Sütlü Zerdeçal İle Şifa Bombası

sütlü zerdeçal

Sütlü zerdeçal gerçek bir şifa bombasıdır. Soğuk algınlığına, hazımsızlığa, boğaz ağrısına, uyku problemine, iltihaplı bağırsak problemine ve daha birçok hastalığa şifa vermektedir.

sütlü zerdeçal faydaları

Sütlü zerdeçal vücut için oldukça sağlıklı ve vücudu zararlı etkenlerden korumak için yıllardır kullanılan Ayurveda içeceğidir. Soğuk algınlığına, hazımsızlığa, boğaz ağrısına, uyku problemine, iltihaplı bağırsak problemine, ishale, crohn hastalığına, baş ağrısına, artrit rahatsızlığına ve adet kramplarına iyi gelmektedir.

Tüm bu faydalarının haricinde süt ve zerdeçal karışımı, kolon, karaciğer, prostat ve meme kanserlerine faydalıdır ve vücudu bu kanser türlerine karşı korur. Sindirimi rahatlatır, depresyona girme riskini azaltır, kanı temizler, karaciğer detoksu yaptırır, yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar, kan dolaşımını artırır, ağrıyı azaltır, kalp-damar rahatsızlıklarına karşı vücudu savunur ve nörolojik bozuklukları gidermeye faydalıdır.

Zerdeçalın kuvvetli antioksidan, anti-inflamatuar, analjezik ve antiseptik özellikleri bulunmaktadır ve Ayurveda ve geleneksel Çin tıbbında kullanılmaktadır.

sütlü zerdeçal faydaları

İşte sizlere evde baharatlı ve zerdeçallı süt tarifi;

Malzemeler

Süt (az yağlı süt)

Zerdeçal

Tarçın

Kakule

Karabiber

Hindistan cevizi yağı

Bal

 

Sütlü Zerdeçal Hazırlanışı

Bir tencere içerisine bir bardak sütü ekleyip ocağa alın. Ardından yarım çay kaşığı zerdeçal tozunu süte ekleyin. Küçük bir kabuk tarçını ve kakule tohumlarını ezerek karışıma ekleyin. Bulma imkanınız varsa, gerçek histintan cevizi yağından yarım çay kaşığı ekleyin. Bir kaç dakika pişirdikten sonra süzerek hazır hale getirin. Tatlandırmak isterseniz içerisine bir miktar bal ilave edebilirsiniz.

Her gece uyumadan önce ve gündüz tüketebilirsiniz.

Öneriler

  • Sütü tatlandırmak için karışıma süt yerine Hindistan cevizi sütü ya da badem sütü katabilirsiniz.
  • Karabiberi çeyrek çay kaşığından daha az ve taze çekilmiş olarak kullanmanız uygun olacaktır.
  • Eğer tarçın çubukları evde yoksa yarım çay kaşığı toz tarçın ekleyebilirsiniz.
  • Yarım çay kaşığı baharatlı zerdeçallı süt içerisine 1 çay kaşığı rendelenmiş zencefil de ilave edebilirsiniz.

zerdeçallı çay macunu

Zerdeçallı Çay Macunu

Zerdeçallı çay macunu hazırlamak için bir tencere içerisinde çeyrek fincan zerdeçal tozu, yarım çay kaşığı karabiber ve yarım fincan suyu karıştırarak macun haline getirebilirsiniz. Hazırladığınız macunu baharatlı zerdeçallı süte yarım çay kaşığını geçmeyecek şekilde ekleyebilirsiniz. Dilerseniz kaynama aşamasında bu macuna tarçın ve kakule de ekleyebilirsiniz.