Hassas Ciltlere Çözüm Önerileri

Dünyadaki her 10 kadından 7’sinde bir cilt problemi vardır. Siz de cildinize bir şeyler uyguladığınızda ya da uygulamadan kuruluklar, kızarıklıklar, kaşıntı ya da yanma gibi birçok sorunla karşı karşıya iseniz size sunacağımız çeşitli fikirleri okuyabilirsiniz.

Cildiniz hassas bir cilt yapısına sahipse, eğer cildinizde sıkça kaşınma, yanma, kızarma (özellikle çeşitli malzemelerle teması halinde) , gerilmeler olabilir. Bu tip ciltlerde genellikle sinirsel değişimlere neden olan sinirsel hassaslıklar da olabilir. Hassas ciltlerin en çok karşılaştığı sorunlar yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi cilt tipi rahatsızlıklarıdır. Mevsimsel değişiklikler de  hassas cilt tiplerinde sorun haline gelebilir.

hassas ciltler

Bu cilt tipine sahip olan insanlarda düzenli olarak mutlaka kişisel bakım uygulanmalıdır. Bazı cilt tipleri alerjik olur. Bu tarz ciltler muhakkak termal su ile temizlenip yumuşak  hale getirilmelidir. Genellikle kuru yapıya sahip olan ciltler kendilerini tamamen koruyamazlar. Bu yüzden alerjik sorunlar baş gösterir. Bu yapıdaki cilt tiplerine daha çok nem verebilecek ürünlerin uygulanması gerekir.

hassas cilt doğal bakım

Dünyada hemen hemen 20 bin kadar alerji reaksiyonuna neden olabilecek alerjik  madde vardır. Gıda ürünleri de bu ürünler  arasında en önlerde olmaktadır. Bunlar bilindiği halde alerjiye reaksiyon gösteren ürünlerin kullanılmaması konusunda insanlar çok başarılı olamamaktadır. Güneş ışınları, kozmetik  ürünler ve deterjanlardan uzak durulması gerekmektedir.

hassas cilt bakımı

Hassas cilt tiplerine içerisinde alkol bulunmayan ürünler önerilmektedir. Cildin bakımı sırasında sıcak suyun kullanımı asla tercih edilmemelidir. Çünkü sıcak su ciltteki yağ tabakasını zayıflatmaktadır. Genelde cilde cildin nem dengesini bozmayacak ürünler uygulanmalıdır.