Saç Dökülmesi Nedenleri – Saçlar Neden Dökülür

saç dökülmesi

Saçlar her zaman güzelliğin göstergelerinden biri olmuştur. Bu yüzden bakımı ve dökülmesini önlemek oldukça önemlidir. Saç dökülmesi bir kadının hayatı boyunca yaşadığı en büyük problemlerdin biridir. Çoğu zaman saç dökülmesi beraberinde ruhsal problem sorunlarınıda orataya çıkarmaktadır.

Saç dökülme problemi için ilk olarak yapılması gereken saçların neden döküldüğünü anlamaktır. Unutmayın ki uzmanlar, günde 80 ile 100 saç teli kaybının normal olduğu belirtilmektedir. Saç dökülmesi sorununun birkaç başlıca sebebi bulunmaktadır.

saç dökülmesi

Saç Dökülmesi Nedenleri

Genetik Nedenlerle Saç Dökülmesi

Saç dökülmesi en çok genetik sebeplerle ortaya çıkmaktadır. Kan bağınız bulunan, üç kuşak öncesine kadar atalarınızdan herhangi birinin yaşadığı bir saç dökülme problemi genetik olarak aynı problemin sizinde yaşamanıza sebep olabilmektedir.

Çevresel Saç Dökülme Nedeni

Genetik faktörler kadar içerisinde bulunduğumuz çevresel durumlar saç dökülmesinde oldukça önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bazen kullandığımız bir şampuan yada hava kirliliği biz fark etmesek bile saçlarımızın dökülmesine neden olabilmektedir. Özellikle hava kirliliği saç ve saç dokusunda tahribata neden olarak saçların dökülmesine yol açan en önemli unsurlardandır.

Saç Dökülmesinde Özel Durumlar

Saç dökülme probleminde bazen sadece bizi etkileyen özel durumlarda oluşabilmektedir. Bu özel durumların başında bir hastalığın tedavisi için kullanılan ilaçlar gelmektedir. Çoğu zaman dikkat etmiyoruz ama bazen baş ağrısı için kullandığınız bir ilacın yan etkileri arasında saç dökülmesi görülebilmektedir. Kullanılan ilacı bırakmak saç dökülme sorununun da son bulmasını sağlamaktadır.

Saç bakımını doğal ürünlerle yapmak oldukça önemlidir. Vücudunuzun herhangi bir organına nasıl bakıyorsanız, saçlarınıza da dökülmeden önce mutlaka bakım yaptırmalısınız.