Sadeyağ Nedir? Sadeyağ Nasıl Yapılır?

sadeyağ

Sadeyağ Nedir?

Sadeyağ, ghee yağı olarak da bilinen ve eski dönemlerde sıkça kullanan ancak zamanımızda neredeyse unutulmuş bir yağ türüdür. Kereyağı olarak da bilinir ancak kereyağı daha farklı yöntemlerle hazırlanmaktadır.  Türk Gıda Kodeksine göre ise Sadeyağ; Süt ve/veya süt ürünlerinden elde edilen, su ve yağsız kuru madde bileşenlerinin tamamına yakın bölümü uzaklaştırılmış, ağırlıkça en az %99 oranında süt yağı içeriğine sahip ürünlere verilen isimdir.

 

Sadeyağ Nasıl Yapılır – Sadeyağ Tarifi

Sadeyağ hazırlanması oldukça pratiktir. Basit birkaç işlem ile sadeyağ hazırlayabilirsiniz. Lazım olan tek malzeme tuzsuz tereyağıdır. Kullanabileceğiniz miktarda tuzsuz tereyağını, uygun büyüklükte bir tencere içerisine alarak kısık ateşte eritin. Yarım saat boyunca kısık ateşte sürekli olarak karıştırın ve yağın yanmamasına kesinlikle dikkat edin. Kaynama devam ederken köpükler oluşacaktır ve bu köpükler tereyağının doymuş yağ içeren kısmıdır. Sadeyağ hazırlamadaki en önemli noktalardan biride bu köpüklerin alınmasıdır. Kaşık yardımıyla kaynamadan dolayı köpük oluştukça sürekli olarak alınması gerekmektedir. Köpük oluşumu bitene katar bu işleme devam etmeniz gerekmektedir. Son olarak geriye şeffaf bir görüntüye sahip sade yağ kalacaktır. Kaynama işlemi bittikten sonra yağınızı süzerek tortularından arındırırsınız ve sade yağınız hazır.

Oda sıcaklığına gelen sade yağ donacaktır. Uygun büyüklükteki kavanozlara yerleştirerek buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. Sadeyağ çok dayanıklı bir ürün olduğu için gönül rahatlığıyla bir yıl süre ile saklayabilirsiniz.

 

Sadeyağ Tarifi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Ayrandan elde edilen tere yağ ile hazırlayacağınız sadeyağ daha lezzetli olacaktır.

En kaliteli sadeyağ koyun tereyağından elde edilir.

Tereyağındaki yağ oranı % 85 oranında iken sadeyağda bulunan yağ oranı % 99 civarındadır ve çok yoğun bir yağdır. Bu sebeple sadeyağ tereyağına oranla daha az kullanılmalıdır.

 

sadeyağ tarifii

Sade Yağın Faydaları Nelerdir?

Ayurveda da sadeyağ;

Hastalıklara karşı vücudu korur.

Cildi besler.

Hafızayı kuvvetlendirir ve vücut direncini arttırır.

İçeriğinde A,D,E ve K vitaminlerini barındırır ve bu vitaminler yağda çözünebilen vitaminlerdendir.

Göz kuruluğu gibi problemlere karşı faydalıdır.

Ayak çatlaklarına karşı krem gibi sürülerek kullanılabilir.

Karaciğer çalışmasına olumlu yönde katkıda bulunmaktadır.

 

Oldukça dayanıklı olan ghee yağı buzdolabında ortalama bir sene muhafaza edilebilmektedir. Bu süre ghee yağı için belirlenmiş en iyi saklama oranıdır. Bu yağ içerisinde laktoz benzeri sindirimi zor proteinler bulunmamaktadır. Diğer yağlara oranla yüksek ısıya karşı dayanıklıdır. Vücut sıcaklığında erime özelliğide bulunmaktadır.