Mor Patates İle Zayıflayın

mor patates

Mor Patates, kullanılan diyet formülleri içerisinde dünyanın en çok tercih edilen formüllerinden biridir ve diyette adeta bir devrim yaşanıyor.

Patates olarak isimlendirilmesine karşın esasında patates familyasında bulunan mor tatlı patatesin dünyanın en uzun yaşayan Okinawa milletinin sağlık sırrı gıdaları arasında bulunduğunu belirten Mayasante Polikliniği Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, Convolvulaceae familyasında bulunan mor tatlı patatesin rengi ve sağlığa faydaları ile ayrı bir yeri olduğunu vurguladı. Ağıllı, “Mor tatlı patates, etkili antioksidan içeriği olan antosiyanin pigmenti barındırır. Bu pigment ahududu, böğürtlen, vişne, siyah havuç, yaban mersini, kırmızı üzüm, pancar, kırmızı turp ve lahanaya renk veren pigmentle aynı pigmenttir. Yaban mersini etkili antioksidan içeriği ile bilinirken mor tatlı patates %150 daha çok antioksidan içeriğe sahiptir. Mor tatlı patatesin yüksek antioksidan içeriği hücre yaşlanmasını engelleyerek, Alzheimer rahatsızlığının ilerlemesini duraklatır, kan yağlarını düşürür ve kansere karşı koruyucu bir katkı sağlar” dedi.

mor patates diyabet

Diyabet Hastalarına Müjde

Antosiyanin etkisinin insülin salınımını fazlalaştırarak kan şekerinin düşürülmesinde tesiri bulunduğunu belirten Ağıllı, diyabet rahatsızlığı bulunanlarda light süt ve mor tatlı patates ile yapılacak pürenin lezzetli ve kan şekerini düzenleyici bir seçenek olduğuna dikkat çekti. Eda Ağıllı, yapılan araştırmaların mor tatlı patatesin nişasta parçalayıcı enzimi önleyip nişastanın kan şekerine dönüşmesini azalttığını bildirerek şunları söyledi:

“Bu olay, mor tatlı patatese düşük glisemik indeks özelliği katar. Düşük glisemik indekse bulunan besinler uygun ölçüde kullanıldığında iştahınızı kontrol altına almayı sağlar, kilo vermeyi destekler. Fazla glisemik indeks bulunan patates, kilo vermek için yapılan diyetlerde diyetin ‘yasaklı ürün’ sınıfında bulunurken, mor tatlı patates yapılacak diyetlerde gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Yapılan diğer bir araştırmada bir günde yaklaşık 6 ile 8 tane mor tatlı patates yiyen kişilerde kilo alımının olmadığı görülmüştür. Mor tatlı patatesin A vitamini, C vitamini ve manganezden yüksek içeriği bağışıklık sistemini destekler. Ayrıca bakır, potasyum ve diyet lifi için yüksek kaynaktır. Kan basıncını düzenler.”

Diyetetik Uzmanı Eda Ağıllı, içerisinde mor tatlı patatesin bulunduğu bir diyetin insanın sağlıklı beslenmesini ayrıca sağlıklı bir şekilde kilolarından kurtulmasına yardımcı olduğunu bildirdi.

mor patates faydaları

Mor Tatlı Patates Nasıl Muhafaza Edilmeli?

Mayasante Polikliniği Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Ağıllı, mor tatlı patatesin sağlık için faydalı olan antosiyanin bileşeni muhafaza, işleme (pişirme, soyma, kesme vb) ve pişirme esnasında önemli miktarda kayba uğradığına söyleyerek, bu gıdadan en iyi şekilde fayda sağlayabilmek için saklama koşullarını da şöyle açıkladı:

“Normal bir buzdolabı sıcaklığında muhafaza edin. Uzun zaman kaynamaya bırakmayın, kızartma şekli ile pişirmeyin. Buharda veya az su ile pişirin ve pişirme suyunu dökmeyin. Temizce yıkadıktan sonra kabuklarını soymayarak pişirin. Kabuğunu soymanız lazım gelen bir yemek yapacaksanız eğer, pişirme aşamasından hemen önce soyun ve büyük küpler şeklinde en az şekilde bıçak darbesi ile doğrayın.”