Kuru Ciltlere Özel Peelingler

kuru cilt için maske

Kuru Cilt Nedir?

Cildin ihtiyacı olan normal derecedeki neme sahip olmaması, bazı zamanlarda bunun aşırı hale gelip üst derinin pul pul kalkması kuru cilt tanımlaması için yeterlidir. İnsanların kuru, normal ve yağlı olmak üzere üç çeşit cilt tipi vardır. Sizin cildiniz de kuru cilt tanımlamasına uyuyorsa belirli zamanlarda yapmanız gereken bazı peeling önerilerimiz olacaktır.

√Patates Suyu Maskesi İle Cilt Ve Yüz Bakımıkurumuş cilt için maske

Kil ve Mısır Unu ile Peeling:

Bu peelingi hazırlamak için 1’er çay kaşığı kil, nemlendirici krem, mısır unu ve biraz da suya ihtiyacınız olacak. Su hariç tüm malzemeleri karıştırdıktan sonra elde edeceğiniz kremin katılığına göre az miktarda su da ilave edebilirsiniz. Hazırladığınız karışımı gözaltlarınız dışında yüzünüze iyice yaydıktan sonra 5 dakika bekleyiniz. Süre sonunda peelingi yüzünüzden ovarak çıkartınız. Bol suyla yüzünüzü iyice temizledikten sonra, yumuşak bir havluyla sürtmeden kurulayınız. Bu peelingi düzenli olarak her hafta uyguladığınız takdirde yüzünüzdeki kuruluktan bir ay sonunda kurtulmanız mümkün olacaktır.

Kahve Telvesi ve Zeytinyağı ile Peeling:

Bir yemek kaşığı kahve telvesi ve yarım yemek kaşığı zeytinyağını karıştırarak hazırlayacağınız peeling malzemesini parmak uçlarınızla masaj yaparak yüzünüze sürünüz. Göz altlarına uygulamamanızda fayda vardır. Peelinginizi yüzünüzde 10 dakika beklettikten sonra mümkün olduğunca soğuk su yardımı ile yüzünüzden temizleyiniz. Bu peeling uygulamasını da 10 günde bir tekrar etmeniz yüzünüzdeki kuruluk göstergesi olan pullanmalardan kurtulmanıza yarayacaktır.

√Jelatinli Cilt Maskelericilt bakım maskeleri

Yulaf Unu ve Bal ile Peeling:

Bir yemek kaşığı yulaf unu ya da ezmesi, 2 yemek kaşığı süt ve 1 tatlı kaşığı bal bu peeling karışımının malzemeleridir. Bu üç malzemeyi homojen oluncaya kadar iyice karıştırın. Yine parmak uçlarınızın yardımıyla peeling karışımınızı yüzünüze dairesel hareketler yaparak sürün. Karışımı yüzünüzde 10 dakika beklettikten sonra bol su ile durulayın. İki haftada bir yapacağınız bu peeling uygulaması ile yüzünüzdeki kuru görünüm bir nebze olsun azalacaktır.

Özellikle kış aylarında cildimiz soğuğun da etkisiyle kuruyacak, pullanmalar meydana gelecektir. Sizlere tariflerini verdiğimiz peeling uygulamalarının dışında, cildinizi her sabah evden çıkmadan önce size uygun bir krem ile nemlendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Kış ayazı en çok cildinizi etkileyeceği için de çantanızda mutlaka bir nemlendirici krem bulundurmayı unutmamanızı tavsiye ederiz. Gün içinde nemlendiricinizi tazelemek cildinizi soğuktan koruyacağı gibi kurumasını da önleyecektir. Ayrıca yaz aylarında olduğu gibi kış mevsiminde de gün içinde mutlaka 2-3 litre su içmeye devam etmelisiniz.