Çocuklarda Yüksek Ateş İçin Kırmızı Biber

Çocuklarda yüksek ateş

Çocuklarda Yüksek Ateş Nasıl Düşürülür?

Çocuklarda Yüksek Ateşe Hangi Bitkiler İyi Gelmektedir?

Vücut sıcaklığı 37,5 dereceden daha yüksek sıcaklığa çıkıyorsa yaşanan bu durum ateş yükselmesi olarak adlandırılır. Ateş yükselmesiyle birlikte bazı rahatsızlıklar da kendini göstermektedir. Bunlar; iştah kaybı, baş ağrısı, üşüme ve vücut kırgınlığı. Ateş yükselmesi için iyi gelen bazı bitkisel preparatlar kolayca hazırlanabilir.

Ateş Düşürücü Etkisi Olabilecek Bitkiler Ve Yüksek Ateş İçin Bitkisel Öneriler

  • Ihlamur ve nane karışımı. Arzu ettiğiniz ölçüde Ihlamurun içerisine 1 çay kaşığı kadar nane Bir miktar su kaynatıp altını kapattıktan sonra karışımı içine atıyoruz  ve 10 dakika kadar demlemeye bırakıyoruz.  Eğer vücutta bir miktar terleme olursa ateş düşecektir.
  • Az miktarda Pelin yaprağı, maydanoz, okaliptüs yaprağı ve kantaron ile kuru erik hoşafı yapılır ve ateş düşürülmesi için kullanılabilir.
  • Bir diğer kür uygulaması ise ebegümeci ile yapılır. Takribi 1 bardak kaynar suyun içerisine yaklaşık 5 gram kadar ufalanmış ebegümeci atılır. Ardından 10 dakika kadar bir süre aynen çay demler gibi demlendikten sonra günde 3 defa içilir.
  • Ebegümeci için bahsettiğimiz yöntemin aynısını 10 gram civanperçemi için de yapabiliriz. Gene bu karışımı günde 3 defa içeriz.
  • Bu uygulamada ise kurutulmuş söğüt kabuğu ile bir karışım hazırlayabiliriz. Takribi 1-2 çay kaşığı söğüt kabuğunu, çeyrek litre kadar kaynar suya attıktan sonra 20 dakika kadar kaynatıp, altını kapattıktan sonra demlenmesini bekleriz. Eğer tadında acılık hissederseniz içerisine papatya, zencefil vs. koyabilirsiniz.

Çocuklarda Yüksek Ateş İçin Şifalı Bitkiler

Çocuklarda Yüksek Ateş İçin Söğüt

Söğüt’ün yüzyıllardır güçlü bir ateş düşürücü olarak kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca kabukları ve yaprakları ağrı kesici olarak bilinmektedir.

Çocuklarda Yüksek Ateş İçin Zencefil

Dr. Varro Tyler’ın hayvanlar üzerinde yaptığı araştırmalarda zencefilin ateş düşürücü özellikler gösterdiğini gözlemlemiştir. Zencefilin bağışıklık sistemini güçlendirici etsinden de söz edilebilir. Tabi her bitkide olduğu gibi dozunu kaçırmamalı, toksik sınıra ulaşacak tüketimlerden vazgeçmeliyiz.

kırmızı biber

Çocuklarda Yüksek Ateş İçin Acı Kırmızı Biber:

Acı kırmızı biberin içeriğindeki capsain ve diğer bileşimlerle özellikle ağrı kesici, terletici olarak etki etmektedir. Capsain maddesi bibere acılığını veren maddedir. Biberlerden elde edilen capsain özleri yakı yapımında ve çeşitli ağrı kesici ve kas gevşetici kremlerin içerisinde bulunmaktadır.

Önemli Not: Bu kürleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Vücudunuzun bazı maddelere alerjisi olabilir!