve Alkol:Uygun büyüklükteki bir kaba yarım fincan sirke ve yarım fincan isopropil alkolü ekleyerek karıştırın. Ardından hazırladığınız karışımı ayaklarınıza sürün. Bu yöntem bakterileri ayaklarınıza zarar vermeden yok edecektir.

 

Vicks: Vicks ile ayaklarınız iyice ovun. Ardından ayaklarınızı temiz bir kovadaki sıcak su içerisinde yaklaşık on dakika bekletiniz. Son olarak da ayaklarınıza bir miktar bebek pudrası sürünüz. Bu işlemi haftada birkaç defa uygulamanız gerekmektedir.

 

Şeker: Bir miktar su içerisine, isopropil alkol ve şeker ekleyerek iyice karıştırınız. Ayaklarınızı bu su ile iyice ovunuz. Daha sonra on dakika süresince ayaklarınızı temiz ılık su içerisinde bekletiniz. Şeker ayaklarınızdaki ölü derileri yok edecek, alkol ise bakterileri yok edecektir.

 

Bebek Pudrası: Çorap giymeden önce ayaklarınıza bir miktar pudra sürmek ayak kokusu için etkili olacaktır. Bu yöntem ayaklarınızın terlemesini engelleyerek kokuyu ortadan kaldıracaktır.

 

Nişasta:Bir miktar mısır nişastasıyla ayaklarınızı iyice ovalayın. Mısır nişastası içeriği sayesinde ayaklarınızın aşırı terlemesini engelleyecektir.

 

Ponza Taşı:Ayaklarınıza her duş sonrası ponza taşı sürünüz. Ponza taşı bakteri üremesi ve ayak kokusu önleyerek, ölü deriyi pul pul eden yapıda bir taştır.

 

Sirke:Ayaklarınızı sirkeli suda bekletmek de kötü kokuları yok edecektir.

 

Listerine Gargara:Birkaç damla listerine gargarayı bir miktar ılık suya karıştırın. Daha sonra ayaklarınızı bu karışım ile yıkayınız. Listerine gargara bakterileri yok edecektir.

 

Zencefil Merhem:Bir miktar taze zencefili püre haline getiriniz. Ardından hazırladığınız püreyi kaynar bir su bardağı suyun içerisine ekleyiniz ve yaklaşık on dakika sonra süzün. Kalan zencefili merhem olarak uyumadan önce ayaklarınıza sürerek kullanabilirsiniz. Birkaç uyguladıktan sonra mükemmel sonucu göreceksiniz.

 

Karanfil: Ayakkabılarınızın içine taze karanfil koymak da kötü kokulara engel olacaktır.

 

Limon Çayı Poşetleri: Üç poşet limon çayını ılık su dolu bir kovanın içerisine ekleyiniz. Yaklaşık on beş dakika boyunca ayaklarınızı bu suda bekletiniz. Ardından nemlendirici sürerek çoraplarınızı giyiniz.

 

Çay Ağacı Yağı: Ayaklarınızı birkaç damla çay ağacı yağı ile sabahları ve akşamları ovarak üzerine çoraplarınızı giyiniz.

 

Adaçayı: Birkaç tane taze adaçayı yaprağını ayakkabınızın içine katın. Adaçayı terin azalmasını sağlayacaktır.

 

Çinko: Çinko içeriği sayesinde ayak kokularını engeller. Bu nedenle çinko içeren besinler tüketmek ayak kokusunu giderecektir.

√Bayanlarda Ayak Kokusu Çözümü

ayak kokusu nedenleri

Suna Dumankaya Ayak Kokusu Kürü

 Malzemeler

 • Bir kâse kadar bebek pudrası
 • Bir tatlı kaşığı şap tozu
 • Bir çorba kaşığı mısır nişastası
 • Bir çorba kaşığı un gibi ezilmiş lavanta

 

Karışımı hazırlayıp uygulamadan önce ayaklarınızı ılık suda 15 dakika boyunca bekleterek kurulayınız. Ardın tüm malzemeleri birbirine karıştırarak ayaklarınıza bu karışımı iyice sürün. Bir müddet bekledikten sonra ayaklarınızı ılık su ile durulayınız.