Sabah Limonlu Su İçmenin Faydaları

Limon, içeriğinde bulunan zengin C vitamini sayesinde her zaman mutfağın pelerinsiz kahramanları arasında yer almıştır. İster zayıflamak isteyin isterde bir hastalıktan kurtulmak isteyin, yolunuz mutlaka limon ve limon suyu ile kesişmiştir. Vücuttaki toksinleri arındırmak ve yağ yakımını kolaylaştırması ile neredeyse bütün diyetlistelerinde kendine yer bulmaktadır. İçeriğinde bulunan zengin vitaminler sayesinde de bizi her daim hastalıklardan korumak limonlu su içmenin faydaları arasında olmuştur.

Limonun faydaları saymakla bitmez ancak biz bu konumuzda sabahları limonlu içmenin faydaları nelerdir? kısaca değinmeye çalışacağız. Tabi limon suyunun faydaları konusunada küçük birdokunuş yaparak.

Hazırsanız başlayalım…

 • Yazımızın başında da belirttiğimi gibi; limonlu su, vücudu toksinlerden arındırır ve yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Sabahları içeceğiniz bir bardak limonlu su ile zayıflamanızı daha kolay bir rutine dönüştürebilirsiniz.
 • Limon suyu içeriğinde bulunan engin C ve B6 vitaminleri sayesinde vücudunuzu hastalıklardan koruyabilirsiniz. Bu hastalıkları sadece grip olarak düşünmeyin. Kanserde dahil olmak üzere bir çok rahatsızlıktan limon ile vücudunuzu koruyabilirsiniz.
 • Limonlu su sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve doğal bir ağı bakımı yaparak diş rahatsılıklarından korunabilirsiniz. Ayrıca sabahları içeceğiniz limonlu su nefesinizin daha ferah olmasını sağlayarak size ögüvende sağlayacaktır.
 • Sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlarak bağırsaklarda oluşabilecek hastalıkların önüne geçer ve devam eden bir rahatsılığını varda daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.
 • Limon suyunun cit içinde çok fala faydası bulunmaktadır. Bunu sadece cildinize sürerek kullanım olarak düşünmeyin. Limonlu su antioksidan özelliği sayesinde cildinizin daha parlak ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca içeceğiniz limonlu su sayesinde cildiniz ölü derilerden arındırılacak ve cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayacaktır.

Limonlu Su Nasıl Hazırlanır?

Limon suyunu 2 şekilde bait olarak hazılayabiliriniz. İlk olarak sabahları limonlu su tüketecekseniz, bir limonun suyunu sıkarak hafif ılık bir su bardağına ekleyeceğiniz su ilebirliktetüketebilirsiniz. İkinci olarak, dilimlediğiniz limonları yine aynı miktardaki suya ekleyerek yada suluğunuzun içerisine eleyerek gün içerisinde dilediğiniz zamanlarda tüketebilirsiniz.

Gece Limonlu Su İçmenin Faydaları Nelerdir?

Gece uyumadan önce içeceğiniz ılık bir bardak limonlu su bağırsaklarınızın ve sindirim sisteminizin daha rahat çalışmasını sağlayacaktır. Bunun iki türlü faydası olacaktır size. İlk olarak daha rahat çalışan bir sindirim sistemi sizinde rahat bir uyku uyumanızı ve güne daha dinamik başlamanızı sağlayacaktır. İkinci olarak ise bağırsak sisteminizin daha düzenli çalışmasını sağlayacak ve kabızlığın önüne geçecektir. Bunun soucunda da daha rahat bir kilo verme imkanı sağlayacaktır size.

Ayrıca limonlu su üst solunum enfeksiyonlarında sizi koruyacak ve özellikle geceleri daha sık görülen öksürük ve boğaz ağrısı gibi rahatsızlıklardan sizi koruyacaktır.

Limon Suyu Zayıflatır Mı?

 • Burada hızlıca değineceğiz ama isterseniz daha önce yazmış olduğumuz Limonlu Su İçmenin Zayıflamaya Faydaları konumuza göz atabilirsiniz.
 • Limon suyu direkt olarak sizin zayıflamanızı sağlamaz. Ancak kilo vermenize yardımcı olacaktır.
 • Limon içeriğinde bulunan pektin lifler sayesinde açlık hissini azaltır ve gün içerisinde öğünlerinizi azaltmanıza yardımcı olur.
 • Alkali besinleri daha fazla tüketmek hızlı kilo vermeye faydalı olmaktadır.
 • Sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Midedeki hazmı zor maddeleri yok eder ve safra üretimini fazlalaştırır.
 • Son olarak özellikle sabahları yada akşamları içeceğiniz ılık limonlu su bağırsaklarınızın daha sağlıklı çalışmasını sağlayacak ve kabızlığı önleyecektir. Kilo almanın başlıca sebepleri arasında bu iki nedein bulunduğunu unutmayın.

Limonlu Su İçmenin Zararları Nelerdir?

 • Tüm doğal ürünlerde olduğu gibi limon ve limon suyunda da aşırı bir tüketim size faydadan çok zarar verecektir.
 • Dikkatsiz ve kontrolsüz tüketimlerde midede yanma, reflünün ortaya çıkmasına ve eğer var olan bir reflü rahatsızlığınız varsa bunun şiddetlenmesine sebep olabilmektedir.
 • Ayrıca limona ve limonsuyuna alerjiniz olmadığınada mutlaka dikkat ediniz.

√Limonlu Su İçmenin Zayıflamaya Faydaları

Sıkça Sorulan Sorular

Bir bardak ılık suyun içerisine yarım limonu sıkarak tüketmeniz en uygun olanıdır. Bardaklarınızın standart büyüklükte olduğunu varsayarak bu soruya cevap verdiğimizi unutmayın. Eğer suluk kullanacak ve dilimlenmiş limon kullanacaksanız yine birsu bardağına yarım limon denk gelecek şekilde kullanmanız uygun olacaktır.

Limon Yağları Yakar Mı?

Buna evet veya hayır olarak cevap vermek yerine şöyle cevaplamak daha uygun olacak sanırım. Limon metabolizmanın hızlı ve dengeli çalışmasını sağlar, buna bağlı olarakta vücudun daha hızlı yağ yakmasını sağlar. Ancak dengeli ve kontrollü bir biçimde tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

Limon Suyu Uyku Getirir Mi?

Gece uyumadan önce içeceğiniz limonlu su hem idrar yollarınızın rahatlamasını sağlar ve gece daha az tuvalet ihtiyacınızın olmasını sağlar hemde sindirim sisteminizin daha düzenli çalışmasını sağlayarak gece sizi rahatsız edecek mide ve bağırsak problemlerinin önüne geçer. Limonlu su uykunuzu getirmeyecektir ancak bu iki problemin olmadığı bir gecede rahat bir uyku uyuyacağınıza emin olabilirsiniz.

 

Limonlu Su Kanı Temizler Mi?

Limonlu su kan şekerini düzenler ve içeriğinde bulunan doğal asitler sayesinde de kanı temizler. Daha önce yaptığımız uyarıları lütfen dikkate alın ve limon suyu tüketimini mutlaka dengede tutun.

Günde Kaç Bardak Limonlu Su İçmeli?

Özel bir diyet liisteniz yoksa gün içerisinde bir litreye kadar limonlu su içmenizde birproblem yok. Ancak reflü yada limona karşı bir alerji durumunuz varsa bu miktarı azaltabilirsiniz. Özellikler reflü problemi yaşayanlar uyumadan önce limonlu su tüketimine dikkat etmelidir.