Kaliteli Bir Uyku İçin Ne Yapılmalıdır?

Uyuma Problemine İyi Gelecek Besinler Nelerdir?

Hayatımızdaki en büyük problemlerden birisi de uykusuzluk problemidir. Kaliteli bir şekilde uykunuzu almazsanız ya da uyuyamazsanız sizin için büyük bir sorun oluşturur. Örneğin uyuyamadığınız günün sabahında işi gitmek zorundasınızdır. Fakat gece uyuyamadığınız için işinize kendinizi veremezsiniz ve bu sizi tamamen olumsuz yönde etkiler. Aslında bu çok büyük bir sorun gibi gözükse de üstesinden gelinemeyecek gibi bir şey değildir. Uyuma problemine iyi gelecek besinler sayesinde tamamen sakinleşerek ve rahatlayarak uykuya geçebilmeniz mümkün. Şimdi birlikte aşağıda belirtmiş olduğum bu besinleri inceleyelim;

Papatya Çayı

Bu çay vücudunuzu tamamen rahatlatan bir çaydır. Özellikle stresli olduğunuz dönemlerde bir fincan papatya çayı içmeniz bütün sıkıntı ve sorunlarınızı size unutturup rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Uyumaya hazırlanmadan bir saat kadar önce papatya çayı içerseniz eğer rahat bir şekilde uyumanıza yardımcı olacak önemli besinlerden bir tanesidir.

Süt

Uyuma problemine iyi gelecek besinlerden olan sütün içerisinde veipsin ve aminoasit gibi maddeler vardır. Bu maddeler sayesinde insan beyninde sakinleştirici etkiler bırakır. Ilık bir şekilde içildiğin de uyumanıza yardımcı olacaktır.

Muz

Muzun içerisinde uyku ilaçlarını aratmayacak maddeler bulunur. Bu maddeler seratonin ve melatonindir. Aynı zamanda içerisinde bulunan magnezyumdan dolayı kaslarınızı gevşeterek uymanızı olumlu yönde etkiler.

uyku getiren basinler

Bal

Bal vücudumuz için çok faydalı bir besindir. Uyumadan önce ılık sütün içerisine bir miktar eklendiğinde uyku problemine iyi gelecek besinlerden bir tanesidir.

Yulaf Unu

Muz da olduğu gibi yulaf ununun içerisinde melatonin maddesi vardır. İçerisinde melatonin maddesi bulunan besinler bitkisel uyku hapı olarak adlandırılır. Ve yulaf ununun içerisinde de oldukça yoğundur. Yulaf unu tek başına tüketildiğinde beğenilmeye bilir. Ancak biraz tatlandırma amaçlı akça ağaç şerbeti eklenerek daha leziz bir tat haline gelebilir.

Elma

Elma da bitkisel uyku ilaçları arasında gösterilir. Uyumaya hazırlanırken uykunuz kaçarsa bir tane elma yiyebilirsiniz. Sonrasında nasıl uykunuz geldiğine şaşıracaksınız.

Keten Tohumu

Keten tohumu genellikle son zamanlarda diyetisyenler tarafından önerilen zayıflatıcı bir besindir.  Bunun yanı sıra yoğurdun ya da sütün içerisine katıldığında çok lezzetli bir tat alır. Sinir bozukluğuna çok iyi gelir. Aynı zamanda da uyku problemine iyi gelecek besinler arasında önemli bir yeri vardır.

Badem

Uykuya hazırlanmadan önce bir avuç kadar tüketilmesi yeterlidir. İçerisinde bulundurduğu hemiptofan ve kalsiyum maddeleri kasların gevşeyip rahatlamasına neden olur. Uyku problemine iyi gelecek besinler arasında yeri vardır.

Kayısı

Kayısının vücudumuzda hem bağırsaklarımızı çalıştırır hem de vücudumuzun kan direncini yükseltmektedir. Bunun yanı sıra sinir sistemimizi oldukça olumlu yönde etkiler ve uykusuzluğa iyi gelmektedir.

Kepek Ekmeği

Kepek ekmeği sindirim sisteminden kolaylıkla atılması sayesinde vücutta rahatlatıcı etkiler bırakabilir. Bunula birlikte içinde bulundurduğu veiptofan ve seratonine  gibi maddeler sayesinde insülin direncinizi dengede tutacaktır.

uyku problemi çözümü

Uyku Problemine İyi Gelecek Bitkisel Çaylar

Altta sıraladığımız çaylar günde 2 fincan tüketildiğinde uyku ile ilgili problemlerinize iyi gelecektir. Fakat kronik hastaların ve sürekli ilaç kullanan hastalar doktorlarına danışmadan kullanmamalıdır.

*Acem Çayı

*Oğul Otu Çayı

*Kovan Otu Çayı

*Melisa Çayı

*Limon Otu Çayı

*Papatya Çayı

*Kedi Otu Çayı

*Şerbetçi Oğlu Çayı

*Çarkıfelek Çayı

uyku problemine bitkisel çözüm

Uyku Problemine İyi Gelen Farklı Faktörler

Uyku problemine iyi gelen besinlerin, çayların yanı sıra aşağıdaki yazımda belirttiğim faktörlerde çok önemlidir.

*Spor ve egzersiz yapmakta oldukça uyku problemi için önemlidir. Her gün en az yarım saat kırk beş dakika yapacağınız yürüyüş bile sizin için uyku probleminizi çözmeye yetecektir.

*İnsanların her gün alması gereken bir buçuk, iki litre su vücuttaki toksinleri atarak yardımcı olur.

*Kaliteli bir uyku için bulunduğunuz odanın sıcaklık sevisi normal olmalıdır. Ve karanlık olmasına özen gösterilmelidir.

*Uyku vaktinizden üç saat kadar önce son besinizi almalısınız. Aksi taktirde yedikleriniz sizi rahatsız edebilir.

Yapmış olduğum incelemeler sonucu gerçekleştirmiş olduğum yazıma ilave etmek istediğiniz ve merak ettiklerinizi yorumlar kısmadan iletebilirsiniz.